Nawigacja

Przedszkole przy ZKiW Program wychowawczy przedszkola i oddziału przedskolnego kalendarz imprez Regulamin Koncepcja pracy p-la OTO KILKA WAŻNYCH INFORMACJI NA TEMAT - ADAPTACJI !!!

Przedszkole

OTO KILKA WAŻNYCH INFORMACJI NA TEMAT - ADAPTACJI !!!

Rady dla Rodziców

OTO KILKA WAŻNYCH INFORMACJI NA TEMAT

 ADAPTACJI !!!

ADAPTACJA  dziecka  do  nowego środowiska – środowiska  przedszkolnego, stawia przed nim wielkie wyzwanie. Jest to, proces w którym rodzice powinni stanowić dla dziecka oparcie, a przede wszystkim przygotować je do roli przedszkolaka. 

 

 Rady dla Rodziców przygotowujących swoje dzieci do podjęcia edukacji przedszkolnej:

1. Stwarzaj dziecku sytuacje  do samodzielnego  wykonywania czynności związanych z:

  • samoobsługą w toalecie (ważne, aby dziecko do przedszkola nie przychodziło w pampersie),  

  • ubieraniem się i rozbieraniem,

  • myciem rąk,

  • samodzielnym spożywaniem posiłków,

  • porządkowaniem zabawek

 Wspieraj, ale nie wyręczaj !!!

 Dziecko rozpoczynając przygodę z przedszkolem powinno być wyposażone w te umiejętności.

  1. Ważna jest umiejętność zrozumiałego komunikowania swoich potrzeb, porozumiewania się z rówieśnikami i osobami dorosłymi (mowa).

2. Należy wyjaśnić dziecku, dlaczego będzie chodzić do przedszkola.

3. Należy w domu rozmawiać z dzieckiem na temat przedszkola, opowiadać, że będzie   bawiło   się  z rówieśnikami fajnymi zabawkami, rysowało itp. 

4.  Opisywać przedszkole, jako miejsce przyjazne, kolorowe, pełne zabawy i przyjaznych ludzi. Można opowiedzieć dziecku, o tym, kiedy to Wy-Rodzice byliście przedszkolakami,że  lubiliście chodzić do przedszkola itp.

6. Pozwolić dziecku na uczestniczenie  w zakupie wyprawki przyszłego przedszkolaka np. : ręczniczka, plecaczka czy szczoteczki do zębów z ulubionym bohaterem.  W ten sposób dajemy dziecku możliwość poczucia się ważnym i dumnym z bycia przedszkolakiem.  Ponadto w przedszkolu łatwiej będzie mu te rzeczy rozpoznać. 

8. Stwarzać dziecku możliwość  częstego  kontaktowania się  z rówieśnikami, np. na placu zabaw czy w domu, rozwija w ten sposób  m. i n. kompetencje społeczne.

9. W pierwszy dzień przedszkola zrób coś wyjątkowego, niech dobrze się dziecku kojarzy, np.  pozwól dziecku założyć nowe ubranie.

10. Zachęcaj dziecko do pójścia do przedszkola.  Pamiętaj, aby nie okazywać zdenerwowania – dziecko to zauważy.

11. Po wyjściu z przedszkola postaraj się poświęcić trochę czasu wyłącznie dziecku, by mogło spokojnie opowiedzieć  o swoich przeżyciach. Możesz  wręczyć dziecku własnoręcznie wykonany medal np.  „Dzielnego Przedszkolaka”.

 

     We wrześniu przekraczając z dzieckiem próg przedszkola warto pamiętać o kilku radach, aby złagodzić przebieg procesu adaptacyjnego:

  • Pomóż dziecku rozebrać się w szatni- pokaż jego znaczek

  • Nie przeciągaj pożegnania, pocałuj je i wyjdź

  •  Nie okazuj dziecku własnych rozterek, łez w trakcie pozostawiania go w przedszkolu, bowiem wtedy przekazujemy mu swoje lęki;

  • Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić

  • Nie mów  dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, bowiem będzie nieszczęśliwe, że rodziców nie ma; unikanie obietnic, których nie można wypełnić;

  •  Po odebraniu dziecka z przedszkola unikaj omawiania jego zachowania przy nim samym, bowiem stwierdzenia typu „Nie chciał jeść”, „Beczał cały dzień”,itp. odbijają się negatywnie na dziecku;

  • Pytaj nauczyciela nie tylko o to, czy dziecko wszystko zjadło, ale też o  to, czy nawiązuje kontakty z rówieśnikami, czy radzi sobie w różnych sytuacjach przedszkolnych, czy nie sprawia problemów wychowawczych;

  • Uczestnicz  w zabawach i imprezach przedszkolnych;

  • Ubieraj dziecko w strój wygodny do samodzielnego ubierania się dla trzylatka 
    (np. spodnie na gumce i kapcie na rzepy, podkoszulka, bluzka  z długim rękawem/ sweterek), które można pobrudzić;

  •  Ważna jest ścisła współpraca rodziców z nauczycielem, okazywanie zaufania do pracowników.

  • Jeżeli dziecko ma alergię, uczulenie, wadę wzroku, słuchu, wadę postawy, ważne jest, aby te informacje przekazać nauczycielowi na pierwszym zebraniu z rodzicami 

Drogi rodzicu jesteś dla dziecka wzorem. Warto pamiętaćże dziecko jest uważnym obserwatorem i  zauważy twoje emocje zarówno te pozytywne i  te negatywne.  Negatywnych emocji (np. zdenerwowanie, płacz) nie okazuj  przy dziecku, lecz po wyjściu z przedszkola

Dlaczego należy na to zwrócić uwagę?

Każdy rodzic bez względu na to, czy już miał dziecko w przedszkolu, czy nie, również poddany jest   procesowi adaptacji. Przeżywa chwile rozstania z dzieckiem. Jednak zadaniem osoby dorosłej jest to, aby pomóc dziecku pozytywnie przejść proces przystosowania się  i zaakceptowania  nowego miejsca jakim jest przedszkole. Jeżeli dziecko będzie widziało łzy, zdenerwowanie u rodzica, samo zareaguje płaczem, będzie buntowało się  przed pozostaniem w przedszkolu.  Taka sytuacja jest dla  dziecka niekorzystna, wpływa na jego samopoczucie, utrudnia adaptację.  Spokój rodzica sprawia, że dziecko jest spokojne, i wie, że nic złego  się nie dzieje, czuje się bezpieczne. 

W okresie adaptacji nie uniknie się płaczu, buntu dziecka. Jest to dla niego nowa sytuacja, której musi stawić czoła –   przyzwyczaić się do rytmu dnia w przedszkolu, do obowiązujących zasad, do odpoczynku, do dzielenia się zabawkami ( co nie zawsze jest dla niego łatwe ze względu na charakterystyczny dla tego wieku egocentryzm). Wsparcie, cierpliwość rodzica w tym czasie jest dla dziecka bardzo ważne.

Gdy dziecko płacze w szatni należy postarać się je uspokoić, ucałować je  i pożegnać się z dzieckiem. Krótkie pożegnanie jest wartościowsze – przedłużanie pożegnania potęguje płacz dziecka i  wzmaga zdenerwowanie u rodzica.

 

SPOKÓJ, OPANOWANIE RODZICA, KRÓTKIE I SERDECZNE POŻEGNANIE SPRAWI, ŻE DZIECKO BĘDZIE CZUŁO SIĘ BEZPIECZNIE.