Nawigacja

  • „Masz jedno życie  - powtórki nie będzie” - Szkolne Dni Profilaktyki 7-8 listopada

    „Masz jedno życie  - powtórki nie będzie” - Szkolne Dni Profilaktyki 7-8 listopada

         Działania zaplanowane w ramach obchodów szkolnych Dni Profilaktyki o promocji zdrowia realizowane były podczas godzin lekcyjnych . Wszyscy uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w zajęciach związanych z profilaktyką.  Poruszana  tematyka związana była ściśle z programem wychowawczym i programem profilaktycznym szkoły.  Gośćmi,  którzy wsparli swoją obecnością nasze zajęcia byli : przedstawiciele policji tj: Rafał Ebertowski oraz Monika Kaczmarek,  Marcin Meger z Powiatowej Straży Pożarnej w Kartuzach, Centrum Interwencji Kryzysowej z Kartuz,  Maria Szyca – pielęgniarka z Ośrodka Zdrowia, psycholog Aldona Okroj       z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stężycy oraz Pani Paulina Kucyk. 

    Cele dni profilaktyki:

    • Promowanie zdrowego  i aktywnego stylu życia
    • Dostarczenie informacji o sposobach prawidłowego zachowania się na wypadek zagrożeń naturalnych
    • Uświadomienie konieczności racjonalnego odżywiania się
    • Promowanie życia wolnego od nałogów
    • Kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych
    • Dostarczenie uczniom wiedzy na temat nieodpowiedniego zachowania się w szkole a także w ruchu drogowym ( wykroczenia nieletnich)
    • Rozwijanie wiedzy wśród uczniów na temat udzielania pierwszej pomocy
    • Uwrażliwienie uczniów na temat nadmiernego korzystania z Internetu
    • Możliwość spotkania z psychologiem dla uczniów
    • Poszerzenie wiedzy na temat  szkodliwości spożywania alkoholu.

     

    Z okazji Dni Profilaktyki uczniowie wykonali prace plastyczne na temat „Życie bez uzależnień” oraz „Zdrowa żywność". Rozwiązanie konkursu i przyznanie nagród odbędzie się 9 listopada.

    Organizatorami Dni Profilaktyki byli Anita Peplińska, Dorota Literska oraz Joanna Koniuszewska.Uczniowie klasy VI byli bardzo pomocni, zajęli się dekoracją oraz przygotowaniem poszczególnych klas dla naszych gości.

     

    Mamy nadzieję że informacje jakie uczniowie otrzymali w tym dniu będą przydatnei pokażą, że tylko oni sami są odpowiedzialni za swoje życie i za to jakie ono będzie.

     

  • Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2016/2017

    Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w roku szkolnym 2016/2017

    DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH

    W ZKIW W KAMIENICY SZLACHECKIEJ w roku szkolnym  2016/2017 - informacja w zakładce DLA RODZICÓW

     

  • XV DYKTANDO JĘZYKA KASZUBSKIEGO

    XV DYKTANDO JĘZYKA KASZUBSKIEGO

         Już po raz piętnasty miłośnicy języka kaszubskiego wystartowali w Kaszubskim Dyktandzie „Piszã pò kaszëbskù – Królewiónka w pałacu”. Chętne osoby do pisania dyktanda znalazły się także w naszej szkole: Paulina Reiter (kl. VIB), Wiktoria Szyca (kl. VIB), Wiktoria Furman (kl. IG) oraz Sebastian Stefanowski (kl. IIG).  Tym razem odbyło się ono w sobotę, 5 listopada w Gimnazjum w Kosakowie. Po raz pierwszy mogli wystartować w swojej kategorii uczniowie klas I-III. Teksty dyktand wszystkich kategorii przygotowali pracownicy Centrum Języka i Kultury Kaszubskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

         Jak zwykle na biorących udział w tym wydarzeniu czekały nie tylko trudne teksty, ale i wiele atrakcji. W tym roku były to liczne koncerty, w tym występ Weroniki Korthals, która długo nie mogła wyjść z sali otoczona przez tłum fanów. Organizatorzy przygotowali również wstęp na basen, wycieczkę po gminie Kosakowo, fantazyjne dekoracje z owoców i warzyw... Nie można było się nudzić.

                                                               

  • Pasowanie na przedszkolaka

    Pasowanie na przedszkolaka

         W dniu 31.10. br. dzieci z Przedszkola "Promyczek" zostały uroczyście pasowane przez p. dyrektor B. Kucyk na przedszkolaka. Dzieci zaprezentowały przed licznie zgromadzonymi rodzicami czego zdołały się nauczyć w ciągu dwóch minionych miesięcy. Ślubowały: "być grzecznymi przedszkolakami i dobrymi kolegami, w mig zajadać z talerzyka, nie marudzić i nie szlochać, zawsze swoje panie kochać", po czym uroczyście zostały przyjęte do grona przedszkolnego. Zdjęcia z uroczystości już wkrótce w galerii :)

    K. Neubauer

  • Konkurs literacko - plastyczny "Kaszubskie Madonny"

         W malutkiej wiejskiej szkółce w Starej Hucie niedaleko Staniszewa już po raz dwunasty odbył się finał literacko – plastycznego konkursu „Kaszubskie Madonny” organizowanego dla uczniów szkół podstawowych województwa pomorskiego przez Stowarzyszenie „Akademia Głodnica” oraz Kartuskie Centrum Kultury.

    Celem konkursu jest zainteresowanie dzieci i młodzieży dziedzictwem kulturowym, zachęta do twórczego działania, zwrócenie uwagi na lokalne miejsca kultu. Ciekawostką jest fakt, że w konkursie nie przyznaje się pierwszego, drugiego, trzeciego itd. miejsca, ale równorzędnie nagradza grupę laureatów, którzy otrzymują pamiątkowe dyplomy oraz jednakowe, zawsze bardzo atrakcyjne nagrody.

    W tym roku należało przedstawić wizerunek Kaszubskiej Matki Boskiej za pomocą haftu lub wyhaftować po kaszubsku krótką modlitwę, prośbę, westchnienie do Matki Boskiej.

    Na konkurs przysłano ponad 180 prac, a komisja konkursowa nagrodziła 60 dzieci ze szkół, w tym uczniów naszej szkoły: Amelię Drywa z kl. IV B, która pod okiem p. Anny Reiter wyhaftowała modlitwę oraz Wiktorię Cybula i Paulinę Myszk z kl. VA, które pod okiem p. Sylwii Klasa wyhaftowały Matkę Boską Sianowską. Uroczystość finałowa konkursu rozpoczęła się w piątek, 4 listopada od inscenizacji spektaklu „Jaś i Małgosia w dzisiejszym świecie” wykonanego przez uczniów tamtejszej szkoły. Następnie Aleksandra Maciborska- Pytka, dyrektor Kartuskiego Centrum Kultury i Halina Bobrowska, prezes Stowarzyszenia „Akademia Głodnica” wręczyły dyplomy i nagrody dla laureatów, opiekunów uczniów oraz szkół uczestniczących w konkursie.

    A. Reiter

                                               

     

     

  • Sprzątanie zaniedbanych grobów

            W tygodniu poprzedzającym 1 listopada wolontariusze Szkolnego Koła Caritas i nie tylko, jak co roku, zorganizowali akcję „Sprzątania zaniedbanych  grobów”. Sprzątaliśmy pomniki ludzi nie żyjących, którzy nie mają rodzin. Porządkowaliśmy groby z uwagi na nadchodzący dzień Wszystkich Świętych. Do jednego grobu były wyznaczone dwie lub trzy osoby. Najpierw wyrywaliśmy trawę, potem sypaliśmy czarną ziemię. Na ziemię kładliśmy świerk, a na sam koniec zapalaliśmy znicze. Każdy wziął ze sobą rękawiczki, znicze, grabie, worek na śmieci oraz duże nożyczki. Na koniec pani Kasia albo pani Ania podchodziły i sprawdzały uprzątnięte groby. Ten dzień był znakomity. Chciałabym, żebyśmy mogli więcej pomagać ludziom w różny sposób. Akcja ta skłoniła do przemyśleń na temat sensu życia i przemijania oraz znaczenia dnia Wszystkich Świętych w życiu każdego człowieka. 

           Również uczniowie z kl. III GIM: Nikola, Przemek i Marcin wybrali się do lasu pod Nową Wieś, aby uporządkować miejsce gdzie stoi krzyż upamiętniający miejsce pochówku kilkunastu mieszkańców z Kamienicy Szlacheckiej, którzy zmarli prawdopodobnie na cholerę na początku XX w.

    Paulina, kl. VI B

                                                     

  • X 2016 WIZYTA W GOSPODARSTWIE EKOLOGICZNYM
    04.11.2016

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii X 2016 WIZYTA W GOSPODARSTWIE EKOLOGICZNYM.

    20 października uczniowie kl. VI A i VI B wzięli udział w warsztatach terenowych zorganizowanych przez p. Andrzeja Klasę w Ostrowie. Każda klasa została podzielona na dwie grupy. Zadania wykonywali na czas. Tematem przewodnim była „kaszubska  truskawka”, która pojawiała się w każdych zajęciach. Uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością wiedzy o naszym regionie, pochodzeniu  i rodzajów truskawek,  a także spostrzegawczością i umiejętnościami sportowymi. Był też czas na odpoczynek i skosztowanie przepysznych kanapek z dżemem domowej roboty, oczywiście z truskawek. Zajęcia odbyły się w bardzo interesujący sposób i zdrowej rywalizacji. Opiekunami były panie: Dorota Literska i Anna Reiter.

     

  • X 2016 ZIEMNIAKI CUDAKI 0A 0B
    04.11.2016

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii X 2016 ZIEMNIAKI CUDAKI 0A 0B.

  • Konkurs "Ziemniaki-Cudaki"

    Konkurs "Ziemniaki-Cudaki"

         Dnia 28.10.2016 r. uczniowie klasy „0”A i „0” B brali udział w obchodach „Dnia Ziemniaka”, a także w konkursie pt.”Ziemniaki-cudaki”. Prace w konkursie były bardzo pomysłowe i oryginalne. Na zwycięzców i wszystkich uczestników czekały ciekawe nagrody, słodkości i dyplomy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i zachęcamy do udziału w innych konkursach!

  • Warsztaty z "Monarem"

    Warsztaty z "Monarem"

          W dniu 27.10,2016r. ucniowie klasy III gimnazjum wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez pana Andrzeja Hewelt. Zajęcia dotyczyły zjawiska uzależnień wśród młodych ludzi. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jakie są etapy uzależnień oraz skutki zażywania substancji psychoaktywnych. Zajęcia poprowadził terapeuta uzależnień z "Monaru". Takie spotkania mają na celu uświadommienie młodzieży, że życie jest tylko jedno i należy je szanować! 

  • Powiatowy Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë ú nas” – Kamienica Szlachecka - 2016

    Powiatowy Festiwal Piosenki Kaszubskiej „Kaszëbsczé Spiéwë ú nas” – Kamienica Szlachecka - 2016
    21.10.2016

    Wyniki VI Powiatowego Konkursu Piosenki Kaszubskiej

    Soliści kategoria klas I-III 

    I miejsce-Maja Klawikowska ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach

    II miejsce –Agnieszka Roszkowska z Zespołu Szkół w Tuchlinie

    III miejsce –Maja Kożyczkowska z Zespołu Szkół w Kiełpinie

    Zespoły kategoria klas I-III

    I miejsce- Zespół Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej

    II miejsce –Zespół Kształcenia i Wychowania w Dzierżążnie

    III miejsce – Szkoła Podstawowa w Jelonku

    Wyróżnienie-Zespół Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie

    Soliści  kategoria klas IV-VI

    I miejsce –Julia Błonk ze Szkoły Podstawowej w Sierakowicach

    I miejsce Amelia Krause ze szkoły Podstawowej w Borczu

    II miejsce Wiktoria Daleka  z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej

    III miejsce Rozalia Skorowska ze Szkoły Podstawowej w Brodnicy Górnej

    Zespoły kategoria klas IV-VI

    I miejsce Szkoła Podstawowa Brodnica Górna

    II miejsce GOK Sulęczyno

    III miejsce Zespół Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej        

    Wyróżnienie-Zespół Szkół w Kiełpinie

    Soliści kategoria; gimnazjum

    I miejsce Urszula Flisikowska Zespół Szkół w  Kiełpinie

    II miejsce Maciej Toczek Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego  w Sierakowicach

    III miejsce  Paulina Górlikowska  z Gimnazjum w Sierakowicach

    Zespoły kategoria; gimnazjum

    I miejsce Gimnazjum Katolickie im. Jana Pawła II w Kartuzach

    II miejsce Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Sierakowicach

    III miejsce GOK Sulęczyno 

    Wyróżnienie; Zespół Szkół w Chmielnie

    Kategoria ponadgimnazjalna -zespoły

    I miejsce GOK Sulęczyno

    Jury:

    Danuta Pioch - przewodniczaca

    Józef Stachnik

    Maria Birr

    Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i zapraszamy za rok.

  • Prośba Agencji Rynku Rolnego

    Agencja Rynku rolnego zwraca się z serdeczną prośbą do rodziców  dzieci w wieku 0-12 lat i nauczycieli  do udziału w ankiecie oceny działań promujących program „Owoce i warzywa w szkole” zrealizowanych w roku szkolnym 2015/2016.

    Z góry serdecznie dziękujemy za pomoc w rozpropagowaniu naszej prośby i zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do prowadzonego przez nas badania.

    Ankieta jest dostępna po linkiem http://owocewszkole.org/ankieta/ i będzie aktywna tylko do 28 .10.2016r.

  • 11 października 2016 odbyła się w naszej szkole  wielka uroczystość – ślubowanie i pasowanie na ucznia. Osiemnaścioro pierwszaków pięknie nam się przedstawiło, a potem ruszyli na tor przeszkód przygotowany przez uczniów klasy IV a. Wszyscy odważnie i z uśmiechem  przeszli pięć prób. Próba mądrości, tu dzieci udowodniły, że znają literki i potrafią liczyć. Następnie,  podczas próby odwagi, przeszły przez długi, ciemny tunel bez okazywania strachu. Próba trzecia – próba zdrowia – polegała  na masowaniu zmęczonych plecków pierwszaków ogrooomnym wałkiem. Próba zręczności – tu  pierwszaki rzucały piłeczką do celu. Ostatnia próba – próba charakteru – polegała na wypiciu pysznego napoju z dużą dawką witaminy C i obdarowanie widzów pięknym uśmiechem.

    Następnie, w obecności władz szkolnych, Rodziców i uczniów klas II i III  dzieci złożyły uroczyste ślubowanie i zostały pasowane na ucznia przez Panią Dyrektor Bernadetę Kucyk.

    Przyjęły wiele pięknych życzeń od Pani Dyrektor Szkoły, Dyrektor GZEAS-u, Rodziców i starszych kolegów. Na pamiątkę dzieci otrzymały piękne dyplomy, plakietki i słodycze ufundowane przez swoich Rodziców.  Uroczystość zakończyła się spotkaniem przy wspólnym stole.

    Lucyna Popowicz

  • IX 2016 PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU
    12.10.2016

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii IX 2016 PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU.

  • „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”

    „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”

            O tym, że owoce są zdrowe i smaczne wiedzą dzieci z zerówki A J Podczas zajęć 7 października, dzieci rozpoznawały owoce za pomocą zmysłu dotyku, smaku, węchu a na koniec odbyła się wspólna degustacja. Dzieci wykonały wspólny plakat, który przypominać będzie aby w okresie jesiennym jeść dużo owoców, bo zawarte w nich witaminy są bardzo potrzebne do zdrowia!

    „Jakie pyszne i soczyste! Na ich widok cieknie ślinka.

    Bo owoce zjadać lubi każdy chłopczyk i dziewczynka"

    Zdjęcia w galerii.

  • UWAGA !!! AKCJA "ŻONKIL"

    UWAGA !!! AKCJA "ŻONKIL"

    Początek października to czas, w którym już po raz kolejny zwracamy się do ludzi dobrej woli i wrażliwego serca z prośbą o wsparcie akcji „Pola Nadziei” tzw. „ŻONKIL”. Na znak naszej solidarności ze wszystkimi cierpiącymi – podopiecznymi Domowego Hospicjum Caritas w Kartuzach, chcemy posadzić przed naszą szkołą cebulki żonkili, które na wiosnę zetniemy i wręczymy ofiarodawcom przy okazji zbiórki pieniężnej.

    Dzisiaj prosimy o przyniesienie paru cebulek żonkili lub kilku złotych na ich zakup.                    

    Za wszelką pomoc i życzliwość – DZIĘKUJEMY!

                                           Szkolne Koło Caritas              

  • Dzień Marchewki

    Dzień Marchewki

    Dnia 30.09.2016r. grupa dzieci pięcioletnich obchodziła Dzień Marchewki. Tego dnia dzieci ubrane były na marchewkowo ;) Celem tego dnia było przedstawienie i promowanie warzyw, jako darów natury na przykładzie marchewki oraz zapoznanie dzieci ze sprzętem gospodarstwa domowego-sokowirówką. Dzieci bawiły się przy muzyce, wyklejały i malowały marchewki w małych grupach. Na koniec zajęć przedszkolaki degustowały zrobiony sok ze świeżych marchewek. Po takiej dawce witamin, śmiechu i zabawy wszystkie przedszkolaki na pewno będą zdrowe i uśmiechnięte ;)

     

    Anna Spierewka

     

strona: