Nasza szkoła po raz drugi dołączyła do akcji „Podziel Się Kocykiem”, podczas której zbierano rzeczy i żywność dla zwierząt ze schroniska Ostoja w Sopocie.
Akcję przygotowały dzieci z zerówki „A” wraz ze swoją wychowawczynią
p. Arletą Rinc. Dzieci przedstawiły krótką scenkę tematyczną, na którą zaprosiły kolegów i koleżanki ze szkoły a także nauczycieli i swoich rodziców.
Udało się zebrać sporo żywności dla kotów, psów a także kocyki, miski
i smycze dla zwierzątek.
Zgromadzeni goście obejrzeli także krótką prezentację multimedialną
z zeszłorocznego udziału w akcji.
Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli akcję
Od 7 stycznia 2016 r. będzie obowiązywał zmieniony plan lekcji. Już dostępny w zakładce PLAN LEKCJI
Przełom listopada i grudnia jest dla nas czasem niezwykłym. W tym okresie w wielu szkołach i przedszkolach odbywa się wielkie usypywanie Góry Grosza. To już 16 edycja tej wielkiej akcji charytatywnej.
Cel Góry Grosza pozostaje od lat niezmienny – pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym. Każdy przynosi tyle, ile może. Te dziecięce decyzje o wrzuceniu drobnej monety są ważną lekcją empatii i otwartości na pomoc drugiej osobie. Pokazują, że widząc słuszny cel potrafimy się zjednoczyć i wiele zdziałać. To ogromny kapitał społeczny.
W tym roku nasi uczniowie zebrali aż 37 kilogramów monet, co wyniosło 510,44 PLN
Dziękujemy za tak aktywny udział w akcji.
W ramach zajęć języka kaszubskiego, uczniowie kl. V B z panią Anią Reiter na czele, w poniedziałek, 7 grudnia, wzięli udział w warsztatach malarstwa na szkle, które odbyły się w siedzibie Centrum Promocji i Edukacji Lokalnej Grupy Rybackiej w Chmielnie. Udział uczniów w warsztatach miał na celu pobudzenie ich wrażliwości na bogactwo kulturowe regionu. Celem zajęć było między innymi pogłębienie więzi lokalnych, wzrost zaangażowania w kulturę, sztukę i poszerzenie wiedzy o środowisku lokalnym.
Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Celem części teoretycznej było zapoznanie uczestników zajęć z techniką, tematyką i historią malarstwa na szkle oraz tradycją. Dzieci poznali podstawowe motywy stosowane w malarstwie, tj. kwiaty, ozdoby świąteczne, motywy nawiązujące do tradycji itp. Natomiast w części praktycznej uczestnicy poznali między innymi metodę nakładania farb, używania pędzli, wykonywania drobnych poprawek malarskich, zasady "odbicia lustrzanego", itp. Poznaną wiedzę wykorzystali w praktyce: wybrane prze siebie wzory odrysowali na przyniesionych przez siebie szklanych naczyniach, potem za pomocą pędzli nakładali akrylowe farby. Każdy z ogromną precyzją i dokładnością nakładał farby na odrysowane elementy, w skutek czego, z chwili na chwilę powstawały coraz piękniejsze dekoracje. Powstałe lampiony i świeczniki w różnej aranżacji i różnej wielkości – w zimowo świąteczne wieczory będą stanowiły piękną dekorację.
Paulina
2 grudnia odbył się III Powiatowy Konkurs „Piękno Słowa Czytanego”. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach. W tym roku hasłem przewodnim była fantastyka/kosmos/roboty. Oznaczało to, że teksty, które odczytywane były w trakcie konkursu musiały być związane w jakiś sposób z tymi tematami. Organizatorzy, przy wsparciu Starosty Powiatu Kartuskiego pani Janiny Kwiecień, zaprosili do udziału szkoły z całego powiatu. W sumie w konkursie udział wzięło 10 uczniów z dziesięciu szkół powiatu kartuskiego.
Przedstawicielem naszej szkoły w tym konkursie była uczennica klasy VI Wiktoria Furman, która zajęła I miejsce i otrzymała statuetkę "Bursztynowe Usta".
Serdecznie GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów!
Klasa „0”B obchodziła zabawę andrzejkową 27.11.2015 r. Podczas zajęć dzieci zapoznały się z tradycją andrzejkowych wróżb. Następnie przy wesołej muzyce, tańcach i słodkościach bawiły się z uśmiechem na twarzy.
W auli Szkoły Podstawowej w Przodkowie, 26 listopada rozstrzygnięto XXIII Konkurs Literacki dla uczniów województwa pomorskiego.
Głównym celem Konkursu Literackiego jest: inspirowanie zainteresowań literackich wśród uczniów, podkreślanie talentu dziecka, zachęcenie dzieci i młodzieży do podejmowania prób literackich w języku polskim oraz języku kaszubskim.
Zainteresowanie konkursem w Przodkowie potwierdza imponująca liczba nadsyłanych, w każdym roku, zestawów wierszy ze szkół podstawowych , gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, z całego województwa pomorskiego.
W tym roku, na XXIII konkurs nadesłano 552 wiersze napisane przez 177 autorów. Również uczennica naszej szkoły, Nikola Pobłocka z kl. II GIM wysłała swój zestaw wierszy, a w nim wiersz „… oczekiwanie…”, za który otrzymała WYRÓŻNIENIE!!!
Danuta Wawiłow-autorka literatury dziecięcej powiedziała „Poetą – i to wspaniałym – jest każde dziecko (…) Bo poezja to nie to, co się kurzy na bibliotecznych półkach, tylko to, co masz w sobie i co widzisz wokół siebie. Twój własny, niepowtarzalny, odrębny świat. Nikt nie jest w stanie zobaczyć tak jak ty. I nikt tak o nim nie napisze. Tylko ty możesz to zrobić. Im więcej człowiek ma w sobie, tym piękniejsze może pisać wiersze.”
A. Reiter
...oczekiwanie...
Dnia zwykłego,
dokonało się coś niezwykłego.
Wiadomość ta była wyjątkowa,
po tak długim czasie,
czasie pustym i samotnym.
A teraz,
znajdzie się ktoś taki jak ja.
Ścisnęło mnie coś od środka,
wypuściły łzy
i natychmiast przerodziły się w śmiech…
Ogarnęła mnie niespotykana myśl,
małe stópki będą przemierzać,
każdy kącik naszego domu.
Wszystko się zmieniło niby nagle,
a jakże spokojnie.
Po tylu latach marzeń, wszystko się spełniło.
Maksymilian, mój brat - moje spełnienie marzeń.
Odbył się w klasie „0”A i „0”B 25.11.2015 r. Tego dnia dzieci przyniosły z domu swoje ulubione pluszaki, by bawić się przy piosence „Jadą, jadą misie” czy „Stary Niedźwiedź”. Uczniowie z klasy V przygotowali dla przedszkolaków zagadki o misiach, kolorowanki i wesołe wiersze.
W piątkowy wieczór 20 listopada 2015r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej odbyło się niezwykłe spotkanie – niezwykłe, bo bohaterem był wyjątkowy gość – Starosta Kartuski, Laureatka Wyróżnienia Ryngrafu Witosława, p. Janina Kwiecień. Na wieczornicę licznie przybyli uczniowie, ale zaszczycili nas też swoją obecnością nauczyciele emeryci, rodzice, nauczyciele z innych szkół, przyjaciele naszej szkoły.
Celem spotkania było stworzenie sposobności do bliższego poznania Rycerzy Witosława – laureatów Wyróżnień Ryngrafu Witosława, wręczanych w naszej szkole osobom zasłużonym dla języka kaszubskiego przez Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „ Remùsowi Drëszë”.
Szkolna świetlica przeistoczyła się w nastrojową kawiarenkę, przy blasku świec, przy dobrej herbatce i słodkościach p. Janina opowiadała o tym, jak doszło do tego, że dzisiaj w szkołach możemy uczyć się języka kaszubskiego, o swojej przygodzie z harcerstwem, niezwykłych korzeniach rodzinnych, własnych marzeniach i drodze do ich spełnienia. Zapytana o rady dla dzieci i młodzieży powiedziała: „Uczcie się, by mieć lepsze perspektywy, miejcie marzenia i dążcie do ich spełniania, dla napotkanych ludzi miejcie zawsze uśmiech na twarzy, dużo życzliwości i wyrozumiałości”.
Bardzo ciekawe opowieści, raz wzruszające do łez, to znowu zabawne i śmieszne, przerywano radosnym śpiewem harcerskich piosenek przy wsparciu członków zespołu Cantus Angeli - absolwentów naszej szkoły. „Szkoła w Kamienicy Szlacheckiej staje się symbolem pielęgnowania mowy naszej Małej Ojczyzny” – powiedział p. Brunon Cirocki, dziękując za zaproszenie, także „rycerz Witosława”. Na zakończenie p. Janina wraz z p. dyrektor Bernadetą Kucyk i gośćmi udali się na zwiedzanie nowo otwartego skrzydła budynku naszej szkoły, z którego jesteśmy bardzo dumni. Obiekt jest imponujący pod względem wyglądu jak i wyposażenia.
Więcej zdjęć w fotogalerii.
21 listopada w Bibliotece Publicznej Gminy Wejherowo w Bolszewie odbył się finał konkursu „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ” . Nasz powiat reprezentowały m.in. 2 osoby z naszej szkoły. W kategorii klas IV-VI Wiktoria Furman, natomiast w kategorii dorosłych pani Anna Reiter.
Obie wróciły z miejscami na podium: Wiktoria zajęła miejsce III, pani Anna miejsce I i otrzymała honorowy tytuł „Wiôldżi Méster Bëlnégò Czëtaniô”.
Serdecznie gratulujemy!!!
więcej na: http://wejherowo.naszemiasto.pl/artykul/konkurs-czytania-po-kaszubsku-w-bibliotece-w-bolszewie,3578239,artgal,t,id,tm.html
Klasa „0”B z okazji obchodów „Dnia Życzliwości i Pozdrowień” lepiła z masy solnej żółte słoneczka.
W piątek 20 listopada w naszej szkole obchodziliśmy po raz drugi Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Od samego rana na każdego czekała miła niespodzianka odświętnie ubrani uczniowie rozdawali każdemu piękny uśmiech, dobre słowo i częstowali cukierkiem na dobry początek dnia. Wszyscy uczniowie mieli przypięte żółte uśmiechnięte buźki. Klasy IV-VI i I-III gimnazjum na holu przygotowali „Szkolne drzewko życzliwości”. Natomiast klasy I-III wraz z wychowawcami przekazali sobie „Iskierkę przyjaźni”. W szkole panowała szczególnie miła atmosfera. Pamiętajmy, aby być życzliwym każdego dnia, nie tylko od święta. Wszystkim naszym sympatykom z okazji Dnia Życzliwości życzymy szerokiego uśmiechu. Organizatorami szkolnego Dnia Życzliwości była pani Anita Peplińska i pani Katarzyna Stefanowska.
Następny Dzień Życzliwości będzie dopiero za rok mamy nadzieję, że choć cząstka jego zostanie w naszych sercach przez cały rok.
Dnia 17 listopada 2015r. w Gospodarstwie Agroturystycznym "U żródeł Raduni" na Pażęcach odbyły się powiatowe eliminacje konkursu „MÉSTER BËLNÉGÒ CZËTANIÔ”.
Naszą szkołę pod opieką pani Anny Reiter dzielnie reprezentowali następujący uczniowe: Kornelia Lica, Julia Jelińska, Wiktoria Furman, Patrycja i Natalia Macholl oraz Adam Cichosz.
Miejsce III w kategorii klas IV-VI zajęła Wiktoria Furman. W kategorii dorosłych II miejsce zajęła pani Anna Reiter. Obie laureatki będą nas reprezentować w finale konkursu, który odbędzie się 21 listopada w Bolszewie.
Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!
DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH
W ZKIW W KAMIENICY SZLACHECKIEJ w roku szkolnym 2015/2016
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu podstawa prawna: art. 39 ust. 1 Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późniejszymi zmianami) oraz §3 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. Nr 186, poz. 1245), w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r.w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. nr 46, poz. 432 z późniejszymi zmianami)
DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH:
Dodatkowymi dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla uczniów w roku szkolnym 2015/2016 w Szkole Podstawowej i Gimnazjum są:
04.01.2016r. (poniedziałek) – szkoła podstawowa i gimnazjum;
05.01.2016r. (wtorek) – szkoła podstawowa i gimnazjum;
05.04.2016r. (wtorek) – szkoła podstawowa;
18.04.2016r. (poniedziałek) –gimnazjum;
19.04.2016r. (wtorek) –gimnazjum;
20.04.2016r. (wtorek) – szkoła podstawowa i gimnazjum;
02.05.2016r. (poniedziałek) – szkoła podstawowa i gimnazjum;
27.05.2016r. (piątek) – szkoła podstawowa i gimnazjum;
Serdecznie zapraszamy
na Wieczornicę z p. Janiną Kwiecień,
Starostą Kartuskim, laureatką Wyróżnienia Ryngrafu Witosława.
Spotkanie (przy kawie, wspólnych rozmowach
i śpiewie) odbędzie się dn. 20 listopada 2015r. o godz. 17.00
w ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej.
Uczniowie i nauczyciele j. kaszubskiego
z ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej
Uczniowie Szkolnego Koła Caritas, a także uczniowie Szkoły Podstawowej w Lisich Jamach (w ramach współpracy sąsiednich szkół) z paniami: Kasią Butowską i Anią Reiter, 10 listopada pojechali do Starogardu Gdańskiego na Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Ponad 2 tysiące osób (w tym wielu niepełnosprawnych) świętowało razem z Caritas tę uroczystość.
- Zgromadziliśmy się dzisiaj, aby razem z diecezjalną Caritas zainaugurować kolejne „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” - mówił ks. Grzegorz Weis, dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej na rozpoczęcie koncertu. - Caritas znaczy miłość, to o niej będziemy śpiewać, rozdawać ją dzisiaj słowem a jutro całym swoim życiem.
Ksiądz biskup Ryszard Kasyna przytaczając słowa bł. Ks. Jerzego Popiełuszki „Nie wystarczy się urodzić człowiekiem, trzeba być człowiekiem” powiedział, że każdy z nas potrzebuje w życiu świadków miłości na wzór naszych patronów, ale i samemu potrzebuje stawać się dobrym człowiekiem również z myślą o nadchodzących świętach i o tych, którzy potrzebują naszej pomocy.
- Staniemy się w pełni ludźmi, kiedy będziemy żyć miłością, kiedy dobroć i piękno będzie naszym udziałem – mówił ks. Biskup.
W części „artystycznej” uroczystości zaprezentowały się „Iskierki Miłosierdzia” – schola parafialna ze Starogardu Gd. oraz zespół artystyczny złożony z osób niepełnosprawnych, wolontariuszy i pracowników WTZ prowadzonych przez pelplińską Caritas. Gwiazdą muzyczną diecezjalnej inauguracji „XXII Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” był zespół „Zakopower”. Podczas koncertu muzycy nawiązali kontakt z publicznością, ponadto nie szczędzili specjalnych akcentów okolicznościowych związanych z promowaniem idei niesienia miłości miłosiernej o której mówił ks. Grzegorz Weis.
Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest symbolem pamięci o najsłabszych, potrzebujących naszej pomocy i uwagi. Dochód ze sprzedaży świec przeznaczony jest na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.
Dnia 7 listopada 2015 r. w Gdyni odbyła się XIV edycja Kaszubskiego Dyktanda. Do konkursu stanęło 160 uczestników w pięciu kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, dorosłych oraz zawodowców. Z naszej szkoły w pisaniu po kaszubsku swoich sił próbowali: Maria Szyca z kl. V b, Julia Jelińska z kl. Vb Przemek Birr z kl. IIIg, Mateusz Ceschica-Wensierski z kl. III g.
W I etapie, 160 osób zmierzyło się z tekstami zaczerpniętymi z twórczości ks. Leona Heyke. Po tej części, uczestnicy dyktanda udali się na zwiedzanie gdyńskiego Portu, Muzeum Emigracji oraz żaglowca „Dar Pomorza”. Po powrocie z wycieczki ogłoszone zostały wyniki I etapu. Do dalszej części dyktanda zakwalifikowano 67 osób, wśród nich nasi gimnazjaliści: Mateusz i Przemek. Gratulujemy!
Więcej na ten temat w: http://gazetakartuska.pl/kaszubskie-dyktando
6.11.2015r. odbyła się już XII edycja Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej w Gdańsku. Po raz kolejny okazała się dla naszych śpiewaków bardzo szczęśliwa. Chórek w składzie: Przemysław Birr, Natalia Macholl, Patrycja Macholl, Weronika Literska, Kornelia Zarach, Aneta Dawidowska oraz Wiktoria Mach zaśpiewał dwa utwory patriotyczne „Moja Ojczyzna” oraz „Orle biały”. Profesjonalne jury podkreślało bardzo wysoki poziom konkursu, doceniało urozmaicony repertuar i niezwykły talent wykonawców. Wśród laureatów znalazł się nasz chórek z Gimnazjum zdobywając II miejsce. Konkurs dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i patriotycznych wzruszeń. Należy wspomnieć, że honorowy patronat nad przeglądem sprawowali: Wojewoda Pomorski, Marszałek Województwa Pomorskiego, Rada Miasta Gdańska oraz Kuratorium Oświaty. Sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie mozolna praca, talent i zaangażowanie młodych wokalistów którzy kochają śpiewać. Prócz satysfakcji ze śpiewania uczestnicy otrzymali ciekawe nagrody i zdobyli nowe doświadczenia.
Weronika Kobiela
Dnia 29.10.2015r. tj. w czwartek odbył się konkurs szkolny pt.: "Twoja twarz brzmi znajomo". Organizatorem i sponsorem był Samorząd Szkolny. W jury zasiadły: p. Renata Wolska-Wardęska, p. Urszula Stencel oraz p. Barbara Furman. Udział brały klasy IV-VI SP i I-III GIM.
W szkole podstawowej wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - klasa IV a
II miejsce - klasa V b
III miejsce - klasa IV b
wyróżnienie - klasa VI i klasa V a
Natomiast w gimnazjum:
I miejsce - klasa III
II miejsce - klasa I
III miejsce - klasa II
Nasze szanowne jury wybrało również dwóch najlepszych solistów: w podstawówce wygrała Wiktoria Daleka z klasy IV a, natomiast w gimnazjum Szymon Miotk z klasy III gimnazjum.
Wszyscy świetnie się bawili. Uczniowie przy okazji przygotowań zrealizowali ukryte cele zabawy: współpracy w grupie oraz integracji z wychowawcą.
Kolejna odsłona już w przyszłym semestrze!!! Serdecznie zapraszamy do obejrzenia występów poszczególnych klas: