Język kaszubski

Język kaszubski - zasady organizacji

ORGANIZACJA NAUKI JĘZYKA KASZUBSKIEGO W SZKOLE:

1. Składanie wniosku:

• Wnioski o nauczanie składają rodzice/prawni opiekunowie dziecka dyrektorowi szkoły przy zgłoszeniu ucznia do szkoły albo w toku nauki w szkole w terminie do dnia 30 kwietnia.
  • Złożenie wniosku jest równoznaczne z zaliczeniem tych zajęć do obowiązkowych zajęć edukacyjnych ucznia.
  • Wniosek składa się na zasadzie dobrowolności.
  • Wniosek dotyczy odpowiednio całego okresu nauki ucznia w szkole.
  • Rodzice mogą dziecko wypisać z zajęć drogą pisemnej rezygnacji (w wyjątkowych przypadkach), jednak nie wcześniej niż z końcem roku szkolnego.
  • Na podstawie tego samego wniosku dyrektor organizuje dla ucznia naukę własnej historii i kultury Kaszubów.

2. Zasady konstruowania grup na naukę języka kaszubskiego:

• Naukę języka kaszubskiego można rozpocząć na dowolnym etapie edukacyjnym.
  • Grupę w szkole podstawowej tworzy się na poziomie danej klasy z co najmniej 7 uczniów.
  • W przypadku gdy liczba zgłoszonych uczniów jest mniejsza, nauczanie organizuje się w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych.
  • Grupa międzyoddziałowa, utworzona z uczniów różnych oddziałów na poziomie danej klasy, nie może liczyć mniej niż 7 uczniów.
  • Grupa międzyklasowa, utworzona z różnych klas, nie może liczyć mniej niż 3 i więcej niż 14 uczniów.
  • W uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego szkołę, liczba uczniów w oddziałach, grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych może być mniejsza niż określona wyżej.

3. Liczby godzin:

1) w klasach I–III szkoły podstawowej (I etap edukacyjny – edukacja wczesnoszkolna):
a) tygodniowy wymiar godzin zajęć dla uczniów poszczególnych klas wynosi:
– klasa I – 3 godziny,
– klasa II – 3 godziny,
– klasa III – 3 godziny;

2) w klasach IV–VIII szkoły podstawowej (II etap edukacyjny):
a) tygodniowy wymiar godzin zajęć dla uczniów poszczególnych klas wynosi:

– klasa IV – 3 godziny;
– klasa V – 3 godziny;

– klasa VI – 3 godziny;

– klasa VII – 3 godziny;

– klasa VIII – 3 godziny;

b) tygodniowy wymiar godzin zajęć historia i kultura Kaszubów dla uczniów poszczególnych klas wynosi:

– klasa V – 1 godzina;

– klasa VI – 1 godzina;

4. Ocena:

Nauka języka kaszubskiego zaliczana jest do obowiązkowych zajęć edukacyjnych ucznia (zapis w arkuszu ocen i na świadectwie wśród przedmiotów obowiązkowych, liczy się do średniej ocen co wpływa na klasyfikację i promowanie).
Nauczanie własnej historii i kultury Kaszubów jest równoznaczne z zaliczeniem tych zajęć do dodatkowych zajęć edukacyjnych ucznia (zapis w arkuszu ocen i na świadectwie wśród przedmiotów dodatkowych, liczy się do średniej ocen, nie ma jednak wpływu na klasyfikację i promowanie).

do pobrania   wniosek_-_j.kaszubski.docx