Rok szkolny 2019/2020
Opiekunowie: Teresa Wejer, Ewa Lejk
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Wicherki to zespół artystyczny działający przy Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej. Próby odbywają się w czwartki, piątki niekiedy w soboty. Na zajęciach można rozwijać swoją kreatywność, poznawać różne techniki teatralne, wspólnie bawić się w teatr,śpiewać i tańczyć. Przygotowujemy inscenizacje w języku polskim jak i kaszubskim.
Zespół w swoim repertuarze ma szereg przedstawień obrzędowych takich jak: Noc Świętojańska, Ścinanie Kani, Deguse czy też różnorodne spektakle bożonarodzeniowe. Tradycją jest, że w czasie Świąt Bożego Narodzenia grupa kolęduje z noworocznym przesłaniem po Borucinie, Stężycy i Kamienicy Szlacheckiej.
Instruktorami są; Teresa Wejer, Magdalena Byczkowska
kostiumy, scenografia-Izabela Grabowiecka
Wydarzenia artystyczne i nie tylko - rok szkolny 2015-2016
3 października 2015 na scenie Chojnickiego Centrum Kultury zaprezentowały sie Wicherki z przedstaweniem "Legenda o Juracie".Spektakl ostał przyjęty niezwykle serdcznie. Podkreślano świetną grę aktorów i ciekawe rozwiązanie sceniczne. Ponadto młodzież uczestniczyła w warsztatach tanecznych z tańca kaszubskiego, a instruktorzy mieli zajęcia z improwizacji teatralnej z aktorką Teatru Wybrzeże Małgrzatą Oracz.
Wydarzenia artystyczne i nie tylko - rok szkolny 2014/2015
05.10.2014 GDAŃSK
W ramach Tygodnia Szekspirowskiego grupa Małe Wicherki pojechała do Gdańska na warsztaty aktorskie, które poprowadził Jan Orszulak. W Teatrze w Oknie na ul. Długiej poznawaliśmy tajniki gry aktorskiej. Poza tym pobiegaliśmy po murach nowego Teatru Szekspirowskiego i wdrapaliśmy się na wieżę Kościoła Mariackiego pokonując niezliczoną ilość stopni, po to by obejrzeć przepiękną panoramę Gdańska.
18.10.2014 CHOJNICE
II Przegląd Teatrów Kaszubskich ,,Zdrzadnio Tespisa’’
W Chojnickim Domu Kultury uczestnicy projektu mogli wziąć udział w warsztatach, które specjalnie dla nich poprowadzili reżyser i aktor Grzegorz Szlanga, założyciel Chojnickiego Studia Rapsodycznego, a także aktorzy Aleksandra Kania i Łukasz Sanaj. Praca na bazie tekstu dramatu, omówienie środków wyrazu scenicznego, budowanie linii dramaturgicznej, rytm tekstu... to tylko niektóre z zagadnień, które poruszono podczas zajęć.
Wicherki - podopieczni Teresy Wejer z Kamienicy Szlacheckiej, zaskoczyły widzów świetnie przygotowanym przedstawieniem, doskonałą scenografią i ciekawą oprawą muzyczną.
O dramacie kaszubskim i możliwościach inscenizacyjnych opowiedział uczestnikom prof. Daniel Kalinowski.
Więcej zdjęć można obejrzeć na www.kaszubi.pl
19.12.2014 KAMIENICA SZLACHECKA
MUSICAL DZIEWCZYNKA Z ZAPAŁKAMI
Pierwszy raz zespół podjął próbę pokazania musicalu czyli połączenia gry aktorskiej, śpiewu i tańca. W rolę dziewczynki z zapałkami wcieliła się Anetka Dawidowska (solistka). Scenografię namalowała p. Izabela Grabowiecka, chór szkolny przygotowała Weronika Kobiela, konsultacje muzyczne Magdalena Byczkowska, całość zszywała Teresa Wejer. Spektakl pokazuje współczesne podejście do Świąt Bożego Narodzenia, gdzie zamiast tradycyjnego karpia czeka się na pizzę, a zamiast śpiewania kolęd ogląda się serial w TV.
05.01.2015 GDYNIA
Gdyński Przegląd Jasełek
Z naszym musicalem pt. ,,Dziewczynka z zapałkami’’ pojechaliśmy zaprezentować swoje umiejętności do Gdyni, gdzie Agnieszka Rinc wywalczyła indywidualną nagrodę aktorską, a cała grupa zebrała gorący aplauz widzów oraz sporo pochwał jurorki p. Uli Kowalskiej. Nagrody i wyróżnienia wręczane były na gali finałowej w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Po występie udaliśmy się do Centrum Experyment w Gdyni.
05. 02.2015 Ferie w szkole
Warsztaty aktorskie z aktorką Urszulą Kowalską, to trzygodzinna zabawa w teatr, to poznawanie plastyki ciała, ekspresji słowa i wyrażania siebie.
WYJAZD NA PAŻĘCE 20 – 21 MARCA 2015 R.
Ćwiczyliśmy do północy i śpiewaliśmy. A od rana, szlifowaliśmy dykcję, emisję głosu i wchodzenie w role. Oj działo się działo!.
SIERAKOWICE 29.03.2015
Powiatowy Przegląd Zespołów Teatralnych ,,Kaszëbskȏ Bina’’
Na sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Sierakowicach, która na ten dzień zamieniła się w salę teatralną pokazaliśmy nową sztukę pt. ,,Legenda o Juracie’’. To opowieść o pochodzeniu bursztynu. W rolę Juraty wcieliła się Agnieszka Rinc, w rolę Janka rybaka Kuba Macholl.
21.04.-23.04.2015 wyjazd do Warszawy
Trzydniowy wyjazd do Warszawy pełen niezapomnianych wrażeń.
PARCHOWO 08.05.2015
XXXI Rejonowy Turniej ,,Niebieskie Tarcze’’
I Małe i Duże Wicherki wywalczyły II miejsca. Młodsi pokazali ,,Legendę o Juracie’’, starsi ,,List do Ludożerców’’ Tadeusza Różewicza.
KARTUZY 2015
Powiatowy Festiwal Małych Form Teatralnych ,,Zanim będzie za późno – znamy jej oblicza i wiemy jak reagować’’ organizowany przez Powiatową Komendę w Kartuzach. Wicherki uplasowały się na II miejscu. Wróciliśmy szczęśliwi, każdy uczestnik konkursu otrzymał słuchawki, a grupa kopiarkę laserową i pamiątkową statuetkę.
01.06.2015 KLUKI
Na zaproszenie Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach pokazaliśmy nasza legendę o Juracie. W ciekawej scenerii pomiędzy XIX wiecznymi kaszubskimi chatami zabrzmiały stare pieśni Hej żeglujże czy Hej mὸrze, mὸrze…
Dzieci otrzymały słodki upominek, ponadto mogły uczestniczyć w wielu konkursach.
14.06.2015 DZIEŃ DZIECKA W NASZEJ SZKOLE
Tradycyjnie jak co roku na naszej szkolnej scenie przy orliku pokazujemy nasze umiejętności i tym razem pokazaliśmy Legendę o Juracie. Licznie zgromadzona widownia z zainteresowaniem obejrzała morskie widowisko o pochodzeniu bursztynu.
Projekty Artystyczne zespołu Wicherki 2013/2014
25.08.2013 Szymbark 29.09.2013 Lisie Jamy
,,Od ziarenka do bochenka’’- to muzyczna ilustracja muzyczna przygotowana specjalnie na Gminne Dożynki w Szymbarku. Młodzież tańcem i mową ciała zaprezentowała proces powstania chleba. Widowisko tak się podobało, że animatorzy tańca zostali zaproszeni do zaprzyjaźnionej szkoły w Lisich Jamach na Święto Ziemniaka.
20.10.2013 Chojnice
,,Krësztofòwé rozegracje’’ to widowisko marynistyczne, które zaprezentowały Małe Wicherki na I Przeglądzie Teatrów Kaszubskich pt. "Zdrzadniô Tespisa’’ w Chojnicach.
W ramach Dni Kultury Kaszubsko-Pomorskiej Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie wraz z Chojnickim Domem Kultury zorganizowało przegląd teatru dziecięcego oraz dorosłego. Mali pasjonaci teatru otrzymali dobre recenzje w prasie kaszubskiej, a występ na wielkiej scenie był nie lada przeżyciem.
Nagroda specjalna dla Wicherków
X edycja Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej w Gdańsku okazała się dla naszych śpiewaków bardzo szczęśliwa. Zespół w składzie: Robert Niklas - śpiew, Natalia Macholl - śpiew, Szymon Szyca - gitara akustyczna, śpiew, Klauda Kulwikowska - klarnet, zaśpiewał dwa utwory patriotyczne, jeden w języku kaszubskim, drugi współczesny "Powraca wiatr’’ L. Kołakowskiego. Profesjonalne jury podkreślało szczególnie wysoki poziom konkursu, doceniało urozmaicony repertuar, bogactwo instrumentów no i niezwykły talent wykonawców. Wśród laureatów konkursu znalazł się nasz tercet otrzymując nagrodę specjalną. Konkurs dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i patriotycznych wzruszeń. Należy wspomnieć, że honorowy patronat nad przeglądem sprawowali: Wojewoda Pomorski oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
Wicherki podsumowały projekt Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego pod nazwą Kontro/wersje. Głównym celem projektu była próba przybliżenia młodzieży tematyki i technik realizacji współczesnej sztuki, odbiegającej od szkolnych kanonów tradycyjnego przedstawienia. Zespół przygotował kontrowersyjny spektakl "Na co mi ten krokodyl’’ na podstawie komedii "Zemsta’’ Aleksandra Fredry.
"Każdy z nas jest wyjątkowy"
15.12.2013 - Dzień Seniora w sali "Szlachcianka"
22.12.2013 - Wigilia Szkolna
04.01.2014 - Przegląd Jasełek w Gdyni
15.01.2014 - Kartuzy - Biblioteka Publiczna
,,Każdy z nas jest wyjątkowy’’ to sztuka współczesna dotycząca aktualnych problemów współczesnego świata. Opowiada o niepełnosprawnym chłopcu wyśmiewanym przez rówieśników. Całość została połączona z pokazem multimedialnym.
„Kolędowanie”
30.12.2013 Borucino
06.01.2014 "Pażęce" - Stężyca
Tradycyjnie już Wicherki kolędowały po Borucinie. Wraz z nowym rokiem przebierańcy nieśli noworoczne przesłanie, aby nie zabrakło w kaszubskich domach szczęścia i zgody.
„Kaszubskie Śpiewy”
21.03.2014 Luzino
Powiatowy Przegląd Teatralny w Kartuzach
Teatr Witolda Gombrowicza - 21.03.2014
W przeglądzie nasza grupa zajęła I miejsce. Nagrodą było 10 biletów do Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza na spektakl pt. "Awantury weneckie".
Wojewódzki Turniej Teatralny w Parchowie - 16.05.2014
Spektakl Pull/over zdobył I miejsce i eliminacje do edycji wojewódzkiej.
Młodzi aktorzy wzięli udział w eliminacjach Wojewódzkiego Turnieju Teatralnego ,,Niebieskie tarcze’’ i wygrali ten etap. Grupa zaprezentowała współczesne widowisko pt. "Pull/over" oparte na twórczości Witolda Gombrowicza. Sztuka pokazuje jak człowiek gra w teatrze życia. Aktorzy grają w maskach, które są odbiciem ich twarzy. Jak to u Gombrowicza bywa człowiek nosi dwie twarze tę pełną pozorów, ukrytych prawd i skrywanych uczuć i tę prawdziwą, autentyczną. Jury doceniło grę młodych aktorów, którzy świetnie wykorzystali przestrzeń sceniczną raz by zagrać twarzą to znów maską. W scenariuszu wykorzystano "Tango Triste" oraz "Życie to nie teatr" Edwarda Stachury.
Małe Wicherki na tym samym przeglądzie w swojej kategorii wiekowej zdobyły wyróżnienie, a Izabela Kotłowska otrzymała nagrodę specjalną za wspaniałą grę aktorską.
Nad całością czuwały panie Teresa Wejer i Izabela Grabowiecka
Warsztaty aktorskie z aktorem Maciejem Urbanem - "Pażęce" 09.04.2014
Małe Wicherki miały pracowity weekend. Poznawały tajniki gry aktorskiej pod czujnym okiem aktora Teatru Miniatura z Gdańska. Były zajęcia z dramy i zabawy integracyjne.
Powiatowy Przegląd Teatrów Wiejskich w Sierakowicach
13.04.2014 - Małe Wicherki zajęły I miejsce na XV Powiatowym Przeglądzie Teatrów Szkolnych „Kaszëbskô Bina”
Grupa pokazała legendę pt. "Balia czarownic". Widowisko oparte na wierzeniach ludowych opowiada o psotach czarownic w pewnej kaszubskiej wsi. Jednak jak to w legendzie bywa zjawia się również dobra postać, a jest nią Franc miotlarz, który psuje czarodziejskie plany wiedźmom. Aby zaintrygować młodego widza wprowadzono teatralną kukłę, wciela się w nią Błażej Kulwikowski. Zabawne i figlarne czarownice to: Agnieszka Rinc, Agnieszka Gosz, Klaudia Malek-Podjaska, Iza Kotłowska. Nie zabrakło mieszkańców wioski, którzy cierpliwie znosili naloty czarownic. A były nimi: Wiktoria Furman, Julia Szlagowska i Amelia Zarach. Dumnego i pewnego siebie purtka zagrał Filip Brillowski.
Linię melodyczną przygotował Bartosz Licbarski.
Nad całością czuwały panie;Teresa Wejer i Izabela Grabowiecka.
Przegląd Małych Form Teatralnych w Kartuzach 16.05.2014 "Asertywni wobec używek"
Organizatorami konkursu był Wydział Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. Celem konkursu teatralnego było spojrzenie na problematykę uzależnień okiem gimnazjalistów oraz utrwalenie bezpiecznych i pozytywnych zachowań wobec tego typu zagrożeń.
Nasza grupa zaprezentowała widowisko pt "To jest moje życie" ukazujące dwoje młodych ludzi, których kuszą używki współczesnego świata. Oboje wychowywali się w rodzinach, gdzie nadużywano alkoholu. Jeden z nich potrafił asertywnie powiedzieć używkom NIE i zrobił karierę prawniczą, drugi niestety pogrążył się w nałogach i stracił życie. Przygnębiające zakończenie miało na pewno pouczające znaczenie, a dla grupy teatralnej było to kolejne aktorskie doświadczenie.
Powiatowy Festiwal Piosenki Kaszubskiej "Kaszëbsczé spiéwë u nas" 13.05.2014
Do rywalizacji wokalnej stanęło 17 wokalistów i 18 zespołów z całego powiatu. Młodzi śpiewacy pokazali swoje możliwości w przeróżnym repertuarze od klasyki pieśni ludowej po zupełnie nowe jeszcze nieznane utwory. Napawa optymizmem fakt, że z roku na rok wachlarz repertuarowy się rozrasta, a wysoki poziom wykonawców cieszy i ucho i serce.
W tym roku patronat honorowy nad festiwalem przejęli: wójt gminy Steżyca pan Tomasz Brzoskowski, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego pan Łukasz Grzędzicki, zaś całość objął opieką Powiat Kartuski.
Jury w składzie: Józef Stachnik - muzyk, Danuta Pioch - nauczyciel, regionalista, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Janina Czerwińska, w tym roku miało naprawdę trudne zadanie poziom był niezwykle wysoki i wyrównany. Jury wybrnęło z tej sytuacji przyznając sporo miejsc równorzędnych. Nasz tercet Robert Niklas, Natalia Macholl i Szymon Szyca zajął I miejsce w swojej kategorii gimnazjum - zespoły.
Dzień Kaszubski w naszej szkole - 14.05.2014
Dzień Kaszubski w naszej szkole, który uczciliśmy występem dla najmłodszych uczniów. Pokazaliśmy legendę kaszubską pt. "Balia Czarownic".
Powiatowy Konkurs Piosenki Polskiej w Lisich Jamach
„Śpiewam bo umiem” 23.05.2014
Repertuar piosenek był bardzo ciekawy i różnorodny. Nasza reprezentantka Natalia Macholl zaprezentowała dwa utwory Anny Jantar i choć nie zajęliśmy żadnej lokaty to konkurs dostarczył moc wrażeń artystycznych.