Nawigacja

  • X Wojewódzki Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej w Gdańsku - Nagroda Specjalna dla Zespołu "Wicherki"

    X Wojewódzki Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej w Gdańsku - Nagroda Specjalna dla Zespołu "Wicherki"

    6.11.2013r. X edycja  Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej w Gdańsku okazała się dla naszych śpiewaków bardzo szczęśliwa. Zespół w składzie: Robert Niklas - śpiew, Natalia Macholl - śpiew, Szymon Szyca - gitara akustyczna i śpiew, Klauda Kulwikowska – klarnet, zaśpiewał dwa utwory patriotyczne, jeden w języku kaszubskim, drugi współczesny ,,Powraca wiatr’’ L. Kołakowskiego. Profesjonalne jury podkreślało szczególnie wysoki poziom konkursu, doceniało  urozmaicony repertuar, bogactwo instrumentów no i niezwykły talent wykonawców. Wśród laureatów znalazł się nasz tercet  otrzymując nagrodę specjalną. Konkurs dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i patriotycznych wzruszeń. Należy wspomnieć, że honorowy patronat nad przeglądem sprawowali: Wojewoda Pomorski oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku.

  • XIV Konkurs Poetycki na "Wiersz o muzyce"

    XIV Konkurs Poetycki na "Wiersz o muzyce"

    Dnia 29 października 2013 r. uczennica klasy III gimnazjum Joanna Marszk  wzięła udział w XIV Konkursie Poetyckim na "Wiersz o muzyce", którego organizatorem był Zespół Szkół z Czeczewa. Szczęście dopisało! Joanna  zajęła I miejsce w kategorii klas gimnazjalnych. Nad przygotowaniem Joanny do konkursu czuwała pani Teresa Wejer.

  • „ Spieszmy się kochać ludzi. Tak szybko odchodzą…”

    „ Spieszmy się kochać ludzi. Tak szybko odchodzą…”

    A kiedy już odejdą pozostaje nam tylko (albo „aż”) modlitwa i dbałość o miejsce ich pochówku. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku porządkowali zaniedbane i zapomniane groby na cmentarzu parafialnym w Wygodzie,  krzyż  upamiętniający zmarłych mieszkańców naszej wsi w epidemii cholery oraz pomnik Gryfa Pomorskiego koło Przyrowia. Odwiedzili też grób patrona szkoły ks. A. Peplińskiego w Mściszewicach. To piękna lekcja patriotyzmu i uszanowania naszych przodków,

  • Wyprawki

    Wyprawki

    Drodzy Rodzice,

    od 25.10.2013r. w sekretariacie szkoły można odbierać dofinansowanie do zakupu podręczników tzw. WYPRAWKĘ (dot. Rodz., które złożyły wnioski ucz. kl. I– III i V SP). Po odbiór proszę zgłaszać się z f – rą zakupu.

    Urszula Stencel

     

     

  • I Przegląd Teatrów Kaszubskich

    I Przegląd Teatrów Kaszubskich

    W niedzielę 20 października nasi młodzi aktorzy wzięli udział w I Przeglądzie Teatrów Kaszubskich w Chojnicach. Przegląd odbył się z inicjatywy Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Chojnickiego Domu Kultury. Nasz Zespół Artystyczny „Wicherki” wystąpił z przedstawieniem „Krësztofὸwé rozegraceje”.

    Skład komisji artystycznej: Jerzy Gorzko – aktor Teatru Wybrzeże; Grzegorz Szlanga – reżyser, aktor, założyciel Chojnickiego Studia Rapsodycznego, prof. Daniel Kalinowski – literaturoznawca, aktor, teatroznawca.

    Tak o nich pisano w gazetach: "Z uznaniem patrzymy również na inscenizacje obrzędów marynarskich w wykonaniu Zespołu Artystycznego „Wicherki” z Kamienicy Szlacheckiej. Granie tego spektaklu spowoduje pewnie dalsze wykorzystywanie technik pantomimicznych oraz wywoła nowe pomysły zagospodarowania przestrzeni sceny."

     

     

  • Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

    Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

    Program Edukacyjny "Ratujemy i uczymy ratować" dotarł już niemalże do wszystkich szkół podstawowych w Polsce, również do naszej. 16 października przypada Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca, ogłoszony przez Europejską Radę Resuscytacji. W tym roku Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chciała ustanowić rekord w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji przez jak największą ilość osób. Do tej akcji włączyły się dzieci z klasy IIa wraz ze swoją wychowawczynią. O godz. 12:00 odbyły się zajęcia z dziećmi z zakresu pierwszej pomocy, a dokładnie z resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Udział w akcji polegał na tym, by wszystkie dzieci w Polsce o tej samej porze przystąpiły do uciskania i prowadzenia wdechów na fantomach, które otrzymały od Fundacji. Uczniowie bardzo chętnie przystąpili do prowadzenia tych czynności. Mamy nadzieję, że po zajęciach z zakresu pierwszej pomocy dzieci doskonale poradzą sobie w sytuacjach kryzysowych. W.Kobiela

  • Pierwsza pomoc w przypadku nagłego zatrzymania krążenia

    Pierwsza pomoc w przypadku  nagłego zatrzymania krążenia

                                                               Kraków, 2013-10-15

    Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia  -100,000 osób rocznie w Europie mogłoby żyć  – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji.

    Każdego roku u około 400,000 Europejczyków występuje nagłe i niespodziewane NZK, z czego w ok. 350,000 przypadkach zdarza się to poza szpitalem. Nagłe NZK poza szpitalem może zdarzyć się wszędzie, na przykład na ulicy, w miejscu pracy, w czasie ćwiczeń rekreacyjnych oraz innego typu wysiłku fizycznego. Przeważająca większość NZK występuje w domu. Aktualnie mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa to zdarzenie. Podjęcie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) przez świadków zdarzenia może spowodować 2-3 krotny wzrost przeżywalności. Niestety na dzień dzisiejszy tylko w 1 przypadku na 5 zdarzeń pozaszpitalnego nagłego zatrzymania krążenia podejmowana jest resuscytacja. Zwiększenie częstości podejmowania resuscytacji mogłoby uratować 100,000 istnień ludzkich w Europie rocznie.

    “Niestety jedynie niewielki odsetek osób, u których występuje nagłe zatrzymanie krążenia poza szpitalem otrzymuje pomoc wystarczająco szybko, aby przeżyć” mówi Professor Maaret Castrén, Karolinska Institutet, Szwecja, przewodnicząca ERC.

    Tymczasem resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest łatwiejsza niż większość ludzi uważa. Pokazuje to między innymi interaktywny film edukacyjny „Nagłe zatrzymanie krążenia”:

    https://www.szkolenia-bhp24.pl/nagle-zatrzymanie-krazenia

    Film powstał pod patronatem merytorycznym Polskiej Rady Resuscytacji, przy wsparciu Urzędu Miasta Krakowa. Widz nie tylko śledzi akcję filmu, ale może aktywnie w niej uczestniczyć poprzez dokonywanie wyborów prawidłowych wariantów pierwszej pomocy. Dzięki temu łatwiej zapamiętać prawidłowy algorytm udzielania pomocy poszkodowanemu.

    Zachęcamy do zapoznania się z filmem. Pamiętaj jednocześnie, iż w celu opanowania techniki udzielania pierwszej pomocy warto skorzystać z darmowych, organizowanych przez liczne stowarzyszenia i fundacje - dla bezpieczeństwa Twoich najbliższych!

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej

    „Najlepszym i najcenniejszym darem, jaki można dać dziecku – jest wykształcenie”.

    W dniu 11 października świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej. Odświętne stroje, kwiaty i promienne uśmiechy od samego rana były niewątpliwie oznaką tego świętowania. O godzinie 12.00 odbyła się uroczysta akademia, na którą przybyła Sekretarz Gminy Stężyca p. Ewa Borzestowska, emerytowani nauczyciele i pracownicy naszej szkoły oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Pani dyrektor rozpoczęła spotkanie przybliżając historyczny zarys obchodów DEN. Część artystyczną przygotowały klasy: I gimnazjum i III SP wraz z wychowawcami. Było trochę na wesoło, po kaszubsku, muzycznie, tanecznie, ale również  z powagą i dostojnie – stosownie do okoliczności.

  • Pasowanie pierwszoklasistów

    Pasowanie pierwszoklasistów

    Dnia 10 października 2013 roku przyjęliśmy w poczet uczniów naszej szkoły 42 pierwszoklasistów. Uczniowie przygotowali program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne.  Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna uroczystości - uczniowie złożyli przysięgę na sztandar szkoły. Pani Dyrektor pasowała każde dziecko poprzez dotknięcie jego ramienia dużym ołówkiem. Potem nadszedł czas otrzymywania prezentów. Dzieci otrzymały słodki upominek od zaproszonej na uroczystość sekretarz gminy Ewy Borzestowskiej, piękne książeczki od Dyrektor Bernadety Kucyk, słodkości od rodziców i upominiki od starszych kolegów. Miłym akcentem na zakończenie uroczystości był słodki poczęstunek dla rodziców.

    J. Koss, L. Popowicz

  • Ogólnopolski Program Estradowy "Wygraj szansę" - eliminacje gminne

    Ogólnopolski Program Estradowy "Wygraj szansę" - eliminacje gminne

    Dnia 9 października 2013 roku uczennica klasy VI Aneta Dawidowska wzięła udział w eliminacjach gminnych Ogólnopolskiego Programu Estradowego "Wygraj szansę", które odbyły się w Bibliotece Gminnej w Stężycy. Konkurencja była spora, mimo to Aneta wyśpiewała wysokie II miejsce. Gratulujemy!

  • Gdański Teatr Szekspirowski

    Gdański Teatr Szekspirowski

    Nasza szkoła z Kamienicy Szlacheckiej odbyła już pełen cykl szkoleń!

    5  października 2013r. do pani Teresy Wejer oraz jej uczniów przyechała pani Marzena Wojciechowska-Orszulak. Oto fragment jej wspomnień z zajęć: "W sobotnie październikowe przedpołudnie młodzi entuzjaści teatru zebrali się w swojej szkole w Kamienicy Szlacheckiej, aby popracować nad komediowymi zawiłościami przedstawicieli szlacheckich rodów Wacława i Klary z "Zemsty" Aleksandra Fredry. W ramach KONTRO/WERSJI przygotowane były dwa teksty: A. Fredry i wersja współczesna, wprowadzono także żonglerkę płcią. Prace z tekstem poprzedziły zabawy integrujące, rozgrzewka, ćwiczenia ze świadomości ciała, etiudy aktorskie (zbiorowe i indywidualne). Zajęcia uważam za wielce udane ze względu na duże zaangażowanie i umiejętności młodych aktorów. To grupa zaawansowana dzięki stałej pracy z opiekunem teatru - panią Teresą. Młodzi aktorzy potrafią pracować i razem się bawić".

  • DARMOWA NAUKA ANGIELSKIEGO PRZEZ INTERNET

    DARMOWA NAUKA ANGIELSKIEGO PRZEZ INTERNET

    Unia Europejska w dzisiejszym kształcie to wspólnota 450 milionów ludzi, mówiących w ponad 20 językach urzędowych. Owa różnorodność jest źródłem bogactwa kulturowego, jednak z drugiej strony tworzy bariery w komunikacji dla obywateli krajów członkowskich. Stąd wielojęzyczność od wielu lat jest jednym z priorytetów UE.

    Komisja Europejska prowadzi cykliczny projekt badawczy „Europejczycy i języki”. W badaniu, które przeprowadzono wiosną 2012 roku, wzięło udział prawie 27 tys. osób ze wszystkich państw członkowskich, reprezentujących różne grupy społeczne i wiekowe. Uczestnicy wzięli udział w bezpośrednich wywiadach w swoim języku ojczystym. Prawie wszyscy Europejczycy (98%) uważają, że dobra znajomość języków obcych przyda się w przyszłości ich dzieciom, a 88% jest zdania, że im samym również przynosi korzyści.

    Badanie było prowadzone także w Polsce. Respondenci z naszego kraju na pierwszym miejscu wśród czynników wspierających naukę języka angielskiego wymienili dostęp do darmowych lekcji.

    Tymczasem możliwość korzystania z darmowych lekcji jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy komputer, dostęp do internetu i odrobina samodyscypliny. Najlepszym przykładem jest portal youtube.com, gdzie istnieje kilkadziesiąt kanałów tematycznych poświęconych nauce języka angielskiego. Jednym z nich jest One Word a Day (http://www.youtube.com/user/1wordAdayTV) – kanał youtube, dzięki któremu można codziennie uczyć się jednego słowa w języku angielskim. Zdjęcia do programu realizowane są w Krakowie, a prawidłową wymowę prezentują turyści z USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii i innych krajów anglojęzycznych.

    - Wystartowaliśmy w sierpniu tego roku, ale już teraz z naszych darmowych lekcji korzystają osoby z 45 krajów na 4 kontynentach – mówi Teresa z One Word a Day.

    W tym kontekście kanał promuje także nasz kraj. Filmy realizowane są bowiem w najciekawszych zakątkach Krakowa. Oto przykładowy odcinek, nakręcony w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK:

    http://youtu.be/mp-rSkj2c0A

    Codziennie publikowany jest jeden film, który pojawia się na kanale youtube oraz na profilu facebook (https://www.facebook.com/1wordAdayTV).

    Dzięki rozwojowi internetu darmowa nauka języka angielskiego jest coraz bardziej dostępna. Wciąż jednak, jak niegdyś, potrzebna jest motywacja, aby zacząć.

    (koniec)

    dodatkowych informacji udziela:

    Krzysztof Lis

    tel.: 694-118-111

    email: krzysztof.m.lis@gmail.com

  • Akcja "Żonkil"

    Akcja "Żonkil"

    Pola Nadziei (tzw. Akcja ŻONKIL) jest to program mający na celu pozyskiwanie środków na potrzeby hospicjów. Żonkil jest symbolem tej akcji i ma nam przypominać  o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata.
    Nasza szkoła od kilku już lat przyłącza się do tej szlachetnej akcji, wspierając  Domowe Hospicjum Caritas w Kartuzach. Dlatego też  zwracamy się do wszystkich ludzi wrażliwego serca i dobrej woli o przyłączenie się do nas. Prosimy o przyniesienie choć kilku cebulek żonkili lub drobnej kwoty na ich zakup. Sadzenie odbędzie się 9 października na placu przed szkołą.
                                                                                                                                 

                                                                                                                                                                               Szkolne Koło Caritas

  • Święto Ziemniaka – Lisie Jamy

    Święto Ziemniaka – Lisie Jamy

    Na zaproszenie sąsiedniej szkoły z Lisich Jam nasza grupa teatralna „Wicherki” na festynie „Święto Ziemniaka” 29 września zaprezentowała widowisko pantomimiczne pt.: "Od ziarenka do bochenka". Było to spektakl dźwiękiem i ruchem inspirowany.  Uczniowie za występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami, otrzymali koszulki i drobne upominki. 

  • Zebranie rodziców

    Zebranie rodziców

    Dnia 18 września (środa) 2013r. odbędzie się zebranie rodziców.

    O godz. 1700 spotkanie z p. Dyrektor w sali przejściowej, następnie z wychowawcami w poszczególnych salach lekcyjnych.

    Serdecznie zapraszamy!!!

  • Drodzy Rodzice

     

    Uprzejmie informujemy, iż od 1 września 2013r. wszystkie klasy naszej szkoły zostały objęte dziennikiem elektronicznym.

     

    W wersji podstawowej dostęp do dziennika jest bezpłatny.

     

    Loginy i hasła dostępu przekazane zostaną przez wychowawców na zebraniu rodziców w dniu 18.09.2013r

  • Uwaga!!! Szkoła dla rodziców w Gminie Stężyca

    Uwaga!!! Szkoła dla rodziców w Gminie Stężyca

    Informacje w zakładce "Dla Rodziców"

  • Uwaga Rodzice !!!

    Uwaga Rodzice !!!

    Kierownik GOPS Sierakowice prosi, aby rodzice składali wnioski na dożywianie do dnia 5.09.2013 r. Kryterium dochodowe wynosi 684,0 zł. Dożywianie tych dzieci rozpocznie się od 9.09.2013 r. Dzieci rodziców, którzy złożą wnioski po 5 września będą mogły korzystać z posiłków od 16.09.2013 r. Listy osób zakwalifikowanych na dożywianie w późniejszych terminach będą przekazywane do szkół na bieżąco.

  • Kiermasz

    Kiermasz

    Dnia 3 września (wtorek) 2013 roku w naszej szkole będzie można sprzedać lub kupić używane podręczniki.

  • Nowy rozkład dowozów i odwozów obowiązujący od 3 września (wtorek) 2013 roku znajduje się w zakładce "Dla Rodziców"

strona: