15 czerwca 2016 roku uczniowie klasy IIIa i klasy IIIb pojechali na długo wyczekiwaną wycieczkę do Gdyni.
Gdynia przywitała nas w promieniach słońca. Pobyt w tym portowym mieście rozpoczęliśmy od wizyty w Multikinie, obejrzeliśmy piękny, pełen przygód film pt. Księga Dżungli. Następnie popłynęliśmy w rejs statkiem po porcie w Gdyni. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o historii powstania portu, jego funkcjonowaniu. Mieliśmy okazję zobaczyć wieeeelki wycieczkowiec, który właśnie zawitał do portu oraz wiele innych statków. Dużym zainteresowaniem cieszył się również następny punkt programu- zwiedzanie ORP Błyskawica. Na zakończenie wycieczki gościliśmy w restauracji McDonald’s. Najedzeni, zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Ahoj!
Lucyna Popowicz, Justyna Koss
FESTYN RODZINNY ZOSTAŁ PRZENIESIONY
NA 11 WRZEŚNIA 2016R.
Dzień Dziecka dla przedszkolaków upłynął w świetnej atmosferze, przepełnionej radością i przyjaźnią. Na zaproszenie p. Fryderyka Mach udaliśmy się do miejscowej placówki OSP, gdzie dzieci miały możliwość zapoznać się z pracą strażaka. Obejrzeliśmy nowy wóz strażacki z całym osprzętem, jednak największą frajdę sprawiło lanie wody z węża strażackiego oraz wejście do środka wozu. Po wizycie u strażaków dzieci bawiły się na placu przedszkolnym, było malowanie twarzy, słodki poczęstunek oraz zabawy kołowe, ze śpiewem. Cały dzień zaliczamy do udanych
K. Neubauer
Dzień Dziecka w klasie „0” b można uznać za udany. Wszystkie dzieci w tym dniu były radosne i szczęśliwe gdyż czekało na nich wiele atrakcji tj. zabawy taneczne z balonami, konkursy, malowanie kolorową kredą, malowanie twarzy, lody i wiele słodkości. Jednak największa atrakcją było puszczanie dużych baniek!!!
W dniu 30 maja uczniowie z klas VB i VI uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego odwiedzili siedzibę LGR Kaszuby w Chmielnie. Tam wzięli udział w pokazie pt. „Zostań Rybakiem”. Dzieci ze zdumieniem przysłuchiwały się opowieściom o dawnych połowach ryb a także z zaciekawieniem przypatrywały się prezentowanym fotografiom, co przyczyniło się do ich aktywności na zajęciach praktycznych. Podczas prezentacji połowowych rekwizytów dzieci z łatwością posługiwały się prawidłowym nazewnictwem.
Po zajęciach teoretycznych i praktycznych, przyszedł czas na zabawę. Dzieci chętnie brały udział w grach i konkursach przybliżających pracę wykonywaną przez rybaków: "wędzarnia", "wyścig czółen" oraz "łowienie na wędkę".
Uczniowie nabyli wiedzę między innymi z zakresu dawniej stosowanego sprzętu rybackiego oraz procesu i technik połowu. W praktycznej części spotkania uczniowie przy pomocy rekwizytów - specjalnie przygotowanych modeli sań, sieci i pozostałych narzędzi mogli czynnie uczestniczyć w pokazach połowu pod lodem.
A. Reiter
25 maja w środę odbył się u nas w szkole coroczny bal. Klasy II a i II b wraz z wychowawcami były gospodarzami tego dnia. Wszystkie mamy przyjęły zaproszenie na uroczyste obchody swojego święta. Klasy pierwsze zaprezentowały się w wierszykach i piosenkach. Klasy drugie pokazały swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu pt: „Jaś i Małgosia w krainie bajek”. Na zakończenie zatańczyły dla mam „Iskierki”. Uroczystość przebiegała w miłej atmosferze przy kawie i pysznym ciastku, które upiekły mistrzynie naszej kuchni.
Janina Mejer
Ewa Puzdrowska
Dnia 23.05.br przedszkolaki wraz z paniami K. Neubauer i E. Penk wybrały się na majowy piknik na pobliską łąkę, gdzie miło i aktywnie spędziły czas zacieśniając więzi koleżeńskie poprzez gry i zabawy ruchowe. Zabawa była super, a dzieci wróciły bardzo zadowolone i zmęczone :).
K. Neubauer
20 maja uczniowie z kl. II GIM uczący się języka kaszubskiego, wraz z panią Anią Reiter wyruszyli na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego na Pażęcach. Po rozpakowaniu się i zajęciu pokoi poszliśmy na spacer. Dotarliśmy do Stężycy, gdzie najpierw wybraliśmy się na Promenadę im. ks. Konrada Lubińskiego. Przechadzka po ok. kilometrowej konstrukcji nadwodnej dostarczyła nam wielu wrażeń i pięknych widoków Jeziora Raduńskiego Górnego i okolic. Następną atrakcją było przejście do Nadraduńskiego Centrum Turystyczno-Rekreacyjnego gdzie przechadzając się po scenie, mogliśmy poczuć się jak prawdziwi, sławni artyści. Kto wie, może kiedyś…?
Gdy wróciliśmy na Pażęce, rozpaliliśmy ognisko i piekliśmy wcześniej przygotowane kiełbaski. Śpiewaliśmy kaszubskie piosenki, miło i wesoło spędziliśmy czas. Następnego dnia, po śniadaniu mieliśmy jeszcze czas i ochotę na wspólne zabawy i gry integracyjne. W końcu nadszedł czas i niestety musieliśmy ruszać do naszych domów.
Basia E.
Dzień 19 maja 2016r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej był dorocznym świętem kaszubskim obchodzonym jako Szkolny Dzień Kaszubski. Od rana uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez artystów ludowych. „Od kuchni” poznali sztuki: plecionkarstwa, rzeźby, malarstwa na szkle, papieroplastyki, garncarstwa, hafciarstwa. Młodsi zgłębili świat bajek i legend, poznali elementy stroju kaszubskiego. Były przedstawienia teatralne przygotowane przez szkolny zespół „Wicherki”, prowadzony przez p. T. Wejer oraz zespół „Tuchlińskie Skrzaty” pod kierownictwem p. I. Warmowskiej. Gimnazjaliści wysłuchali konferencji wygłoszonej przez Eugeniusza Pryczkowskiego nt. Kaszubów w Kanadzie, spotkali się z p. Danutą Pioch, która opowiedziała o swojej przygodzie życia z kaszubszczyzną.
Zwieńczeniem tego święta, już po raz piąty, była uroczysta gala wręczenia wyróżnień Ryngrafu Witosława, na którą przybyło wielu dostojnych gości, m.in. starosta kartuski Janina Kwiecień, dr Justyna Pomierska, przedstawiciele władz gminy, przyjaciele szkoły i rodzice. Wyróżnienie przyznawane jest osobom zasłużonym dla j. kaszubskiego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi Drëszë”, którego siedziba znajduje się właśnie w tej szkole. Tegorocznymi laureatami byli: Danuta Pioch, autorka podręczników do nauki j. kaszubskiego, ekspert do spraw nauczania j. kaszubskiego, obecnie Przewodnicząca Rady Języka i Witold Bobrowski, autor „Kaszubskiego Elementarza” i słownika, założyciel kaszubskiej szkoły na Głodnicy, działacz na rzecz rozwoju kaszubszczyzny.
Serdecznie zapraszamy!
W sobotę, 7 maja w Kościerzynie po raz XVII odbył się Diecezjalny Konkurs Poezji Maryjnej. O tytuł najlepszego recytatora walczyły 63 osoby w pięciu kategoriach z całej diecezji pelplińskiej, w tym uczennice naszej szkoły: Wiktoria Daleka z kl. IV A oraz Martyna Bartelik z kl. I GIM. Sobotnie wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się od Mszy Świętej w parafii pw. Świętej Trójcy. Po niej recytatorzy udali się do salek katechetycznych, gdzie mogli zaprezentować swoje umiejętności przed jury. Po wysłuchaniu recytacji ogłoszono wyniki. Jakaż była radość nas wszystkich, gdy usłyszeliśmy, że Wiktoria Daleka otrzymała wyróżnienie w kategorii kl. IV – VI! GRATULUJEMY!!!
A. Reiter
Dnia 6 maja 2016 r. grupa aktorska Małe i Duże Wicherki wybrały się na Rejonowy Przegląd Teatrów Szkolnych „Niebieskie Tarcze”. W turnieju wzięło udział 10 zespołów. Grupa młodszych aktorów z naszej szkoły zajęła II miejsce, zaś Duże Wicherki uplasowały się na I miejscu i będą reprezentować powiat kartuski, bytowski oraz kościerski na wojewódzkiej edycji konkursu.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Dnia 5 maja 2016r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie odbył się XIV Konkurs Wiedzy Informatycznej - INTERNADA. Naszą szkolę reprezentowali uczniowie klasy VI SP oraz III GIM. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie rozwiązać test wiedzy informatycznej, wyszukać informacje w intrnecie na zadane pytania oraz stworzyć w Power Poncie prezentację (podstawówka), stronę internetową w języku HTML - gimnazjum. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami.
Amelia Zarach z klasy VI sp zajęła I miejsce, a Natalia Sobisz z klasy II gim zajęła II miejsce. Gratulujemy!
Natalia Machol z III klasy gimnazjum reprezentowała naszą szkołę w prestiżowym konkursie na szczeblu powiatu. W bardzo sympatycznej atmosferze przy dużej konkurencji została laureatką II miejsca. Należy dodać, iż muzycznie akompaniowali jej absolwenci naszej szkoły: Szymon Szyca i Robert Niklas. Cieszy fakt, że zamiłowanie do muzyki i bogatych aranżacji muzycznych wpajanych od najmłodszych lat szkolnych owocuje w dorosłym życiu.
Jak co roku, 2 maja, uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyli na siódmy już „Marsz z flagą”. Marsz rozpoczął się w Wygodzie Łączyńkiej przy kościele, gdzie zebrali się wszyscy chętni uczestnicy (o. 120 osób), natomiast zakończył w Łączyńskiej Hucie. W kościele p.w. Św. Józefa, ks. proboszcz kanonik Bogdan Drozdowski przybliżył wszystkim uczestnikom historię powstania kościoła, opowiedział o scenach znajdujących się na witrażach w oknach i pobłogosławił na dalszą drogę marszu. Następnie ruszyliśmy w stronę chëczy Pomorańców, do której dotarliśmy po ok. godzinie. Tam zrobiliśmy przerwę na śniadanie, po czym ruszyliśmy dalej. Naszym kolejnym przystankiem było miejsce upamiętniające ks. J. Tischnera, o którym opowiedział nam profesor Uniwersytetu Gdańskiego, Józef Borzyszkowski. Zanim pomaszerowaliśmy dalej, wspólnie odśpiewaliśmy trzy zwrotki „Kaszëbskô Królewô”. Naszym celem był Półwysep Paszk, na który dobrnęliśmy po trzech godzinach marszu. Tam, w miejscu do tego wyznaczonym, pan przewodnik Artur Zagozdon rozpalił ognisko i jak nas wiele było, wszyscy piekliśmy kiełbaski. Na zakończenie wzięliśmy udział w quizie wiedzowym, który poprowadziła p. Katarzyna Zagozdon.
Długość trasy wyniosła ok. 10 km. Impreza miała na celu propagowanie wartości patriotycznych związanych z wielką i małą ojczyzną oraz poznanie atrakcji turystycznych i przyrodniczych Kaszub.
A. Reiter
W dniu 11.04.2016r. w Gdyni odbyły się finały wojewódzkie XVI Edycji z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarka turnieju piłki nożnej w kategorii U12 dziewcząt i chłopców. Powiat kartuski w kategorii dziewcząt reprezentowała drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kamienicy Szlacheckiej.
Udział w finale wojewódzkim okazał się wielkim sukcesem dla drużyny, która w całym turnieju nie przegrała żadnego meczu, a także nie straciła żadnej bramki, a przeciwnikom w rozegranych meczach strzeliła 30 bramek. Drużyna z Kamienicy Szlacheckiej zajęła I miejsce w województwie i będzie reprezentować województwo pomorskie w finale krajowym w Warszawie. Drużyna wystąpiła w składzie: M.Reiter, P.Reiter, W.Szyca, W.Brzeska, J.Cichosz, E.Marczyńska, N.Birr, M.Reiter, K.Hildebrandt, M.Drewing.
Wiktoria Szyca została wyróżniona najlepszą strzelczynią zawodów - 12 bramek. Trenerem drużyny jest pan Janusz Zarach.
Powiatowe Centrum Pomocy w Kartuzach rozpoczyna nabór osób do udziału w zajęciach "Szkoła dla rodziców". Rozpoczęcie warsztatów planuje się w kwietniu 2016 r. Rodzice, którzy byliby chętni do uczestniczenia w zajęciach warsztatowych w ramach "Szkoły dla rodziców" zaprasza się do kontaktu telefonicznego lub osobistego z kierownikiem Centrum Interwencji Kryzysowej w Kartuzach - panią Anią Kuczkowską przy ul. Gdańska 12 (wejście od ul. Piłsudskiego), tel. 58 684 02 19 lub 662 016 626 od godz. 9:00 do 15:00.
Planowany cykl zajęć obejmuje 10 spotkań, trwających 3 godziny. zajęcia będą się odbywały w godzinach popołudniowych - do uzgodnienia.
Harmonogram rekrutacji dzieci do przedszkola i klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum na rok szkolny 2016/2017 oraz dokumenty do pobrania znajdują się w zakładce REKRUTACJA
Do publicznego przedszkola/oddziału przedszkolnego przyjmuje się kandydatów zamieszkałych na obszarze danej gminy.
W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc w publicznym przedszkolu, pierwszy etap postępowania rekrutacyjnego odbywa się zgodnie z kryteriami ustawowymi, tj.: wielodzietność rodziny kandydata, niepełnosprawność kandydata, niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata, niepełnosprawność obojga rodziców kandydata, niepełnosprawność rodzeństwa kandydata, samotne wychowywanie kandydata w rodzinie, objęcie kandydata pieczą zastępczą.
W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po zakończeniu tego etapu dane przedszkole/oddział przedszkolny nadal dysponuje wolnymi miejscami będą brane kryteria określone przez organ prowadzący.
W związku z powyższym została podjęta stosowna uchwała:
- UCHWAŁA NR V/88/2015 RADY GMINY STĘŻYCA z dnia 12 maja 2015 r. w sprawie określenia kryteriów na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli wchodzących w skład Zespołów Kształcenia i Wychowania, prowadzonych przez Gminę Stężyca
Kontynuacja wychowania przedszkolnego
Rodzice dzieci już uczęszczających do danego przedszkola w pierwszej kolejności składają na kolejny rok szkolny Deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym przedszkolu w terminie od 8 lutego 2016 r. do 19 lutego 2016 r.
Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej i klasy pierwszej publicznego gimnazjum przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły oraz w dalszej kolejności na wniosek rodziców (prawnych opiekunów), dzieci zamieszkałe poza obwodem danej szkoły, jeśli szkoła dysponuje wolnymi miejscami.
Zgodnie z ustawą o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 2156 z późn. zm.) kandydaci zamieszkali poza obwodem publicznej szkoły podstawowej i gimnazjum mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego.
W postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2016/2017 do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej i klasy pierwszej publicznego gimnazjum są brane pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący, z uwzględnieniem zapewnienia jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny oraz lokalnych potrzeb społecznych. Ustalonym kryteriom organ prowadzący przyznaje określoną liczbę punktów oraz określa dokumenty niezbędne do ich potwierdzenia.
W związku z powyższym została podjęta stosowna uchwała:
- UCHWAŁA NR X/163/2015 RADY GMINY STĘŻYCA z dnia 15 grudnia 2015 r. w sprawie określenia kryteriów do przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem publicznych szkół podstawowych i publicznych gimnazjów wchodzących w skład Zespołów Kształcenia i Wychowania prowadzonych przez Gminę Stężyca.
Szczegółowe informacje na temat postępowania rekrutacyjnego można uzyskać w poszczególnych Zespołach Kształcenia i Wychowania w Gminie Stężyca:
- Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy - tel. 58 684-33-10
- Zespół Kształcenia i Wychowania w Szymbarku - tel. 58 684-38-23
- Zespół Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie - tel. 58 684-33-12
- Zespół Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej - tel. 58 684-61-72
- Zespół Kształcenia i Wychowania w Gołubiu - tel. 58 684-37-03
Zarzadzenie_Wojta_Gminy_Stezyca_w_spr._harmonogramu_rekrutacji_do_przedszkoli__oddzialow_przedsz.pdf
Rozp._MEN_w_spr._rekrutacji.pdf