Wychowanie do życia w rodzinie

Organizacja zajęć

Organizacja zajęć „Wychowania do życia w rodzinie” w Zespole Kształcenia            i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej

1. Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 7 stycznia 1993 roku o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – art.4 ust. 1 i 3  /Dz. U z 1993 Nr 17, poz.78, ze zm./

Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 1999 roku w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. /Dziennik Ustaw 2014, poz. 395/

Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2  czerwca 2017 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego /Dziennik Ustaw 2017, poz. 117 poz. 117/

- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej. /Dziennik Ustaw 2017, poz. 356/

2. Organizacja zajęć „Wychowania do życia w rodzinie”

Zajęcia edukacyjne „Wychowanie do życia w rodzinie” realizowane są w klasach: IV - VIII, w wymiarze po 14 godzin, w tym po 5 godzin z podziałem na grupę dziewcząt i chłopców. Podział na grupy jednopłciowe stwarza możliwość otwarcia się na problemy i swobodne rozmowy na tematy bardziej intymne. Propozycje tematów do realizacji w grupach nie są jednak obligatoryjne. Nauczyciel, znając uczniów i ich oczekiwania,  może zdecydować o doborze zagadnień omawianych osobno z dziewczętami i z chłopcami. Zajęcia WDŻ prowadzone są w wymiarze        1 godziny tygodniowo, w I lub II semestrze danego roku szkolnego. W odróżnieniu od innych przedmiotów szkolnych specyfika zajęć WDŻ polega na tym, że są one prowadzone w szkołach obligatoryjnie (za wprowadzenie i realizację zajęć od­powiedzialny jest dyrektor szkoły), natomiast nie są obowiązkowe dla ucznia. Dobrowol­ność udziału w lekcjach wychowania do życia w rodzinie wynika z respektowania praw rodziców jako pierwszych i najważniejszych wychowawców swoich dzieci oraz jest kon­sekwencją funkcjonującego w Polsce porządku konstytucyjnego. Rrodzic/prawny opiekun ucznia ma prawo zgłosić dyrektorowi szkoły rezygnację z udziału dziecka w zajęciach WDŻ. Powyższa rezygnacja może być dokonana tylko w formie pisemnej i na 14 dni przed rozpoczęciem zajęć. W przypadku złożenia pisemnej rezygnacji rodzica/prawnego opiekuna  z udziału dziecka w zajęciach w trakcie ich realizacji, nauczyciel prowadzący zajęcia niezwłocznie dokonuje skreślenia takiego ucznia z listy danej grupy i wpisuje stosowna adnotację                        w dokumentacji przebiegu nauczania. Realizacja zajęć potwierdzona jest w dzienniku elektronicznym, zgodnie z przyjętymi w szkole zasadami. Zajęcia WDŻ nie podlegają ocenie i nie maja wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.                        Nauczyciel za zaangażowanie i aktywność w zajęciach może postawić uczniowi punkty dodatnie.

3. Założenia programu:

Zajęcia „Wychowania do życia w rodzinie” realizowane są w klasach IV – VIII na podstawie programu „Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie”, red Teresa Król,  wydawnictwo Rubikon.

Program zakłada:

- integralne ujęcie seksualności, uwzględniając  rozwój ucznia zarówno w aspekcie fizycznym, jak też psychicznym, emocjonalnym, społecznym i duchowym.

- możliwość indywidualizacji procesu kształcenia. Dlatego w zestawie proponowanych zadań          i ćwiczeń znajdą się propozycje o różnym stopniu trudności oraz bardziej i mniej czasochłonne.

- większość treści wpisuje się w spiralny układ programu, co oznacza, że w starszych klasach powraca się do wcześniej poznanych zagadnień, poszerzając i uzupełniając wiedzę na dany temat.

- program realizuje treści zawarte w sześciu działach tematycznych:

•  Rodzina.
  •  Dojrzewanie.
  •  Seksualność człowieka.
  •  Życie jako fundamentalna wartość.
  •  Płodność.
  •  Postawy.

4. Zadania nauczyciela:

Nauczyciel, realizując zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, wspierając w tym za­kresie obowiązki rodziców, powinien zmierzać do tego, aby uczniowie:

1) znajdowali w szkole środowisko wszechstronnego rozwoju;

2) mieli świadomość procesu rozwoju psychoseksualnego;

3) doceniali wartość rodziny i znali zadania, jakie ona pełni;

4) uznawali godność człowieka;

5) poszukiwali, odkrywali i dążyli do osiągnięcia celów życiowych i wartości waż­nych dla odnalezienia własnego miejsca w rodzinie i w świecie;

6) uczyli się szacunku dla dobra wspólnego jako podstawy życia społecznego;

7) kształtowali w sobie postawę dialogu, umiejętność słuchania innych i rozumie­nia ich poglądów, umieli współdziałać i współtworzyć dojrzałe więzi osobowe.