Godziny pracy pedagoga szkolnego 50 rad dla rodziców 20 reguł wychowywania dzieci Literatura dla rodziców!!! Dekalog dla rodziców i wychowawców Ważne telefony Kilka uwag dla rodziców!!! Jak motywować dziecko do nauki! Budowanie systemu wartości u naszych dzieci! Uwaga!!! Dopalacze!! informacje dla rodziców! KONFLIKTY W RODZINIE I SPOSOBY ICH ROZWIĄZYWANIA Godziny pracy pedagoga specjalnego

Dekalog dla rodziców i wychowawców

D E K A L O G

D L A   R O D Z I C Ó W   I   W Y C H O W A W C Ó W

• Nie upokarzaj dziecka: bo ono, tak jak Ty, ma silne poczucie własnej godności.

• Staraj się nie stosować takich metod, których sam w dzieciństwie nie akceptowałeś.

• Pozwalaj dziecku dokonywać wyboru w miarę możliwości jak najczęściej.

• Jeżeli zachowałeś się wobec dziecka niewłaściwie, przeproś je i wytłumacz się. Nie bój się utraty

autorytetu, dziecko i tak wie kiedy popełniasz błędy.

• Nigdy nie mów źle o dziecku, w szczególności    w obecności  innych osób.

• Nie mów „zrobisz to, bo ja tak chcę” -  jeżeli musisz czegoś zabronić, zawsze to uzasadnij.

• Jeśli wydajesz polecenia dziecku, staraj się nie stać nad nim i mówić  „z  góry swego autorytetu”.

­

• Nie musisz być za wszelką cenę konsekwentny. I nie musisz być w zgodzie z innym dorosłym przeciwko dziecku, jeżeli wiesz, że on nie miał racji.

• Gdy nie wiesz,  jak postąpić, pomyśl, jak Ty poczułbyś się, będąc dzieckiem .

• Staraj się być czasem adwokatem własnego dziecka .

Na podstawie: E. CYZ :Dziecko i jego prawa, ( 1992)