Nawigacja

SAMORZĄD SZKOLNY SK LOP CARITAS BIBLIOTEKA

BIBLIOTEKA

"Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi.
Wejdź gościu i stań się przyjacielem".                                                                         
                                                                                                                                                  Jan Wiktor
 

 

 

Rok szkolny 2022/2023

Opiekunowie: Jolanta Choszcz, Aneta Kotłowska    

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

w roku szkolnym 2022/2023

PONIEDZIAŁEK     9.00 – 15.00; 

WTOREK                 9.00 – 15.00;

ŚRODA                     9.00 – 15.00;

CZWARTEK             9.00 – 15.00;

PIĄTEK                     9.00 – 15.00;

Zapraszamy do polubienia fanpage Biblioteki.

https://www.facebook.com/bibliotekazkiwkamienica

Będziemy tam pokazywać naszą pracę "od środka", pokażemy ciekawostki biblioteczne. Na bieżąco będziemy informować o wydarzeniach kulturalnych w naszej Bibliotece. I może również w ten sposób usprawnimy kontakt z naszymi Czytelnikami?  Serdecznie zapraszamy!

__________________________________________________________________________________________

 

ROK SZKOLNY 2018/2019

 

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI

w roku szkolnym 2018/2019

 

PONIEDZIAŁEK     8.00 - 15.00

WTOREK                 8.00 - 15.00

ŚRODA                     8.00 - 15.00

CZWARTEK             8.00 - 15.00

PIĄTEK                     8.00 - 15.00

 

 

Rok szkolny 2018/2019

 

 

Konkurs plastyczny na logo biblioteki szkolnej.

 

Co to jest "logo"

Logo to znak graficzny spełniający rolę informacyjną, poprzez skrótowe , ale łatwo zauważalne i łatwo zapamiętywane przedstawienie symbolu lub organizacji. Logo musi być czytelne.

Cele konkursu:

- zaprojektowanie logo biblioteki szkolnej,

- rozwijanie kreatywności i zdolności plastycznych,

- wzmacnianie więzi ze szkołą

Konkurs jest przeznaczony dla klas IV-VI i VII i VIII i ma charakter indywidualny

Prace należy wykonać na formacie A-4, dowolną techniką plastyczną.

Logo musi zawierać nazwę instytucji i elementy kojarzące się z biblioteką

Termin składania prac 12.10.2018 r.

 

 

 

 

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole.

 

Nasza biblioteka szkolna wzbogaciła się o 999 książek zakupionych w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Zakupu można było dokonać dzięki temu, iż nasza szkoła zgłosiła swój udział w programie rządowym, skąd otrzymała 12.000 zł oraz 3.000 zł od organu prowadzacego szkołę - Gminy Stężyca. Nadrzędnym celem projektu było uzupełnienie zbiorów biblioteki szkolnej o nowości wydawnicze, beletrystykę spoza kanonu lektur szkolnych. Wiele pozycji nowo zakupionych do biblioteki pochodzi z czerwcowego wyboru samych uczniów, nauczycieli, polonistów, wychowawców i rodziców. Zakupione książki mają przyczynić się do rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, mają sprawić, że dzieci częściej będą sięgać po książkę.Serdecznie zapraszaym wszystkich, którzy chcą pożytecznie wykorzystać swój  wolny czas aby sięgnąć po ciekawą książkę i zrelaksować się w ten jesienny czas.Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

 

 

Rok szkolny 2017/2018

 

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

 

Dnia 25.01.2018 r. odbyło się pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej uczniów klasy I.Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniow do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Po obejrzeniu inscenizacji -"Przejazd lokomotywą z klasy do biblioteki" oraz rozwiązaniu w trakcie" podróży" zagadek , uczniowie przybyli do pomieszczeń biblioteki. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanowali książki, a pani bibliotekarka książką dokonała pasawania każdego z uczniów. Na pamiątkę młodzi czytelnicy otrzymali  dyplom , zakładkę do książki i słodycze oraz wypożyczyli pierwszą książeczkę z biblioteki szkolnej.

 

 

AKCJA;" MOJE KSIĄŻKOWE ODKRYCIE".

 

 

Podaj tytuł ukochanej książki i zostań współtwórcą niezwykłej listy.

Weź udział w naszej akcji!

Mamy dla ciebie zadanie.

Napisz do nas (na wirtualnaredakcja@cogito.com.pl, w tematyce e-maila wpisz: moje książkowe odkrycie) i podaj tytuł, twoim zdaniem, wyjątkowej książki.

Jaka to może być książka:

* Taka, którą kochasz!

* Taka,która ostatnio cię zafascynowała, zaskoczyła, zwaliła z nóg,

*Taka, od której ciężko się było oderwać,

* Taka, którą poleciłbyś innym do przeczytania!.

CZEKAMY NA PROPOZYCJE.!

Można podać więcej niż jeden tytuł.

ZASKOCZ NAS:)

Z podanych przez was książek utworzymy SPECJALNĄ LISTĘ KSIĄŻEK POLECANYCH PRZEZ WIRTUALNYCH REDAKTORÓW.

ZAPRASZAMY UCZNIÓW DO WZIĘCIA UDZIŁU W AKCJI.

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 

 

Dnia 24 listopada 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowały i przeprowadziły bibliotekarki wraz z uczennicami klasy Va. Adresatami byli uczniowie klas "O". Każde dziecko przyniosło do szkoły w tym dniu swojego ulubionego misia - pluszaka.Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko pluszowa przytulanka, ale "ktoś" bardzo bliski, czuły, często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku.Maskotki przyniesione przez dzieci były różne, od bardzo małych do bardzo, bardzo dużych. Dzieci tańczyły z misiami, ćwiczyły pokonywały tory przeszkód.Spodobały im się wierszyki o misiach oraz ochoczo odpowiadały na zadane zagadki związane z misiami. Na zakończenie zachęciłyśmy dzieci do poznania przygód misiów - bohaterów książek zgromadzonych w kąciku "Książeczki z misiowej biblioteczki"

 

 

KIERMASZ KSIĄŻEK

 

Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz tanich książek w dniach 15.11 do 15.12.2017 r.(w godz. pracy biblioteki).W ofercie znajdują się bajki, baśnie, kolorowanki, słowniki, lit. popularno - naukowa, książeczki dla najmłodszych dzieci.Książki zostały dostarczone do szkoły przez Księgarnię i Hurtownię "Drugi Tom". Wszystkie są nowe, pięknie wydane i w atrakcyjnej cenie.Dochód uzyskany z kiermaszu wzbogaci bibliotekę szkolna w nowe pozycje książkowe, dlatego też serdecznie zapraszmy do wzięcia udziału w tej akcji.

 

 

GŁOŚNE CZYTANIE DZIECIOM.

 

Głośne czytanie jest jedną z metod zachęcających do spotkań z lekturą, uczy myślenia, rozwija słownictwo, pobudza wyobraźnię dziecka. Najważniejszą rolę w budowaniu nawyku czytania powinien odgrywać dom, ale szkoła może i powinna uzupełniać domowe czytanie.

W październiku, miesiącu bibliotek szkolnych nie mogło zabraknąć takiego przedsięwzięcia.Przedszkole i klasy "O" odwiedziła uczennica w bajkowym przebraniu, która przeczytała dzieciom bajkę o "Kocie w butach".

Pamiętajmy, że zaszczepiona w dzieciństwie pasja do książek i czytania jest witaminą dla psychiki i umysłu dziecka a jednocześnie chroni je przed uzależnieniem od mediów elektonicznych.

 

 

WYSTAWKA "KSIĄŻKI Z AUTOGRAFEM"

 

Zapraszamy do obejrzenia wystawki "Książki z autografem" znajdujące się w bibliotece szkolnej.Książka była i pozostaje wartościowym przedmiotem, miłą pamiątką, a jeszcze bardziej, jeśli jest to książka z autografem, podpisana przez autora czy osobę związaną z jej wydaniem. Książka z autografem to niewątpliwie pamiątkowa pozycja w każdej bibliotece.

 

 

 

 

"MOJA ULUBIONA KSIĄŻKA - POLEĆ KSIĄŻKĘ KOLEDZE."

 

Dnia 29.09.2017 r.odbyła się pierwsza w roku szkolnym 2017/2018 akcja czytelnicza pt. "Moja ulubiona książka - poleć książkę koledze. Wybrani uczniowie z klas IV - VII oraz II i III Gimnazjum przeczytali zgromadzonym uczniom w auli fragmenty swoich ulubionych książek. Dzień 29 września to Dzień Głośnego Czytania ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.Data 29.09 odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

Głośne czytanie odgrywa bardzo ważną rolę w wychowaniu dzieci i młodzieży, gdyż od najmłodszych lat rozbudza w nich ciekawość świata, pomaga im zrozumieć siebie i innych, wyrabia nawyk czytania, uczy empatii i pozytywnych zachowań.

 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

 

 

POBIJAMY REKORD CZYTANIA W JEDNYM MOMENCIE !

 

Dnia 01.06.2017 r. wszyscy nauczyciele i uczniowie przynoszą do szkoły swoje ulubione książki.

Będziemy ustanawiać rekord czytania w jednym momencie. Wspólne wyjście uczestników o godz. 8.15 na boisko ORLIK.

ZAPRASZAMY !

 

 

FERIE Z KSIĄŻKĄ

 

 

 

 

Dla uczniów, którzy zimowe ferie spędzają w domu, Biblioteka szkolna przygotowała ciekawą ofertę.

Zabawy, gry, spotkania z książką - wszystkie te atrakcje będą czekały na dzieci, chcące wziąć w nich udział.

Serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

 

 

 

"Moja ulubiona książka - poleć książkę koledze."

 

             Dnia 04 pażdziernika br.odbyła się pierwsza w tym roku szkolnym akcja czytelnicza pt."Moja ulubiona książka - poleć książkę koledze" skierowana do uczniów klas IV-VI.

  Wyznaczeni uczniowie z poszczególnych klas przeczytali fragmenty swoich ulubionych książek, godnych polecenia swoim koleżankom i kolegom.

Celem akcji była popularyzacja książek i czytelnictwa, lansowanie mody na czytanie, rozbudzanie motywacji czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich.

 

 

 

NARODOWE CZYTANIE

 

                      Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej od 2012 r. W naszej szkole przeprowadziliśmy ją po raz trzeci. Tegoroczna lektura "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza została wybrana podczas internetowego głosowania spośród 5 propozycji. Do wspólnego czytania zaprosiliśmy:

P. Alicję Sadowską  - dyr.Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stężycy,

P. Gabrielę Formela  - dyr. Gminnej Biblioteki Publicznej w Stężycy,

P. Izabelę Grabowiecką,

P. Janinę Czerwińską,

P. Bernadetę Kucyk   - dyr. ZK i W w Kamienicy Szlach.,

P. Rozalię Furman - nauczycielkę ZKiW w Kamienicy Szlach.,

   Wiktorię Furman  - uczennicę I kl. Gimnazjum.

Uczniowie gimnazjum wysłuchali pięknej interpretacji fragmentów powieści w wykonaniu w/w lektorów.

                   Akcja Narodowe Czytanie ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi.

 

 

 

 

 

Akcja masowego czytania

  W ramach ogólnopolskiej akcji "Jak nie czytam, jak czytam", ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej włączył się do przedsięwzięcia, którego zamierzeniem było zorganizowanie akcji masowego czytania i ustanowienie rekordu czytania w jednym momencie.

Uczestnikami imprezy byli uczniowie od klas I SP. do III Gimnazjum wraz z nauczycielami.

Wykorzystując piękne walory krajobrazowe naszej okolicy, zgromadzeni zaczęli czytać przyniesione swoje ulubione książki.Rekord został pobity, gdyż w jednym momencie czytało 280 osób.

Warto organizować takie akcje, nie tylko ze względu na promocję czytelnictwa i biblioteki szkolnej, ale ze względu na integrację dzieci, młodzieży i nauczycieli.

 

 

 

 

 

 

 

 

Biblioteka szkolna

Zaprasza

UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ I GIMNAZJUM

DO UDZAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM PT:

 

„BIBLIOTEKA MOICH MARZEN”

 

Termin składania prac : do 6 maja br.

w bibliotece szkolnej.

 

Warunek uczestnictwa: wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką w formacie A 4.

 

Na autorów najciekawszych prac Czekaja nagrody.

 

 

                KONKURS CZYTELNICZY „ZNAM LEKTURY”

                        

I.CELE KONKURSU.

1.Rozwijanie zainteresowań i nawyków czytelniczych.

2.Kształcenie umiejętności samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

3.Wdrażanie do czytania tekstów ze zrozumieniem.

4.Mobiblizacja do poznawania ciekawej literatury dziecięcej i młodzieżowej.

II.ORGANIZACJA I PRZEBIEG KONKURSU.

1.Uczestnikami są uczniowie klas V i VI.

2.Przewidywany termin konkursu – kwiecień 2016 r.

3.Podczas konkursu uczestnicy rozwiązują test w ciągu 45 minut.

4.Na zwycięzców konkursu czekają nagrody i satysfakcja ze znajomości lektur.

                                                           ORGANIZATOR KONKURSU   BIBLIOTEKA SZKOLNA

 

Pasowanie na czytelnika

W poniedziałek 7 marca br. uczniowie klas Ia i Ib zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki, wypożyczania i wzbogacania zainteresowań książką. Podczas spotkania dzieci obejrzały przedstawienie, tematycznie związane z książką, przygotowane przez uczniów klasy Va. Uczniowie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, czego nie należy robić czytając książkę. Następnie przyszli czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, a Pani Dyrektor symboliczną książką dokonała pasowania każdego ucznia. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały dyplom, zakładki i drobne upominki. I wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie biblioteki szkolnej, zapoznanie z zasadami wypożyczania, księgozbiorem a przede wszystkim na pierwsze wypożyczenie książki. Życzymy pierwszoklasistom, aby książki odkryły przed nimi świat tajemnic, przygód i niezwykłej wiedzy. Niech książki rozwijają ich wyobraźnię, ciekawość i umiejętności.

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada obchodzimy Dzień Pluszowego Misia, z tej okazji uczniowie klasy VA należący do Klubu Przyjaciół Biblioteki przygotowali zajęcia dla swoich młodszych koleżanek i kolegów z przedszkola oraz zerówki A i B. Były tańce z ulubionymi pluszakami, piosenki o nich, zagadki, kolorowanki i mnóstwo innych ciekawych atrakcji.

Czytam, bo lubię

Akcja  „Czytam , bo lubię” została zainicjowana po to, żeby zachęcić dzieci i młodzież do czytania książek. Wszyscy wiemy, że czytanie jest bardzo ważne. Postanowiliśmy, że co miesiąc będziemy zapraszać do nas gości, którzy będą głośno czytać fragmenty różnych utworów, niekoniecznie lektur.

W miesiącu październiku uczniowie klas IV –VI słuchali fragmentów  „Mikołajka” autorstwa J.J. Sempe i R. Goscinnego. Natomiast 24 listopada klasy I-IIISP poznały przygody psotnego Emila ze Smalandii, którego wymyśliła Astrid Lindgren. Czytały dla nas: p. Maryla Neubauer, p. Janina Czerwińska, p. Barbara Furman, p. Anita Peplińska oraz uczennice: Wiktoria Furman i Wiktoria Daleka.

 

Co czytali w dzieciństwie?

Grupa uczniów należących do Klubu Przyjaciół Biblioteki postanowiła dowiedzieć się jakie książki interesowały w dzieciństwie nauczycieli pracujących w naszej szkole. Przeprowadzili więc wywiady z gronem pedagogicznym, a uzyskane przez siebie informacje umieścili na gazetce biblioteki szkolnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konkurs plastyczny na projekt karty świątecznej „Hej kolęda, kolęda”


Praca powinna być związana tematycznie z obchodami świąt Bożego Narodzenia.

Technika wykonania prac: płaska plastyczna (malarstwo, rysunek, wycinanka, grafika itp)
Format prac: A5 (210 x 148,5 mm)

Prace należy dostarczyć do dnia
30 listopada 2015 roku do Biblioteki.



Każda praca powinna zawierać następujące dane: imię i nazwisko, klasę oraz wypisane życzenia(oryginalne – niepowtarzalne, wymyślone przez siebie)


Regulamin konkursu plastycznego na PROJEKT KARTY ŚWIĄTECZNEJ


Organizatorem konkursu jest Biblioteka Szkolna i Publiczna

Cele konkursu


Kultywowanie tradycji związanej z obchodami Świąt Bożego Narodzenia

Kształcenie i rozwijanie wyobraźni plastycznej

Wskazywanie piękna obecnego w rodzimej kulturze

Warunki konkursu

W konkursie mogą brać udział
uczniowie klas IV-VI SP oraz I-III gimnazjum/
 

                                                 

Konkurs na portret Świętego Mikołaja

Regulamin konkursu:

1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów naszej szkoły (kl. II i III SP), prace wykonujemy w grupach (maksimum 4 osoby)

2. Technika pracy dowolna.

3. Format pracy - A-4.

4. Konkurs trwa w dniach 16.11.2015r. - 30.11.2015r., prace należy dostarczyć do Biblioteki

5. Samodzielność wykonania.

6. Ogłoszenie wyników - 04.11.2015r.

 

Ocenie będą podlegały: estetyka wykonanej pracy, pomysłowość, zgodność z tematem.

 

 Cele konkursu:

- doskonalenie umiejętności plastycznych;

- kształcenie poczucia estetyki i własnej wartości;

- rozbudzenie kreatywności i twórczej osobowości.

- popularyzacja postaci Świętego Mikołaja

Organizatorzy: Biblioteka Szkolna i Publiczna

Zachęcamy do wzięcia udziału!

 

 

 

                                                         PIĘKNO SŁOWA CZYTANEGO

30 października 2015r. odbył się w naszej szkole konkurs pt. „Piękno Słowa Czytanego” dla klas II i III SP. Komisja w składzie: pani Maria Birr, pani Katarzyna Stefanowska oraz pani Barbara Furman wyłoniła zwycięzców:

Klasy II SP

I miejsce:  Daleka Oliwia

II miejsce: Tutkowski Szymon

III miejsce: Literski Olaf

Wyróżnienia: Gojtowska  Angelika, Birr Tomasz

 

Klasy III SP

I miejsce: Walkusz Paulina

II miejsce: Zarach

III miejsce: Klein Agata

Wyróżnienie:  Bartelik Martyna, Burchacz Agata

 

KONKURS NA ZAKŁADKĘ DO KSIĄŻKI

 

I miejsce: Weronika Stencel kl III B

II miejsce: Anna Brtillowska kl I A

III miejsce: Alicja Myszk kl II B

 

KONKURS NA ILUSTRACJĘ DO ULUBIONEJ KSIĄŻKI

 

ROK SZKOLNY 2014/2015

I miejsce: Marta Zdrojewska

II miejsce: Natalia Drewing

III miejsce: Patrycja Hildebrandt

 

Pasowanie na czytelnika

     19 lutego  biblioteka szkolna zamieniła się w bajkową krainę. Wszystko to za sprawą uczniów klasy IV b, którzy wcielili się w postacie z bajek i baśni. Zawitały do nas wróżki, krasnoludki, Kaczka Dziwaczka, Czerwony Kapturek, Pinokio, Kot w butach i wiele innych bohaterów. Najważniejszymi gośćmi tego dnia w bibliotece były jednak dzieci z klasy Ia i Ib, które tego dnia zostały pasowane na czytelników. Od swoich starszych kolegów i koleżanek  oraz od pań bibliotekarek uzyskały informacje na temat zasobów bibliotecznych oraz o regulaminie korzystania z biblioteki i czytelni. Uroczystość swoją obecnością uświetniła pani dyrektor B. Kucyk, która dokonała pasowania, pani Wicedyrektor, pani B. Furman, pani J. Mejer oraz pani M. Byczkowska

   Mamy nadzieję, że nowi czytelnicy będą częstymi gośćmi w naszej bibliotece.

 

Konkurs „Piękno słowa czytanego”

Dnia  27 października 2014r.  w Bibliotece Szkolnej został przeprowadzony konkurs  „Piękno słowa czytanego” . Wzięło w nim  udział 22 uczniów z klas IV- VI SP.  Zadaniem każdego  uczestnika  było piękne przeczytanie przygotowanego wcześniej tekstu, a następnie przeczytanie  fragmentu tekstu bez wcześniejszego  przygotowania.

Komisja w składzie p. B. Czaja,p. T. Wejer,  p. M. Młyńska, p. B. Furman wytypowały zwyciężczynię. Została nią Wiktoria Furman. Uczennica pojedzie reprezentować naszą szkołę do Kartuz.

Gratulujemy!

 

 

Konkurs Pięknego Czytania

Dnia  30 października 2014r.  w Bibliotece Publicznej  został przeprowadzony konkurs  „Pięknego Czytania” . Wzięło w nim  udział 12 uczniów wytypowanych w drodze eliminacji klasowych z klas II i III SP.  Zadaniem każdego  uczestnika  było piękne przeczytanie przygotowanego wcześniej tekstu, a następnie przeczytanie  fragmentu tekstu bez wcześniejszego  przygotowania.  Komisja w składzie p. I. Grabowiecka, p. B. Furman, p. M. Młyńska, p. B. Czaja wytypowały zwycięzców:

 

I miejsce: Bartłomiej Penk

II miejsce: Wiktoria Daleka

III miejsce: Filip Jóskowski

Wyróżnienie: Zofia Butowska, Paulina Walkusz, Kacper Jeliński

Zwycięzcy otrzymali  dyplomy i upominki w formie książek .

Gratulujemy!

 

Uwaga Konkurs!

W związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych – PAŹDZIERNIKIEM

Biblioteka Szkolna

OGŁASZA KONKURS PLASTYCZNY

DLA KLAS IV-VI

SZKOŁY PODSTAWOWEJ

NA NAJCIEKAWSZĄ ILUSTRACJĘ DO WYBRANEGO FRAGMENTU NASTĘPUJACYCH KSIĄŻEK

  1. Alfred Szklarski,, Przygody Tomka na Czarnym Lądzie”
  2. Astrid Lindgren ,, Bracia Lwie Serce”
  3. Edmund Niziurski ,, Niewiarygodne Przygody Marka Piegusa”
  4. Kornel Makuszyński,, Awantura o Basię”

Prace należy dostarczyć do  28 października2014r. do biblioteki szkolnej. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

 

CELE KONKURSU

  • zachęcenie dzieci do czytania książek- propagowanie czytelnictwa
  • promocja biblioteki w środowisku szkolnym
  • rozwijanie wyobraźni oraz umiejętności wypowiedzi artystycznej wśród dzieci

Warunki uczestnictwa

  •  konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów kl.  IV-VI SP
  •  zadanie konkursowe polega na wykonaniu ilustracji do wybranej książki podanej przez organizatorów
  •  technika wykonania pracy jest dowolna
  •  format ilustracji – A3
  •  konkurs jest jednoetapowy prace nie mogą być nigdzie publikowane
  •  prace powinny być opisane w następujący sposób:
  • imię i nazwisko
  • klasa
  • wychowawca

   Prace, które nie będą zawierały wyżej wymienionego opisu nie zostaną zakwalifikowane do konkursu.

  • ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród odbędzie się 30 października 2014r. 
  •  oceny prac dokona jury powołane przez organizatorów
  •  szczegółowych informacji udzielają : Barbara Czaja, Monika Młyńska

KOMISJA KONKURSOWA

Przy ocenie prac komisja będzie kierować się następującymi kryteriami:

  • sposób ujęcia tematu

 

  • walory artystyczne

 

  • oryginalność projektu

 

  • kompozycja

 

  • własna interpretacja

 

 

ROK SZKOLNY 2013/2014

 

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika – Biblioteki szkolnej

      W naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych, tak też stało się i w tym roku szkolnym - 12.02.2014r. Uroczystość przygotowali uczniowie należący do Aktywu Bibliotecznego pod opieką nauczycieli bibliotekarzy. W tym roku motywem przewodnim uroczystości była bajka o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w swoje role i wprowadzili młodszych kolegów i koleżanki w świat bajek i baśni, opowiedziały o zasobach bibliotecznych i regulaminach korzystania z biblioteki i czytelni. Po przedstawieniu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystej przysiędze. Składali ją na ręce Królowej Książek, którą odgrywała Martyna Leman. W uroczystości brały również udział: Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor, Pani Barbara Furman.

 Dla rodziców uczniów klas pierwszych mamy do przeczytania list!!!

List do rodziców

„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.

Szanowni Państwo!

Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.

Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.

10 powodów dla których warto czytać dziecku książki

  1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
  2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
  3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
  4. Książki wychowują.
  5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
  6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
  7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
  8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
  9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
  10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.                                                                                                                                                              Pracownicy Biblioteki

 

 

Wyniki konkursu na najładniejszą okładkę ulubionej książki – lektury.

 9 maja rozstrzygnięty został konkurs na  projekt okładki do Waszej ulubionej książki – lektury. Organizatorami konkursu byli pracownicy Biblioteki Szkolnej, skierowany był on do uczniów Szkoły Podstawowej(klasy I-III, oraz IV-VI).

Do Biblioteki wpłynęło dużo pięknych prac. Przypomnijmy jednak , że okładka powinna spełniać pewne kryteria. Przede wszystkim  musi się na niej znaleźć imię i nazwisko autora książki oraz jej tytuł. Elementy te muszą być widoczne i czytelne! Grafika na okładce  nawiązuje do tematyki lektury i nie powinna wykraczać poza wytyczone granice. Niestety nie wszystkie prace spełniały te wymogi.

O pomoc w wybraniu najlepszych projektów poprosiliśmy naszego szkolnego eksperta w dziedzinie Sztuk Pięknych – p. Joannę Koniuszewską. Autorzy najlepszych prac otrzymali nagrody książkowe, pozostałym uczestnikom wręczyliśmy drobne upominki. Prace można podziwiać, zostały wywieszone na gazetce w sali przejściowej. A oto wyniki:

I miejsce: Agata Stencel kl. III B

II miejsce: Paulina Reiter  kl. III B

III miejsce: Wiktoria Bigus kl. IV i Martyna Bartelik kl. V

Wyróżnienia: Paulina Wolska kl. V i Izabela Kotłowska kl.V

Jeszcze raz wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach.