Nawigacja

Archiwum

Rok szkolny 2012/2013

Rok szkolny 2012/2013 rozpoczęty!

Dnia 3 września 2012 o godzinie 815 na sali gimnastycznej uroczystym apelem szkolnym rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2012/2013. Apel poprowadziła Pani Dyrektor Bernadeta Kucyk, która przywitała wszystkich bardzo serdecznie i przedstawiła wychowawców poszczególnych klas:

kl. 0 a - Arleta Rinc

kl. 0 b - Anna Spierewka

kl. 0 c - (w przedszkolu) Milena Płotka

kl. I a - Weronika Kobiela

kl. I b - Joanna Koniuszewska

kl. II a - Janina Mejer

kl. II b - Ewa Puzdrowska

kl. III - Lucyna Popowicz

kl. IV - Ilona Kozłowska

kl. V - Rozalia Furman

kl. VI - Katarzyna Butowska

kl. I G - Janusz Zarach

kl. II G - Renata Wolska-Wardęska

kl. III G - Dorota Literska

Po apelu uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach i dokonali wyboru samorządów klasowych.

Zdjęcia z apelu znajdują się w fotogalerii.

 

Nauka Tańca z El`dance

10 września 2012 r. miał miejsce w naszej szkole pokaz tańca El'dance - profesjonalnej szkoły tańca. Dziecii ze szkoły podstawowej obejrzały inscenizację z elementami dramy, zachęcającą do udziału w zajęciach tanecznych.

Szkoła El'dance pochodząca z Gdyni reklamowała swoje umiejętności w ciekawy, fascynujący sposób przy dźwiękach muzyki nowoczesnej.

Dzieci z zaangażowaniem brały aktywny udział w zabawie. Otrzymały ulotki dla rodziców z informacją warunkach uczestnictwa w  zajęciach i płatnościach.

W programie przewidziano naukę:

- tańców towarzyskich,

- praktycznego  stosowanie zasad SAVOIR-VIVRE'U

- wybranych tańców narodowy

- aktualnie modnych tańców nowoczesnych.

 

Wybory Samorządu Szkolnego na rok 2012/2013

Dnia 11 września 2012 roku o godz. 950 w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie trójek klasowych, którego celem było wybranie nowego Samorządu Szkolnego. Po krótkich obradach z przewagą 12 głosów przewodniczącym Samorządu Szkolnego został Patryk Macholl z klasy III g.   Ex aequo cztery osoby otrzymały 6 głosów, więc postanowiono, iż Szymon Szyca i Szymon Bucior będą zastępcami przewodniczącego, a Anna Gosz i Barbara Kostuch zostali sekretarzami.

Nowy Samorząd Szkolny na rok 2012/2013 przedstawia się następująco:

Przewodniczący - Patryk Macholl

Zastępcy - Szymon Bucior, Szymon Szyca

Sekretarze - Anna Gosz, Barbara Kostuch

 

Szymbarskie Biegi Przełajowe

13 września 2012r. 36 uczniów z klas I - IV uczestniczyło w Szymbarskich Biegach Przełajowych. Dzieci od czerwca czekały na ten dzień, wszyscy wytrwale trenowali, co zaowocowało dobrymi wynikami.

Miejsce I : Kacper Klein kl. Ia, Józef Sikora kl. IIb

Miejsce II : Julia Cichosz kl. IIa, Maciej Armatowski kl. III

Miejsce III: Wiktoria Daleka kl. Ia, Maksymilian Jank kl. IIb

Miejsce IV: Amelia Zarach kl. III, Filip Reiter kl. III

Miejsce V : Albert Wenta kl. Ia

GRATULACJE!!!

W/w uczniowie zostali nagrodzeni i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Następne biegi już w czerwcu!

 

Akcja Żonkil

Pola Nadziei to program, który został stworzony 58 lat temu, pomagający chorym na raka. Akcja ta ma przypominać nam o ludziach cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. Symbolem akcji jest ŻONKIL.

W tym roku nasza szkoła po raz drugi przyłączyła się do tego szlachetnego dzieła.  Uczniowie wszystkich klas zbierali symboliczne pieniądze na zakup cebulek żonkili, które posadziliśmy na placu przed szkołą 4 października – w Światowy Dzień Onkologii. We wtorek 2 października odbyło się spotkanie uczniów klas IV – VI SP i I – III Gim z p. dr Katarzyną Buławą, współzałożycielką Domowego Hospicjum Caritas w Kartuzach, która przybliżyła zasady funkcjonowania hospicjum. Samorząd Szkolny przygotował i przedstawił prezentację multimedialną nt. czym jest hospicjum i na czym polega praca wolontariuszy.

Nasze zaangażowanie w tą akcję dowodzi wielkiej wrażliwości na ludzkie cierpienie i solidarności  z tymi, którzy służą pomocą potrzebującym. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do tego dzieła.

       Organizatorzy: Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Caritas

 

Ewakuacja

Dnia 10.10.2012 r. w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja przy udziale przedstawiciela Państwowej Straży Pożarnej z Kartuz.

Ewakuacja przebiegała pomyślnie, bez żadnych problemów, przy zachowaniu wszelkich procedur obowiązujących w przypadku alarmu o zagrożeniu.

Jesteśmy więc dobrze przygotowani i żaden pożar nam nie straszny :)

 

 

Uwaga!!!

Dnia 12.10.2012r. odbędą się 4 godz. lekcyjne. O godz. 12:00 odbędzie się uroczysty apel szkolny z okazji Dnia nauczyciela.

Wszystkich uczniów obowiązuje strój galowy.

Bezpośrednio po apelu - odwóz uczniów.

W poniedziałek 15.10.2012r. odbędzie się 6 godz. lekcyjnych. Bezpośrednio po zajęciach - odwóz uczniów.

 

Ślubowanie pierwszoklasistów

Dnia 11 października w Szkole Podstawowej w Kamienicy Szlacheckiej odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Tego dnia wszyscy uczniowie (kl.Ia i Ib) wyruszyli w daleki rejs „płynąc” po oceanach i morzach na Wyspę Mądrości. Doskonale przeszli chrzest morski. Udowodnili Kapitanowi, pani dyrektor i rodzicom, że są gotowi złożyć ślubowanie i zostać prawdziwymi uczniami.

  Uroczystość uświetnili zaproszeni goście, od których dzieci otrzymały wiele ciekawych upominków. Następnie wszyscy udali się na słodki poczęstunek przy kawie, który przygotowali rodzice.

Wychowawcy: Ia – Weronika Kobiela; Ib – Joanna Koniuszewska

 

Dzień Papieski w naszej szkole

16 października obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II – Papież rodziny”. Z tej okazji uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami wzięli udział w zajęciach, na których przypomnieli sobie nauczanie Papieża o rodzinie, zastanawiali się nad jego przesłaniem skierowanym do nas i zadaniami, które nam postawił.

Na zajęcia te chętni uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne, plakaty informacyjne, albumy związane z tematyką tegorocznego Dnia Papieskiego.

Janie Pawle II, nie tylko pamiętamy, ale w szczególności chcemy wcielać w życie Twoje nauczanie.

 

Wycieczka do teatru

24.X.2012r. uczniowie klas IV, III, II wybrali się do Teatru Miniatura w Gdańsku. Obejrzeli pierwszą część detektywistycznego serialu "Tajemnica diamentów".

Aktorzy wcielający się w rolę dziennikarzy wraz z widzami prowadzą śledztwo, zbierają poszlaki, wysuwają wnioski.

Młodzi widzowie sami mogli się poczuć jak detektywi. Tym razem teatr uczył nas wnikiliwości, zadawania pytań i szukania odpowiedzi.

 

Sygnalizatorek Jacek

25 października 2012 uczniowie klas "0" i klas I-III - oglądali spektakl profilaktyczny pt.: "Sygnalizatorek Jacek" - który dotyczył bezpieczeństwa na drodze.

Spektakl podzielony był na dwie części.

Pierwszą część stanowiły warsztaty, utrzymane w konwencji mini-kabaretu. Poprzez wesołą, anegdotyczną formę w spektaklu przedstawiono takie zagadnienia jak: odpowiedzialność na drodze, ocenianie zagrożeń wynikających z włączania się pieszego w ruch drogowy, utrwalono wiedzę dzieci o funkcji podstawowych oznaczeń drogowych. Kolorowa postać jaką był Pan Żarówa przypomniała dzieciom o roli oznaczeń odblaskowych.

Część druga to bajka. Dzieci współuczestniczyły w perypetiach Jeżyka, któremu wybudowano szosę podczas spaceru, co odcieło mu drogę powrotną do domu.

Te ważne informacje dotyczące bezpieczeństwa na drodze przekazane w formie teatralnej okazały się dla uczniów atrakcyjną formą nauki.

 

Wizytacja biskupia

W dniu 25 października 2012r. parafia św, Józefa w Wygodzie gościła Pasterza naszej diecezji Ks. Biskupa Wiesława Śmigla, który przeprowadził wizytację parafii. Taka wizytacja odbywa się  w każdej parafii, zazwyczaj co 5 lat. Ksiądz Biskup w programie swej wizyty zarezerwował czas na spotkanie z dziećmi   i młodzieżą ucząca się w szkołach na terenie  parafii. Takie spotkanie odbyło się w kościele filialnym  w Kamienicy Szlacheckiej o godz. 12.50 z udziałem dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół z Borzestowa, z Lisich Jam i Kamienicy Szlacheckiej.  Było to Nabożeństwo Słowa, po nim nastąpiła prezentacja historii szkół i krótka rozmowa z Ks. Biskupem. Uczniowie mieli rzadką możliwość zadawania pytań Jego Ekscelencji i uzyskania na nie odpowiedzi. Spotkaniu towarzyszyła radosna  atmosfera przy wtórach śpiewu szkolnego chóru.

 

Akcja "Sprzątanie świata"

Prawie 20 uczniów przyłączyło się do akcji sprzątania zaniedbanych grobów, którą jak co roku, ogłosiło Szkolne Koło Caritas. W ostatnią sobotę tj. 26 października 2012r. o godz. 14.00 zebrali się przed bramą cmentarza parafialnego w Wygodzie zaopatrzeni w potrzebne sprzęty (grabie, sekatory, worki na śmieci itp.) i gotowi do pracy pomimo chłodu, nie szczędząc wolnego czasu. Pod opieką p. K. Butowskiej odszukali groby, którymi z różnych powodów nikt z rodziny się nie zajmuje, uporządkowali je, odmówili modlitwę za dusze zmarłych i zapalili znicze. W tym samym czasie troje uczniów porządkowało również  krzyż upamiętniający ofiary epidemii cholery w pobliskim lesie.

Chciałoby się tu powtórzyć za Matką Teresą z Kalkuty: „Nie możemy dokonać wielkich rzeczy, ale możemy czynić małe -  za to z wielką miłością”.

 

Statuetka Orła Białego dla zespołu Wicherki

Niesamowity klimat pełen wzruszeń i powagi stworzyli uczestnicy IX Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej w Gdańsku,  który odbył się 6 listopada 2012r.       Patronat nad konkursem objął Wojewoda Pomorski.

      W konkursie wzięło udział 21 zespołów z całego województwa pomorskiego. Konkurencja była szalona, a poziom wysoki. Nasi wokaliści  zaprezentowali trzy utwory; ,,Chociaż każdy z nas jest młody’’, ,,Zemia Rodno’’ i  utwór Tadeusza Makowieckiego. Profesjonalne jury szczególnie oceniało interpretację tekstów patriotycznych, każdy tekst powinien wnieść swoistą wartość patriotyczną i artystyczną. Wicherki w składzie; Robert Niklas - akordeon i śpiew, Szymon Szyca – gitara i śpiew. Maciej Stencel - śpiew, Patrycja Okroj - śpiew, Maria Szyca - śpiew  i Natalia Macholl - śpiew wyśpiewały Statuetkę Orła Białego.

   Wśród zaproszonych gości był dr hab. Grzegorz Berendt przedstawiciel IPN w Gdańsku, który dziękował  uczniom i nauczycielom wspaniałych wykonań.

 

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

13 listopada odbyło się długo oczekiwane spotkanie uczniów klas II i III z popularnym autorem książek dla dzieci - panem Grzegorzem Kasdepke.

Dzieci miały możliwość osobiście poznać twórcę Kuby i Buby, tak często występujących w ich podręcznikach. Pisarz dowcipnie opowiadał o bohaterach swoich książek, czytał  najciekawsze fragmenty oraz odpowiadał na pytania dzieci. Każdy miał możliwość zakupu jego książek oraz zdobycie autografu.

Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze. Serdecznie dziękujemy pani Basi Furman za zaproszenie tak ciekawego gościa!

 

Zebranie Rodziców

27 listopada (wtorek) 2012 r. odbędzie się zebranie z rodzicami.

16:00 - 17:00  - zebranie ogólne

  • Ankieta dla rodziców - "Bezpieczeństwo w szkole"
  • Prezentacja dla rodziców na temat znajomości dokumentów szkolnych
  • Dziennik elektroniczny

17:00 - 19:00 - spotkania indywidualne rodziców z wychowawcami i nauczycielami (wszyscy nauczyciele będą dostępni dla rodziców w tych godzinach w wyznaczonych salach)

Podczas trwania wywiadówki będzie kiermasz świąteczny.

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia w naszej szkole

Dnia 26 listopada obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji uczniowie klas pierwszych SP wraz z wychowawcami udali się ze swoimi pluszakami na ciekawe warsztaty do biblioteki. Zajęcia poprowadziły panie: B. Czaja i B. Furman. Przybliżyły dzieciom historię pierwszego pluszowego misia, który miał na imię Ted. Przygotowały też liczne atrakcje, m.in.: opowieści o pluszowych niedźwiadkach, zabawy edukacyjne i ruchowe oraz mały test wiedzy o misiach. Nagrodą były słodkie niespodzianki.

Dziękujemy paniom z biblioteki za uatrakcyjnienie nam tego niezmiernie ważnego dla dzieci święta.

 

"Rzuć palenie razem z nami"

15 listopada 2012 roku nasza szkoła ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej wzięła udział w akcji pod hasłem „Rzuć palenie razem z nami” zorganizowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Kartuzach. Dzieci  ze szkoły podstawowej wzięły udział w konkursie plastycznym po wcześniej przeprowadzonych pogadankach z wychowawcami klas. Prace zostały wyeksponowane na gazetce szkolnej szkoły podstawowej. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie szkoły.

                                                                                                             

Opiekunowie PCK

Konkurs czytelniczy

Dnia  3 grudnia w ZKiW został przeprowadzony konkurs czytelniczy pt. „Witamy w Bullerbyn”. W konkursie wzięło  udział  5 trzyosobowych drużyn z klasy III i IV SP.  Zadaniem każdej z drużyn było rozwiązanie  testu składającego  się z 15 pytań zamkniętych.  W następnym etapie uczniowie odpowiadali na 2 wylosowane  pytania. Największą ilość punktów zdobyli następujący uczniowie:

 

I miejsce:

Błażej Kulwikowski kl.III

Jakub Macholl kl .III

Filip Brillowski kl.III

 

II miejsce:

Jolanta Gronda kl.IV

Weronika Myszk kl.IV

Paulina Wolska kl. IV

 

III miejsce:

Łukasz Zaprucki kl. III

Maciej Armatowski kl. III

Adam Formela kl.III

Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali  dyplomy i upominki w formie książek i piórników.

Gratulujemy!

Konkurs literacki

Dnia 6 grudnia w siedzibie Stowarzyszenia Turystycznego  Kaszuby w Kartuzach odbyło się uroczyste wręczenie nagród za napisanie przez uczniów szkół podstawowych utworu literackiego, którego bohaterem miał być kaszubski diabełek SREL. Na konkurs wpłynęło 208 prac literackich. Komisja  konkursowa wyłoniła zwycięzców  i jedną z 10 nagrodzonych osób była uczennica naszej szkoły

Izabela Kotłowska z kl.4

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

IX Ogólnopolski Zjazd Mikołajów

Dnia 6 grudnia 2012r. w Centrum Edukacji  i Promocji Regionu w Szymbarku odbył się IX Ogólnoploski Zjazd Mikołajów.  Mikołaje nadjechali z północy, południa, wschodu i zachodu. W  mikołajowych czapeczkach i dobrych humorach, w piękny, słoneczny i mroźny dzień  wybrała się również klasa V z opiekunami - Renatą Wolską-Wardęską, Barbarą Czaja i Rozalią Furman. Każde dziecko przygotowało coś słodkiego oraz książeczkę w prezencie dla polskich dzieci ze Wschodu.

Uczyliśmy się "Mikołajowej Samby", poznaliśmy Radę Mikołajów i łapaliśmy cukierki, które Mikołaj rzucał z lecącego helikoptera, co było niezwykłą atrakcją.

Przy okazji pobytu w CEPRze mogliśmy również zwiedzić różne ciekawe miejsca, więc zwiedziliśmy Dom na Dachu, obejrzeliśmy najdłuższą deskę i zeszliśmy do podziemi, czyli do bunkra polskich partyzantów. Było bardzo miło i sympatycznie.

Można nas z pewnością znaleźć na wspólnym zdjęciu wszystkich Mikołajów. Powodzenia w szukaniu!!!

 

Wojewódzki Konkurs "Polacy, których poznać warto"

Dnia  5  grudnia  2012 roku w Zespole Kształcenia i Wychowania w Stężycy odbył się

XII Wojewódzki Konkurs „Polacy, których poznać warto" -  Janusz Korczak.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach: dla szkół podstawowych i gimnazjów. Zmagania obejmowały dwie części: pisemną i ustną.

Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie:

W kategorii szkół podstawowych:

Klaudia Socha kl.V i Natalia Sobisz kl. VI

W kategorii gimnazjów:

Agnieszka Daleka kl. I i Szymon Bucior kl.II


Do finału zakwalifikowała się Klaudia Socha i ostatecznie zajęła bardzo dobre – 4 miejsce. Pozostali uczestnicy także wykazali się dużą wiedzą i  zajęli wysokie lokaty.

Gratulujemy!!!
 

 

Dzień Seniora

Dnia 12 XII 2012r. odbył się Dzień Seniora, który w naszej gminie jest wieloletnią tradycją.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele filialnym w Kamienicy Szlacheckiej, którą odprawił ks. kanonik Bogdan Drozdowski. Po uroczystej Mszy Św. dostojni seniorzy zostali przewiezieni do sali bankietowej "Szlachcianka" w Kamienicy Szlacheckiej.

Uroczystość zainaugurował Wójt gminy Stężyca Tomasz Brzoskowski, radny Stefan Literski oraz pani sołtys Teresa Sitterlee.

Dzień Seniora uświetniły występy uczniów kl. IV SP i zespół "Iskierki" z ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej. Dzieci zaprezentowały "Jasełka Bożonarodzeniowe" i kolędy, zachęcając seniorów i gości do wspólnego śpiewania.

W podziękowaniu za występ dzieci otrzymały świąteczny obiad i słodycze.

Dla wszystkich był to mile spędzony czas.

                                                                    J. Koniuszewska, J. Mejer

X Jubileuszowe Teatralia Bożonarodzeniowe

    Po raz X  do naszej szkoły zawitały figlarne diabły ,chóry aniołów , mędrcy ,pastuszkowie i Boża rodzina. Wszyscy po to ,aby cieszyć się ze zbliżających Świąt Bożego Narodzenia. Tegoroczni  przebierańcy byli niezwykle liczni i barwni . Przybyły prawie wszystkie szkoły z naszej gminy prezentując najróżniejsze formy teatralne. Od tradycyjnych jasełek , które przedstawiły szkoły ze Stężycy ,,Serce dla Jezuska’ ’i  Gołubia ,,Betlejemska Gwiazda’ ,’po nowoczesne jasełka  w wykonaniu Cudaków z Szymbarka i pantomimę  w wykonaniu naszych Wicherek. Anielskie  chóry przepięknie śpiewały kolędy i pastorałki, a aktorzy zachwycająco grali swoje kwestie teatralne . Istotną rolę w każdej prezentacji miała widownia ,która w tym roku niezwykle żywo reagowała na to co działo się na scenie , a w przerwach oczywiście nie zabrakło   wspólnego śpiewania kolęd no i naszego teatralnego ,,hymnu’’ .Hej ,hej hej pokaz co potrafisz  , hej ,hej, hej, wepchaj się na afisz!

Wszystkie grupy otrzymały worki z niespodzianką i słodki poczęstunek.

 Młodych kolędników  zapraszamy za rok.

Zdjęcia w fotogalerii.

 

Konkurs Plastyczny: "Z ekologią żyję w zgodzie, pomagam przyrodzie"

17 grudnia, w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie, odbył się finał konkursu plastycznego pt.: Z EKOLOGIĄ ŻYJĘ W ZGODZIE, POMAGAM PRZYRODZIE.

Uczestnicy byli oceniani w dwóch kategoriach wiekowych:

kategoria I – klasy od O do III SP

kategoria II – klasy od IV do VI SP

Spośród czterystu nadesłanych prac, wybrano po 5 nagród głównych  oraz po 10 wyróżnień w każdej kategorii wiekowej.

Dodatkowo nagrodzono drugim wyróżnieniem 70 prac z obu kategorii.

W pierwszej dziesiątce wyróżnień z kategorii klas IV – VI, znalazła się uczennica klasy czwartej Agnieszka Rinc.

W pozostałej siedemdziesiątce osób wyróżnionych, w kategorii 0 – III, znalazły się dwie uczennice klasy III szkoły podstawowej: Kornelia Literska, Amelia Klawiter oraz uczeń oddziału przedszkolnego (grupa A) Jakub Licbarski.

Dzieci, poza dyplomami oraz nagrodami indywidualnymi, zdobyły także nagrodę dla szkoły za udział w konkursie w formie piłek oraz zestawu  paletek i piłeczek do tenisa stołowego.

 

Gwiazdka Szkolna – 4 stycznia 2013r.

Wpłaty na paczki – 8zł/dziecko – do sekretariatu

Plan dnia:

8.15 – 9.00 – przygotowanie strojów karnawałowych

9.00 – 11.00 – wspólna zabawa dla klas 0 – III sp

11.00 – 12.00 – występ iluzjonisty (dla całej szkoły)

12.00- 13.00 – Mikołaj – rozdanie paczek

  • 0A, 0B, IA
  • IB, IIA, IIB
  • III, IV,V,VI

Prowadzenie zabawy – wychowawcy klas (zabawy przygotowują W.Kobiela, J.Koniuszewska)

10.30 – poczęstunek na sali gimn.: kanapka + soczek 

13.00 – 15.00   zabawa karnawałowa dla klas IV – VI sp  - wychowawcy klas

Klasy IV – VI sp 1,2,3 lekcja wg planu

Gimnazjum lekcje wg planu (na 4 lekcji występ iluzjonisty)

 

Bajkowe Jasełka

"BAJKOWE JASEŁKA"- to tytuł widowiska Bożonarodzeniowego jakie przedstawiła klasa "0"b dn.19.12.2012 r. o godz. 11.00 w Oddziale Przedszkolnym w Kamienicy Szlacheckiej. Na jasełka przybyli wszyscy rodzice dzieci i pani dyrektor Bernadeta Kucyk. Przedstawienie nawiązywało do znanych dzieciom bajek tj. "Dziewczynka z zapałkami", "Pinokio", "Smerfy", "Sierotka Marysia", "Kopciuszek", "Jaś z Małgosią". Nie zabrakło również Rodziny Świętej, Aniołów i Pasterzy. Całość przeplatały znane nam kolędy, które wykonali młodzi aktorzy. Po przedstawieniu dla rodziców i dzieci czekał słodki poczęstunek.

Wychowawca klasy "0"b Anna Spierewka

Gwiazdka szkolna

W piątek 04.01.2013r. w Szkole Podstawowej w Kamienicy Szlacheckiej odbył się bal karnawałowy dla klas 0-III. Zabawa rozpoczęła się uroczystym polonezem. Następnie wszystkie „bajkowe” postacie wyruszyły w taneczną podróż dookoła świata. Podczas wyprawy dzieci poznały i miały okazję zatańczyć charakterystyczne tańce z różnych  kontynentów. Zabawa karnawałowa została urozmaicona licznymi konkursami, m.in. taniec z balonem, taniec z pałeczką, naśladowanie kroków tanecznych i inne. Dla zwycięzców były przeznaczone słodkie upominki ufundowane przez sklepik szkolny.

O godz.11.00 odbył się pokaz iluzjonisty. Pan M. Czajka „oczarował” wszystkich.

Na koniec balu przybył długo wyczekiwany przez najmłodszych św.Mikołaj, który rozdał uczniom paczki. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni i weseli.

J. Koniuszewska, W. Kobiela

Wicherki w Stężycy

Na szczególne zaproszenie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oddziału w Stężycy  Wicherki zaprezentowały stary kaszubski obrzęd pożegnania starego i powitania nowego roku 2013. Zupełnie nowa grupa teatralna wcieliła się w postacie takich maszkar jak: Anioł, Diabły Miś, Marchewnik, Dziad i Baba. Oczywiście Stary Rok musiał ustąpić nowemu .W krótkich tekstach aktorzy wytknęli staremu co było złe, niedobre i za co go już nie chcą. No i oczywiście dostało mu się po grzbiecie za to drogie paliwo i przegrane Euro, a  Nowy Rok obiecywał poprawę, dostatek  i zgodę między ludźmi. Dziad jak to Dziad z reguły zbiera na leki i rozrywkę, Baba niestety nie szanuje zbyt Dziada i częstuje go razami, a Diabły baraszkują, psocą, ale też i przeganiają Staruszka. Tylko Anioł staje w jego obronie. Niestety Stary musi odejść. Ważna jest  postać Marchewnika zwiastująca dobrobyt. Z życzeniami i śpiewami pożegnaliśmy licznie zgromadzonych gości, by pokolędować w zawsze gościnnym Borucinie i naszej Kamienicy.                                                                                                                                                                                                                                                                                                

opracowała Teresa Wejer

Góra Grosza 2012

W tym roku szkolnym 2012/2013 uczniowie naszej szkoły  wzięli udział  w ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza 2012”. Celem akcji organizowanej przez Towarzystwo Nasz Dom, było zebranie środków na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących  domów dziecka.

Samorząd Uczniowski  podjął się poprowadzenia „Góry Grosza” Akcja była bardzo dobrym przedsięwzięciem wychowawczym, gdyż pozwoliła uświadomić uczniom, że oddając choćby jeden grosz można przyczynić się do zrealizowania wielkich czynów na rzecz dzieci  w  trudnej sytuacji rodzinnej.

Po zakończeniu tej szlachetnej akcji dokonano podliczenia wszystkich zebranych monet. Uczniowie naszej szkoły zebrali łącznie : 599.903 monet o wartości  568 złotych i 64groszy.

Wszystkim biorącym udział w akcji serdecznie dziękujemy, oraz mamy nadzieję, że  w następnej edycji akcji też będą chętnie brali w niej udział!

                                                                                               Organizatorzy:    Barbara Czaja,  Aneta Kotłowska

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Uczniowie należący do Szkolnego Koła CARITAS kolejny już raz czynnie włączyli się w akcję WOŚP. Wolontariusze w niedzielę 13 stycznia przeprowadzili zbiórkę pieniężną pod kościołami naszej parafii: w Wygodzie i w Kamienicy Szlacheckiej, a w poniedziałek 14 stycznia wśród uczniów naszej szkoły. Łączna kwota, którą zebraliśmy to 2681,80 gr. Dla porównania w poprzednim roku zebraliśmy o 500 zł mniej. Serdecznie dziękujemy Księdzu Proboszczowi Bogdanowi Drozdowskiemu za przychylność dla naszej akcji oraz wszystkim ludziom dobrej woli.

 

Dzień Babci i Dzień Dziadka w przedszkolu

„Kocham mocno babcię, dziadka – to nie żart moi mili

  Dzisiaj im życzenia składam, by 100 latek jeszcze żyli”.


          Styczeń to miesiąc, w którym są dwa niezwykłe dni, jedyne w swoim rodzaju, kiedy każdemu serduszka biją mocniej. Jest to święto naszych kochanych i niepowtarzalnych babć i dziadków.
W naszym przedszkolu uroczystość ta odbyła się we wszystkich grupach wiekowych. 3-4 latki świętowały ten dzień 21.01.2013r., natomiast 5 i 6-laki dzień później 22.01.2013r.

            Dzieci ponownie przedstawiły „Jasełka Bożonarodzeniowe”, które wprawiły przybyłych gości w świąteczny nastrój. W młodszych grupach dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki dla dziadków. Następnie nadszedł czas składania życzeń i wręczania przez dzieci wcześniej przygotowanych upominków. Na twarzach dziadków malowały się wzruszenie i radość. Na koniec dziadkowie zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Podczas wszystkich spotkań panowała bardzo miła i rodzinna atmosfera.

 

III Gminny Turniej Warcabowy w Szymbarku

Dnia 24 stycznia 2013 roku uczniowie naszej szkoły, którzy uczęszczają na świetlicę brali udział w III Gminnym Turnieju Warcabowym w Szymbarku. W tym roku zakwalifikowali się następujący uczniowie z drugich klas Wiktoria Brzeska i Wiktoria Szyca, natomiast z klasy trzeciej Błażej Kulwikowski i Łukasz Zapruci. Reprezentanci naszej szkoły spisali się rewelacyjnie – Błażej  Kulwikowski był nie do pokonania, nie przegrał żadnej rozgrywki, tak jak w zeszłym roku zdobył pierwsze miejsce. Dzielnie również walczyła Wiktoria Szyca, która uzyskała także pierwsze miejsce w kategorii klas drugich. Atmosfera była bardzo miła. Dzieci miały okazję do zaprzyjaźnienia się z rówieśnikami z innych szkół. Na koniec dla każdego uczestnika był przygotowany mały upominek oraz dyplom. Uczestnikom turnieju gratulujemy i mamy nadzieję, że spotkamy się za rok.

 

Pasowanie na czytelnika uczniów klas I

W dniach 5 i 6 lutego 2013r. w bibliotece  szkolnej  odbyła się uroczystość  z okazji "Pasowania na czytelnika" uczniów klas  I SP. Pierwszoklasiści obejrzeli bardzo ciekawe  przedstawienie przygotowane przez uczniów  z kl. V SP. Następnie wszyscy uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie i zostali pasowani przez panią dyrektor B. Kucyk na ,,rycerzy książki”. Na pamiątkę tej uroczystości każdy uczeń otrzymał okolicznościowy dyplom i słodki upominek.

 

"Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku"

Magia Wembley i legendarnych pojedynków Anglii z Polską czeka na zwycięzców piłkarskiego Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, którego organizatorem jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem firma Tymbark. Właśnie wystartowały zapisy do XIII edycji rozgrywek.

Najważniejszym i najbardziej emocjonującym piłkarskim spektaklem dla polskich i angielskich kibiców w 2013 roku, będzie mecz Anglia – Polska na słynnym stadionie Wembley. Na kolejne legendarne spotkanie tych drużyn, które dla biało-czerwonych fanów futbolu jest czymś więcej niż „tylko” meczem, wyjadą zwycięzcy tegorocznej, XIII edycji „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, największych piłkarskich rozgrywek dla dziesięciolatków w Europie. Najlepsze drużyny Turnieju, w 40-tą rocznicę „zwycięskiego remisu” reprezentacji Polski z Anglią, swoim dopingiem będą próbowały pomóc drużynie selekcjonera Waldemara Fornalika „odczarować” Wembley.

Zanim jednak dzieci i trenerzy zaczną marzyć o nagrodzie, najpierw muszą zgłosić swoje zespoły do rozgrywek. Zapisy do Turnieju potrwają do 31 marca. Drużyny w kategoriach chłopców i dziewcząt do lat 10, mogą zgłaszać trenerzy, nauczyciele i opiekunowie zespołów ze szkół podstawowych oraz Uczniowskich Klubów Sportowych na stronie www.zpodworkanastadion.pl. Główną ideą Turnieju, w którym tylko w 2012 roku uczestniczyło ponad 140 000 dzieci z całej Polski, jest wyłanianie największych piłkarskich talentów oraz promowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu. Sponsor i Organizator zgodnie podkreślają, że najważniejsza jest jednak dobra zabawa i możliwość spełniania piłkarskich marzeń dzieci.

Dzieci są najwspanialszą, najlepszą oraz najważniejszą treścią, która wypełnia życie nas wszystkich. Łączą nas one bez względu na światopogląd, wykształcenie czy status społeczny. Za kilka czy kilkanaście lat właśnie te dzieciaki, które mają dzisiaj 10, 8 czy 12 lat, będą grały w reprezentacji Polski. Są przyszłością polskiej piłki. Dlatego turnieje młodzieżowe muszą być odpowiednio zorganizowane. Chcemy je wspierać i pomagać. Polski Związek Piłki Nożnej zawsze jest i chce być tam, gdzie takie rozgrywki są organizowane – powiedział Zbigniew Boniek, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, który dał również ważną wskazówkę uczestnikom Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”. – Moje pokolenie mogło tylko pomarzyć o warunkach, jakie mają dziś do gry w piłkę dzieciaki. My do wszystkiego musieliśmy dojść sami, a one to mają powszechnie dostępne. Świat się zmienił. Dzieciaki, musicie zdawać sobie sprawę z tego, że piłka to unikalna, fantastyczna i czasem jedyna możliwość osiągnięcia czegoś w życiu. Takich możliwości, jakie daje sport, nie daje żadna inna dziedzina życia – zauważył prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Dariusz Czech, prezes firmy Tymbark, dodaje: – Wizytówką Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, są wyjątkowe emocje i spełnione marzenia setek tysięcy dzieci. Chociaż każdy uczestnik Turnieju będzie miał swoje własne, małe lub wielkie marzenie, to jednak wszystkie połączy to samo: będą szczere, pełne pasji i zawsze towarzyszyć im będzie niezłomna wiara w ich spełnienie. Wyjazd na mecz Anglia – Polska, to wymarzony i najważniejszy mecz dla każdego kibica piłki nożnej. Nasza firma uwielbia spełniać marzenia dzieci, dlatego wierzymy, że będzie to kolejny magiczny wyjazd dla zwycięzców, a być może najlepsze drużyny w kategorii U-10, przyniosą szczęście polskiej reprezentacji w meczu na Wembley, tworząc dla nas wszystkich nową, jeszcze piękniejszą legendę tego stadionu.

 

Turniej o Puchar Tymbarku (fot.A.Kraszewski).JPG

 

 

Jak wziąć udział?

Zapisy do Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” już trwają. Trenerzy, nauczyciele i opiekunowie mogą zgłaszać do rozgrywek dowolną liczbę drużyn w kategoriach chłopców i dziewcząt. Za udział w rozgrywkach każdej z nich, trenerzy otrzymają nagrodę w postaci koszulki piłkarskiej firmy Jako.

Każdy zespół może liczyć od 6 do maksymalnie 12 zawodników. Formularz zgłoszeniowy, regulamin oraz szczegółowe informacje na temat Turnieju, dostępne są na stronie: www.zpodworkanastadion.pl

Atrakcje

Turniej „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, oprócz wspaniałych piłkarskich zmagań oraz niepowtarzalnych emocji, to również wielkie atrakcje i nagrody dla dzieci, a także trenerów. Już za sam udział drużyn w eliminacjach gminnych i powiatowych, trenerzy otrzymają koszulki piłkarskie, a dzieci pamiątkowe dyplomy. Podczas finałów wojewódzkich na wszystkie dzieci czekać będą medale, upominki i dyplomy. W czasie Wielkiego Finału, który jest wyjątkowym piłkarskim świętem, dzieci otrzymają zestawy strojów piłkarskich, a także wiele innych atrakcyjnych nagród. Najlepsza drużyna w kategorii chłopców oraz najlepszy zespół dziewcząt, wzniosą w górę Puchar Tymbarku i wyjadą do Londynu na mecz Anglia – Polska na stadionie Wembley.

 

 

Harmonogram rozgrywek

Zanim najlepsze drużyny zobaczą w akcji reprezentację Polski w starciu z Anglikami, najpierw będą musiały przejść przez trudne eliminacje, rozpoczynające się od rozgrywek gminnych i powiatowych. Kolejnym etapem będą finały wojewódzkie, gdzie na każdym z 16 finałów, o awans do Wielkiego Finału powalczy kilkaset młodych piłkarzy i piłkarek. Po raz pierwszy w historii Turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” w rozgrywkach finałowych wezmą udział reprezentacje wszystkich 16 województw. Najlepsi z najlepszych, drużyna chłopców i drużyna dziewcząt, powalczą o Puchar Tymbarku, tytuł Mistrzów U-10 oraz wspomniany wyjazd na mecz Anglia – Polska na stadionie Wembley.

Organizatorem i pomysłodawcą Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, a sponsorem głównym, od siedmiu lat, firma Tymbark. Patronat honorowy nad Turniejem objęli: UEFA Grassroots, Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Patronat medialny nad Turniejem objęli: Telewizja Polsat, Trójka – Polskie Radio, Piłka Nożna, Piłka Nożna Plus, Piłka Nożna Junior, Bravo Sport, Gazeta Wrocławska, Dziennik Bałtycki, Głos Wielkopolski, Kurier Lubelski, Dziennik Łódzki, Nowa Trybuna Opolska, Nowiny, Echo Dnia, Express Bydgoski, Kurier Szczeciński, Gazeta Krakowska, Interia.pl, Futbolowo.pl, Interklasa.pl, www.pilkanozna.plwww.wychowaniefizyczne.pl.

Partnerem technicznym Turnieju jest firma Jako.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach:

www.zpodworkanastadion.pl oraz www.uks.info.pl 

Dodatkowych informacji udzielają:

Magdalena Chrapla – osoba odpowiedzialna za Turniej z firmy Tymbark, adres e-mail: turniej@tymbark.com, tel. 33 870 81 03

Magdalena Urbańska - osoba odpowiedzialna za Turniej z ramienia PZPN: adres e-mail:  magdalena.urbanska@pzpn.pl, tel. 22 551 22 41

Kontakt z mediami:

Dorota Liszka, Tymbark: adres e-mail: d.liszka@maspex.com, tel. 33 870 82 04

Paweł Drażba, PZPN, adres e-mail: pawel.drazba@pzpn.pl, tel. 22 551 22 23

 

Turniej Wiedzy Pożarniczej

4 marca 2013 r., odbyły się gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Uczniowie startowali w dwóch grupach wiekowych:

I grupa: 10 -13 lat

II grupa: 14 – 16 lat

Naszą szkołę reprezentowali:

- w grupie I,  uczniowie klasy VI:  Sobisz Natalia i Ceschica – Wensierski Mateusz

- w grupie II uczennica Klasy II: Okroj Natalia.

Cała trójka stanęła na podium zajmując następujące miejsca:

- w I grupie wiekowej: Mateusz Ceschica – Wensierski, miejsce I

                                     Natalia Sobisz, miejsce III

- w II grupie wiekowej: Natalia Okroj, miejsce III

Zdobywca miejsca pierwszego – Mateusz Ceschica – Wensierski, będzie kontynuował udział w turnieju na szczeblu powiatowym, już 22 marca.

Trzymajcie kciuki!!!

 

Konkurs Poezji Polskiej

        Dnia 28.02.2013r.  w bibliotece szkolnej  odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Polskiej. Do konkursu przystąpiło 37 uczniów.

       Uczestnicy zostali wyłonieni w  drodze eliminacji klasowych i recytowali wiersze z zakresu literatury polskiej. Ocenie podlegał: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestnika, interpretacja utworu, ogólny wyraz artystyczny.

       Uczestnicy konkursu byli oceniani w  trzech kategoriach: w kategorii I-III SP, IV-VI SP i I - III gim.

       Po przesłuchaniu wszystkich uczestników, komisja w składzie: p. Janina Czerwińska, p. Maria Birr i p. Barbara Furman wyłoniła następujących zwycięzców:

Kategoria klas I – III:

I miejsce: Julia Baranowska

II miejsce: Wiktoria Daleka

III miejsce: Wiktoria Cybula

Wyróżnienie: Oliwia Treder i Wiktoria Bigus

Kategoria klas IV – VI:

I miejsce : Przemysław Birr

II miejsce: Martyna Bartelik

III miejsce: Natalia Macholl

Wyróżnienie: Wiktoria Mach i Barbara Elendt

Kategoria gimnazjum:

I miejsce: Natalia Daleka

II miejsce: Natalia Okrój

III miejsce: Joanna Marszk

Wyróżnienie: Jagoda Mejer i Natalia Cybula

Kategoria poezja śpiewana:

I miejsce: Szymon Szyca i Robert Niklas.

       Mistrzowie recytacji otrzymali dyplomy uznania i gratulacje.

Zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów na kolejnych etapach konkursu, który odbędzie się dnia 12 marca 2013r. w Stężycy.

 

Finał Rejonowego Konkursu Biblijno-Plastycznego

1 marca 2013 r. w Zespole Szkół w Somoninie odbył się finał Rejonowego Konkursu Biblijno – Plastycznego odbywającego się w ramach Wojewódzko – Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Spośród wszystkich nadesłanych prac nagrodzona została również praca Oliwii Jarzębińskiej z kl. Ia, która otrzymała wyróżnienie. Celem tego konkursu było: ukazanie Pisma Świętego jako źródła wiary i zachęta do jego indywidualnej lektury, wspomaganie uczniów w praktycznym wykorzystaniu zdobytej wiedzy oraz promowanie osiągnięć uczniów i katechetów.

 

Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klasy III "Mistrz Ortograficznej Korridy 2013"

8 marca 2013roku odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny dla klasy III „Mistrz Ortograficznej Korridy 2013”. Po długich przygotowaniach, udział wzięło dziewięcioro uczniów z klasy III.

Uczestnicy przez 45 minut zmagali się z trudami polskiej ortografii, wzięli byka za rogi i pokonali przygotowane przez panią Lucynę Popowicz dyktando.

„Mistrzowie  Ortograficznej Korridy 2013”:

1.Filip Brillowski

2. Amelia Zarach

3. Wiktoria Furman

Gratulacje !

Filip i Amelia będą reprezentować naszą szkołę na etapie gminnym, który odbędzie się 20 marca w Szymbarku. Powodzenia !

 
"Biało-zielona przyszłość z Lotosem"
W Stężycy powstaje ośrodek szkolenia piłkarzy w ramach projektu „Biało-zielona przyszłość z Lotosem”

 

W Stężycy trwają prace na utworzeniem ośrodka szkolenia piłkarzy, który zostanie objęty programem „Biało-zielona przyszłość z Lotosem". Uruchomienie projektu możliwe jest dzięki wcześniejszej współpracy pomiędzy gminą Stężyca, a grupą LOTOS, która finansuje tworzenie tego typu ośrodków w województwie pomorskim. Dzięki hojności koncernu Lotos dzieci biorące udział w programie zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt sportowy, między innymi dresy, stroje treningowe, piłki, specjalistyczne trenażery , które umożliwią pełną realizację zadań szkoleniowych. Trenerzy będą prowadzić zajęcia z młodzieżą w oparciu o profesjonalny program szkoleniowy przygotowany przez doświadczonych szkoleniowców Lechii Gdańsk. Tomasz Kafarski były szkoleniowiec Lechii Gdańsk, Cracovii i Kaszubii jako ekspert powołany przez Grupę LOTOS będzie nie tylko konsultantem programów treningowych młodych piłkarzy, ale będzie również koordynował powstawanie nowych ośrodków zamiejscowych, a także monitorował przebieg programu. Oficjalne podpisanie umowy powołującej ośrodek w Stężycy zaplanowano na połowę 2013 roku, ale już od marca rozpoczną się przygotowania do wprowadzenia programu w grupach juniorskich Raduni Stężyca, gdzie prowadzone będą treningi dla roczników od 2001 do 2006. Wszystkich zainteresowanych chłopców oraz ich rodziców z terenu gminy Stężyca, ale również spoza gminy bardzo serdecznie zapraszamy do zgłaszania się do trenerów Raduni Stężyca w poszczególnych rocznikach :
Chłopców z roczników 2001-2002 prosimy o zgłaszanie się do trenera Wojciecha Stanisławskiego
tel. 793603372, który będzie prowadził treningi w poniedziałki i czwartki o godz. 16.00.
Chłopców z roczników 2003 i 2004 prosimy o zgłaszanie się do trenera Mateusza Zaracha
tel. 693875996, który będzie prowadził treningi w poniedziałki i czwartki o godz. 16.00.
Chłopców z roczników 2005-2006 prosimy o zgłaszanie się do trenera Bartłomieja Bibera tel.609331173 lub 603352558, który będzie prowadził treningi we wtorki i czwartki na godz. 16.45.
UWAGA! SPOTKANIE ORGANIZACYJNE DLA CHŁOPCÓW URODZONYCH W ROKU 2005 i 2006 ODBĘDZIE SIĘ W CZWARTEK 14 MARCA 2013 ROKU O GODZ 16.45 W DOMU SPORTOWCA W STĘŻYCY

 

Wielki Konkurs z Nagrodami

Zapraszam do udziału w konkursie pod nazwą:


" WIELKANOCNE ZAJĄCZKI, BARANKI  I INNE CUDEŃKA"

 

Cele konkursu:

- rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci;

- promowanie aktywności twórczej dzieci;

- rozwijanie zainteresowania tradycjami świątecznymi.

Regulamin konkursu:

1. Konkurs jest skierowany dla dzieci uczęszczających do przedszkola i oddziału przedszkolnego „0”A i „0” B w Kamienicy Szlacheckiej.

2. Zadaniem uczestników jest stworzenie wielkanocnej ozdoby (jajko, zajączek, króliczek, koszyczek lub inna ozdoba).

3. Technika: dowolna.

4. Format: praca przestrzenna.

5. Dopuszczalna jest pomoc osoby dorosłej.

6. Pracę można przynosić do 22.03.2013r. (piątek)

7. Ocenę pracy dokona Komisja Konkursowa.

8. Kryteria oceny:

- oryginalność;

- pomysłowość;

- symbolika wielkanocna.

9. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród nastąpi 27 marca 2013r. (środa)

10. Przewidziane są 3 nagrody główne dla dzieci młodszych (3-4 lata) i 3 nagrody główne dla dzieci starszych (5-6 lat), jak również dyplomy dla zwycięzców.

11. Zgłoszone prace nie będą zwracane.

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału!

Organizator: Anna Spierewka

Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Dnia 13.03.2013r. w ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej odbył się gminny turniej Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

Celem Turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez:

1. popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach,

2. kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu,

3.popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,

4. popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.

W turnieju wzięło udział 5 szkół podstawowych i 5 gimnazjum.

Szkołę Podstawową reprezentowały 3 osobowe zespoły z Klukowej Huty, Gołubia, Szymbarku, Stężycy, Kamienicy Szlacheckiej.

Gimnazjum reprezentowały 3 osobowe zespoły z Klukowej Huty, Gołubia, Szymbarku, Stężycy, Kamienicy Szlacheckiej.

W turnieju wzięło udział 30 ucziów.

Uczniowie rozwiązywali test (część teoretyczna) oraz pokonywali tor sprawnościowy (część praktyczna)

Wyniki gminnego turnieju Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego

Szkoły Podstawowe:

I miejsce -  Kamienica Szlachecka

II miejsce - Klukowa Huta

III miejsce -  Gołubie

Gimnazjum

I miejsce -  Szymbark

II miejsce - Klukowa Huta

III miejsce -  Stężyca

Rowerowy tor przeszkód jako jedyny bezbłędnie pokonał uczeń naszej szkoły – Przemysław Bir z klasy VI.

Nad przebiegiem konkursu czuwali zaproszeni policjanci z komisariatu w Stężycy:panowie Krzysztof Janowicz oraz Tomasz Krężołek oraz wicewójt gminy Stężyca pan Ireneusz Stencel, za co serdecznie dziękujemy.

Każdy z uczestników otrzymał sportowy upominek oraz poczęstunek.

Dyrektor szkoły p. Bernadeta Kucyk wręczyła opiekunom podziękowania za trud włożony w przygotowanie uczniów do udziału w turnieju.

 
XXX Wojewódzki Konkurs Poezji Polskiej
 

Dnia 12 marca 2013r. w ZKiW w Stężycy odbyły się eliminacje XXX Wojewódzkiego Konkursu Poezji Polskiej. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych recytowali wiersze i fragmenty prozy i poezji  polskiej.

Uczennica Julia Baranowska zajęła I miejsce w kategorii klas I -III szkół  podstawowych i będzie reprezentowała naszą szkołę  w kolejnym etapie, tym razem powiatowym. Eliminacje odbędą się wkrótce w Kartuzach. Życzymy powodzenia!

W kategorii poezji śpiewanej III miejsce zajął Robert Niklas.

 

 

IX Powiatowy Przegląd Niemieckojęzycznych Scenek Teatralnych

Dnia 14 marca 20013 roku grupa uczniów z klasy V wzięła udział w IX Powiatowym Przeglądzie Niemieckojęzycznych Scenek Teatralnych "Uczymy się języka niemieckiego przez zabawę w teatr". Dzięki wsparciu Konsula Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku p. Annette Klein młodzież może rozwijać zainteresowania językiem i kulturą krajów niemieckojęzycznych. Grupy z kilku szkół miały zaszczyt występować przed  przedstawicielem Konsulatu p. Martine Steglich, która przewodniczyła  jury .

Grupa ośmioosobowa  z naszej szkoły wystąpiła z przedstawieniem "Jaś i Małgosia" (Hänsel und Gretel).

 

Pierwszy Dzień Wiosny

Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny i Dnia Samorządności  na stałe wpisały się  w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły. W tym roku 21 marca  uczniowie ze swoimi wychowawcami bawili się  i wspólnie  wybierali  „ Najlepszą Klasę Szkoły”. Imprezę przygotował Samorząd  Szkolny oraz panie  Aneta Kotłowska i Barbara Czaja. Uroczystość poprowadzili Maciej Stencel i Robert Niklas. Po drugiej lekcji wszyscy uczniowie zgromadzili się na sali gimnastycznej. Tam rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach.

Na początku klasy zaprezentowały swój okrzyk i plakat o wiośnie, następnie pomysłowością uczniowie musieli wykazać się projektując strój  wiosny i  w konkursie kalambury. Wiele emocji wzbudziły też zabawy sprawnościowe: bieg z jajkiem na łyżce i bieg z szarfą. Swoje zgranie  klasy sprawdzały w „Konkursie Niespodziance” i  w „Karaoke o Wiośnie”. Następnie uczniowie przedstawili swoje zdolności w  konkursie „ Mam Talent”.

Wysiłki uczniów oceniała komisja w składzie: p. Ewelina Ryznar, p. Alina Jędrasik i p. Urszula Stencel. Tytuł „ Najlepszej Klasy Szkoły kl. IV –VI”  zdobyła klasa VI , II miejsce zajęła kl. IV, natomiast III – kl. V. Tytuł „ Najlepszej Klasy Gimnazjum” zdobyła klasa II, a kl. I zajęła II miejsce.

Głównym celem całej imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy i  wdrażanie do zdrowej rywalizacji. Wszystkie klasy starannie przygotowały się do turnieju, włączając w pracę i wychowawców. W czasie rozgrywek panowała wspaniała atmosfera, uczniowie świetnie się bawili, rywalizowali ze sobą w duchu fair play.

 

X Konkurs Teatralny

Jubileuszowy X Konkurs  Teatralny odbył się w Kartuzach. Tym razem młodzi aktorzy zmierzyli się z teatrem romantycznym. W konkursie obowiązywały dzieła Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.  Grupa aktorska  składająca się z uczniów II klasy gimnazjum zaprezentowała widowisko pt. ,,Rozterki reżysera"  z  obszernymi fragmentami Dziadów cz. II Adama Mickiewicza. Imponująca okazała się postać Guślarza, w którą wcielił się Robert Niklas. Duże wrażenie wywołały zjawy-posągi i ich charakteryzacja. A mroczna, tajemnicza  muzyka stworzyła niezwykły  nastrój. Oczywiście na swoistym luzie zagrał postać reżysera Maciej Stencel czym zyskał sympatię młodej widowni, która cały spektakl przyjęła wielkim aplauzem.

Widowisko przygotowała p. Teresa  Wejer, kostiumy i charakteryzacja  p. Izabela Grabowiecka.

 

Powiatowy Festiwal Piosenki Kaszubskiej

ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej serdecznie zaprasza do udziału w organizowanym przez nas już po raz szósty Powiatowym Festiwalu Piosenki Kaszubskiej, który odbędzie się 11 kwietnia 2013  o godz.9.00  Śpiewanie po kaszubsku jest czymś szczególnym. Każdy uczestnik konkursu przyczynia  się do rozkwitu i rozwoju  rodzinnej mowy. Cieszymy się, że właśnie w naszej szkole będzie rozbrzmiewało piękno kaszubskiego śpiewu, który można by porównać do odgłosu ptaków w wiosennej aurze jak pisze w swoim wierszu patron naszej szkoły ks. Antoni Pepliński:

                                 „Niech piąkny ptoszka spiew

                                    Rozbrzmiewo w naszym lese 

                                   A wiatru miły wiew

                                   Niech spiewe  dalek niese”

 

III Gminny Konkurs Języka Angielskiego "Improve your English" w Szymbarku

Odbył się III Gminny konkurs Języka angielskiego "Improve your  English" w Szymbarku, w którym udział wzięli nasi uczniowie.

W kategorii klas  I-III SP zwyciężyliśmy!
 
I miejsce  : Marcin Młyński kl. Ia  SP
I miejsce  (ex-equo) : Amelia Zarach kl. III SP
 
Gratulujemy!!!
 
 

Zawody sportowe rok szkolny 2012/2013

Sztafetowe biegi  przełajowe 3.10.2012 szk. podst.

chł. 3 m, dz. IV m.

Sztafetowe biegi  przełajowe 2.10. 2012 gimnazjum

dz. 2 m. , chł. 3 m.

Halowa piłka nożna- szkoła podstawowa

chł. 2 m.  (16. 10. 2012)

I Turniej Ligi Powiatowej kl. V

II m. Kamienica Szl. (26 IX 2012)

II Turniej Ligi Powiatowej kl V-VI

I m. Kamienica Szl. (23.10. 2012)

Gminne zawody w unihokeja- gimnazjum.

dz. IV m., chł. III m. (25.10.2012)

Turniej Mikołajkowy w Piłkę Ręczną- Sulęczyno

Dz. I m. Kamienica Szl. (11.12.2012)

Chł. I m. Kamienica Szl.

Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej- Gim.

II Kam. Szl. (chł) 30.01.2013

III Turniej Ligi Powiatowej kl. V-VI ( 6.02.2013)

Gminne zawody w siatkówkę- gimnazjum

Dz. V m., Chł. I m. (27.02.2013)

Powiatowe zawody w siatkówkę w Sierakowicach

chł. IV m. Kamienica Szl. (1.03.2013)

Gminne zawody w piłkę ręczną- Gim.

dz. II m. (4.03.2013)

Gminne zawody w piłkę ręczną- Gim.

chł. I m. (5.03.2013)

Powiatowe zawody w piłkę ręczną gimnazjum

chł. II m. Kamienica Szl. (08.03.2013)

Gminne zawody w mini piłkę ręczną- chł. szk. podst.

I m. Kamienica Szl. (12.03.2013)

 

Dzień Wiosny w klasach I-III

W tym roku czekaliśmy na Wiosnę ze szczególnym utęsknieniem. Przedłużająca się zima wprowadziła nas w smutny nastrój, dlatego postanowiliśmy kolorowo i wesoło powitać Wiosnę. w tym celu 21 marca klasy I-III przygotowały ciekawe wiosenne zadania. Otrzymaliśmy je od Pani Wiosny. Wymyśliliśmy oryginalny przepis na marcową pogodę, poznaliśmy zwiasyuny wiosny, wykonaliśmy kwiaty, ptaki i słoneczka.

Klasa III zrobiła słomianą kukłę - Marzannę. Wykonane zadania zaprezentowaliśmy na wspólnym spotkaniu z Panią Wiosną. Następnie jak każe tradycja przepędziliśmy złą i długą zimę.

                                                    Odpowiedzialni za Dzień Wiosny - wywchowawcy klas I-III

 

V Powiatowy Konkurs Piosenki Kaszubskiej ,,Kaszëbsczé spiéwë ù nas”2013

      Już po raz V do Kamienicy Szlacheckiej zjechali się pasjonaci i miłośnicy pieśni kaszubskiej, by pokazać   swoje umiejętności wokalne. Konkurs wpisał się na dobre w tradycję tej szkoły. W ten sposób  pragniemy uczcić pamięć naszego patrona ,,pieśniarza z Kaszub’’ ks. Antoniego Peplińskiego. Jest to święto szkoły, swoista uczta dla tych, którzy uwielbiają śpiewać.

   Ideą konkursu jest rozpowszechnianie pieśni kaszubskiej i chyba się to organizatorom w pełni udało, gdyż w przesłuchaniach  wzięło udział  16 solistów i 13 zespołów z całego powiatu. W sumie  116 wykonawców.

W tym roku patronat nad konkursem przejęło; .Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Urząd Gminy w Stężycy oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Stężycy. Za co  niezwykle gorąco dziękują organizatorzy.

Konkurs oceniało profesjonalne jury w składzie:

Józef Stachnik- muzyk z Gdańska

Danuta Pioch - regionalistka, wice prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Gdańsku

Janina Czerwińska - regionalistka        

Członkowie komisji oceniającej zgodnie podkreślali wysoki poziom wykonawców konkursu i ich walory artystyczne , a przede wszystkim wskazywali na bardzo urozmaicony repertuar, od klasyków pieśni kaszubskiej po współczesnych twórców; Jerzego Stachurskiego, Tomasza Fopke czy Eugeniusza Pryczkowskiego.

Przegląd pokazał, że talentów i perełek wśród kaszubskiej młodzieży nie brakuje, trzeba je tylko umiejętnie wyławiać. Świadczą o tym wyniki konkursu. Jury kilkakrotnie przyznało równorzędne miejsca w poszczególnych kategoriach.

   Oto wyniki;

Kategoria przedszkola;

Soliści

I miejsce –Wiktoria Walkusz z Sierakowic

II miejsce-Filip Kąkol z Dzierżążna

Zespoły

I miejsce zespół z Dzierżążna

Kategoria klas I-III

Soliści

I miejsce Izabela Kuling z Dzierżążna

I miejsce Aleksandra Grzenkowicz z Sierakowic

II miejsce Klaudia Wenta z Jelonka

Zespoły

I miejsce zespół z Sulęczyna

II miejsce  zespół z Lisich Jam

II miejsce zespół z Kamienicy Szlacheckiej

III miejsce zespół z Sierakowic

 

Kategoria klas IV-VI

Soliści

I miejsce- Karolina Naczk z Kiełpina

II miejsce Kinga Szulta z Sierakowic

III miejsce Paulina Górlikowska z Lisich Jam

III miejsce Natalia Macholl z Kamienicy Szlacheckiej

Wyróżnienie; Miłosz Brylowski z Borzestowa

Zespoły

I miejsce z Sierakowic

II miejsce zespół z Jelonka

III miejsce zespół z Kożyczkowa

Kategoria gimnazjum

Soliści

I miejsce

Marcelina Brylowska z Chmielna

II miejsce Arleta Barczyk z Miechucina

II miejsce Beata Bach z Żukowa

Zespoły

I miejsce z Chmielna

II miejsce z Tuchlina

II miejsce z Kamienicy Szlacheckiej

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne

Soliści

I miejsce –Weronika Pryczkowska z Żukowa

 

 

Szkolny Konkurs Recytatorski Rodnô Mòwa

W dniu 8 maja 2013r. odbyły się szkolne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Rodnô Mòwa. Do prezentacji przygotowanych wierszy i prozy kaszubskiej przystąpiło 26 uczniów. Recytatorów oceniało Jury w składzie: p. J. Czerwińska, p. M. Neubauer, p. B. Furman. Nagrodziło następujące osoby:

  • w kategorii klas I-III SP

I m. - Filip Jóskowski z kl. I a

II m. - Wiktoria Daleka z kl. I a

III m. -

  •  w kategorii klas IV-VI SP

I m. - Natalia Macholl z kl. VI SP

II m. - Klaudia Socha z kl. V SP

III m. -

  • w kategorii klas I-III GIM

I m. - Natalia Daleka z kl. III GIM

II m. - Szymon Szyca z kl. II GIM

III m. - Robert Niklas z kl. II GIM

Gratulujemy zwycięzcom i trzymamy kciuki za tych, którzy będą naszą szkołę reprezentować na konkursie gminnym w Stężycy ( I i II miejsca).

 

 

Gminny Konkurs  „Rodnô Mòwa"

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Stężycy odbył się Gminny XXXXII Konkurs Prozy  i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa". W konkursie wzięło udział 34 recytatorów reprezentujących pięć szkół gminy Stężyca. Komisja w składzie Wanda Lew-Kiedrowska, Barbara Furman i Bożena Labuda oceniała występy uczestników recytatorów. Przedstawiciele naszej szkoły zajęli następujące miejsca:

w kategorii klas I-III – I miejsce Wiktoria Daleka

w kategorii klas IV-VI - I miejsca Natalia Macholl

w kategorii klas I-III gim. – II miejsce Szymon Szyca

                                          - III  miejsce Natalia Daleka

Pierwsza trójka w/w będzie reprezentować naszą szkolę w Powiatowym Konkursie Prozy i Poezji Kaszubskiej „Rodnô Mòwa" w Kartuzach, który odbędzie się 18 kwietnia – trzymamy kciuki i życzymy dalszych sukcesów!

 

Ogólnopolski Konkurs o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym 2013 - Eliminacje Powiatowe

19 kwietnia 2013 roku w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kartuzach odbył się Ogólnopolski Konkurs o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym 2013 - Eliminacje Powiatowe, w którym brała udział grupa uczniów również z naszej szkoły. Trzech chłopców z klasy szóstej tj, Przemysław Birr, Dominik Niklas oraz Mateusz Ceschica-Wensierski, którzy okazali się najlepsi w gminie w kategorii szkół podstawowych rywalizowali o najlepsze miejsce z innymi szkołami naszego powiatu. Jako zespół zbierali punkty za test wiedzy, udzielenie pierwszej pomocy, rowerowy tor przeszkód oraz jazdę z miasteczku ruchu. Chłopcy przygotowani do konkursu przez panią Danutę Klajn wykazali się wiedzą i umiejętnościami zdobywając tym samym V miejsce w powiecie.

Gratulujemy!!!

 

Wicherki po raz XIII na Kaszubskiej Scenie w Mojuszu

21.04.13  młodsza grupa artystyczna wzięła udział w Powiatowym Przeglądzie Zespołów Teatralnych „Kaszêbskô Bina 2013”.

Tym razem Wicherki przygotowały ilustrację żeglarską pt. „Krësztofòwé rozegraceje’’.

Akcja widowiska dzieje się na żaglowcu „Kaszubianka”. Tradycją żeglarską jest to, że marynarz, który po raz pierwszy przekracza równik musi zostać ochrzczony. Młody Neofita musi przejść kilka ciężkich prób i zadań. Pokładowy fryzjer dba o wizerunek majtka, by był czysty i ogolony. Diabełki sprawdzają siłę fizyczną i psychiczną, figlują i karcą neofitę oraz prowadzą go przed oblicze Neptuna, by ten ostatecznie nadał mu imię wilka morskiego.

Młodym aktorom z Kamienicy Szlacheckiej świetnie udało się wcielić w role marynarzy. Otrzymali nagrody indywidualne za wspaniałą grę aktorską Cala grupa otrzymała bilety do Lunaparku w Sierakowicach, nagrodę pieniężną i pamiątkowe książki.

Obsada:

Neofita - Przemek Birr

Bosman - Tomek Kostuch

Marynarze - Mateusz Ceschika-Wensierski, Tomek Płotka, Czarek Szulta, Filip Kotłowski.

Diabełki -  Agnieszka Rinc, Iza Kotłowska, Klaudia Malek-Podjaska

Neptun i fryzjer - Dominik Niklas,

Prozerpina - Martyna Bartelik

Świta Neptuna – Weronika Literska, Patrycja Macholl, Kornelia Zarach ,Natalia Macholl

Widowisko przygotowały - Teresa Wejer, Izabela Grabowiecka.

 

Wiosenne Warsztaty Przyrodnicze w Zielonej Szkole w Szymbarku

Dnia 22 kwietnia 2013 roku uczniowie z klas IV i V szkoły podstawowej pod opieką pani Ilony Kozłowskiej i Rozalii Furman wzięli udział w III Warsztatach Przyrodniczych zorganizowanych w Zielonej Szkole w Szymbarku, na które przyjechali również uczniowie z innych szkół naszego powiatu.

Uczniowie podzieleni na grupy, pod przewodnictwem ekologów poszukiwali w terenie wszelkich oznak wiosny. Między innymi obserwowali gody żab, rozpoznawali rośliny budzące się do życia oraz poszukiwali owadów i zwierząt - symboli wiosny.

Po powrocie z lasu na dzieci czekały konkursy z nagrodami oraz poczęstunek.

Rozstrzygnięty został również wcześniej ogłoszony konkurs na najlepszą rzeźbę zwięrzątka z gatunku płazów. Nasza uczennica Paulina Wolska z klasy IV zdobyła I miejsce za swoją rzeźbę żaby, która wyglądąła jak żywa. 

 
Dzień Ziemi 2013
Dzień Ziemi obchodzono 24 kwietnia, organizatorem uroczystości była Ilona Kozłowska, która wraz ze swoimi wychowankami - uczniami klasy IV przygotowała min. przedstawienie pt. "Na wysypisku śmieci". Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Ziemi była segregacja śmieci - jako problem bardzo aktualny społecznie dla każdego gospodarstwa domowego również w naszej gminie. Zostały omówione i przedstawione zasady segregacji zgodnie ze wskazówkami i zaleceniami naszego Urzędu Gminy. Wszystkie klasy szkoły podstawowej przygotowały kubły na odpady i wierszyki na temat ich segregacji. Główną atrakcją tego dnia były jednak zajęcia w terenie - w tym celu naszą szkołę swoją obecnością zaszczycili przyrodnicy - instruktorzy z Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku oraz z Kaszubskiego Parku Krajobrazowego: pan Mateusz Drężek, Marcin Węsiora, Adam Michalak, Artur Sikorski, Joanna Kuśnierz, Magdalena Hadwiczak i Piotr Kowalewski. Serdecznie dziękujemy za przybycie na naszą uroczystość, zajęcia były bardzo udane i pouczające.
 
 
Dzień Kaszubski - 26 kwietnia 2013
Piękną lekcją regionalizmu nazwali goście nasz kolejny Szkolny Dzień Kaszubski. Rozpoczął się tradycyjnie warsztatami, w których wzięli udział uczniowie nawet z najmłodszych klas, a które przeprowadzili artyści ludowi. I tak: warsztaty plecionkarskie poprowadził p. K. Cybula, malowania na szkle – p. D. Dzwonkowska, garncarskie – p. P. Sela, przędzenia wełny i malowania na drewnie – p. B. Kupper, papieroplastyki – p. R. Białk, dekupage – p. A. Szulfer. Państwo Stopa zaprezentowali pomoce naukowe do nauczania j. kaszubskiego i zapraszali wraz z p. B. Czaja do gier i zabaw kaszubskich. Panie ze Stowarzyszenia Kaszubianki zadbały o kulinarną stronę imprezy.

Tegoroczne kaszubskie święto w szczególny sposób miało przybliżyć piękno kaszubskich jezior i terenów  nadmorskich, stąd wystrój szkoły i koncert piosenek żeglarskich w wykonaniu zespołu p. L. Boliboka.

Po raz kolejny w naszej szkole gościliśmy zespół pieśni i tańca ze szkoły w Rokitach pod kierownictwem p. Bożeny Labuda, który zaprezentował młodszym uczniom spektakl  pt. Wiejskie podwórko, natomiast uroczystą galę uświetnił wspaniałymi tańcami i piosenkami kaszubskimi. W pięknych kaszubskich strojach byli prawdziwą ozdobą uroczystości.

Od ubiegłego roku łącznie z  naszą szkolną uroczystością odbywa się wielka gala wręczania Ryngrafów Witosława – odznaczeń osób zasłużonych dla krzewienia języka kaszubskiego, które przyznaje Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego Remùsowi Drëszë. W tym roku uhonorowani tym wyróżnieniem zostali p. Starosta Kartuski Janina Kwiecień  oraz prof. Jerzy Treder. Pasowania na Rycerzy Witosława dokonał ubiegłoroczny laureat p. Bronek Cirocki. W uroczystości wzięli udział zacni goście w osobach:  Przedstawiciel Kuratorium Oświaty Delegatury Kościerskiej, wizytator p. Halina Knapińska, Wójt Gminy Stężyca p. Tomasz Brzoskowski, dr Justyna Pomierska, Prezes ZKP O/Stężyca Kazimierz Walkusz, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Stężycy p. Gabriela Formela, Członek Rady Języka Kaszubskiego, Dyrektor Szkoły w Mojuszu p. Danuta Pioch, Radny Powiatu Kartuskiego p. Andrzej Klasa, przedstawiciele mediów: Dziennika Bałtyckiego p. Barbara Szczepuła, Kuriera Kaszubskiego p. Artur Zagozdon. 

Czujemy się dumni, że w naszych skromnych szkolnych progach odbywa się taka doniosła kaszubska uroczystość. Jest to z pewnością piękna lekcja umiłowania Małej Ojczyzny dla naszych uczniów i przyjaciół szkoły.

Zdjęcia w fotogalerii

 
 
Powiatowy Festiwal Małych Form Teatralnych
W piątek 26.04.2013r. w Kartuskim Centrum Kultury odbył się Powiatowy Festiwal Małych Form Teatralnych. Zorganizowała go Komenda Powiatowa Policji w Kartuzach. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmiał "Narkotyki to nie rytm do muzyki".  Na scenie zaprezentowały się m.in. zespoły ze szkół z Sierakowic, Szymbarka i Chmielna, Kartuz, Staniszewa i Kamienicy Szlacheckiej. Uczniowie klasy II gimnazjum przygotowali scenkę pt. „Zawsze masz wybór”. Za kunszt aktorski nagrodzony został Robert Niklas. Prócz odegrania scenek nawiązujących do tematu narkotyków, uczniowie nasi musieli również przygotować plakat z hasłami dotyczącymi uzależnień.
 
Gminny Przegląd Scenek Profilaktycznych
 

Od kilku lat w naszej szkole organizowany jest Gminny Przegląd Scenek Profilaktycznych adresowany do uczniów  klas II gimnazjum z Gminy Stężyca. W tym roku przegląd odbył się 7 maja 2013r. pod hasłem Młodzież kontra używki. Do przeglądu zgłosiły się trzy gimnazja z Gminy Stężyca.  Młodzi aktorzy wraz z wychowawcami i pedagogami przygotowali następujące spektakle:

- Zespół Kształcenia i Wychowania w Stężycy-  Przemoc, alkohol, narkotyki. Grupę przygotowały panie Teresa Richert i Kamila Simon

- Zespół Kształcenia i Wychowania w Klukowej Hucie-  Mały książę. Opiekunowie: panie Janina Konkel i Danuta Matyjasik.

- Zespół Kształcenia i Wychowania w Kamienicy Szlacheckiej-  Zawsze masz wybór. Opiekunowie panie Ewa Puzdrowska i Renata Wolska-Wardęska

Spektakle miały na celu zwrócenie uwagi  młodej widowni na problem stosowania używek. Scenki profilaktyczne to apel młodych do młodych, by zawsze pamiętali,że wszystkie używki są groźne zwłaszcza stosowane w nadmiarze i w zbyt młodym wieku. Dla chwilowego uczucia euforii towarzyszącego ich spożyciu naprawdę nie warto rujnować sobie zdrowia i życia. Uczestnicy przeglądu otrzymali nagrody rzeczowe, pamiątkowe dyplomy, opiekunowie klas podziękowania oraz upominki. Nagrody zostały ufundowane przez Gminną Komisję do Spraw Profilaktyki w Stężycy.

 
   
 

Powiatowy Turniej Warcabowy

16 maja 2013 r. w ZKiW w Szymbarku odbył się Powiatowy Turniej Warcabowy dla świetlic szkolnych. Z naszej szkoły w zmaganiach brali udział: Wiktoria Brzeska, Wiktoria Szyca, Błażej Kulwikowski i Filip Reiter. Nasza dzielna grupa stanowiła zgrany zespół i zdobyła I miejsce. Oprócz rywalizacji między szkołami była również wspólna zabawa. Gratulujemy i oczywiście zapraszamy za rok do udziału w turnieju.

 

Szczęście sprzyja Wicherkom!!!

17 maja 2013 roku w Parchowie odbyła się kolejna edycja rejonowego turnieju teatralnego ,,Niebieskie Tarcze”. Do przeglądu stanęła młodsza i starsza grupa teatralna. Młodzi zaprezentowali widowisko morskie pt. ,,Kresztofowy rozegraceje”, starsi zaś ,,Rozterki reżysera” – Dziady cz. II. Obie grupy tak spodobały się jurorom, że odebrały główne nagrody i nominacje do występu w wojewódzkich eliminacjach, które odbędą się 18-19 czerwca w Gdańsku.

Gratulujemy!!!

Szczęście sprzyja Wicherkom!!! - ciąg dalszy

Również dnia 17 maja 2013 duet z naszej szkoły Robert Niklas i Szymon Szyca wzięli udział w „XI Pomorskim Festiwalu Piosenki Kaszubskiej‘’ ,,Kaszebszczi spiewe” i zajęli II miejsce.

 

Mikrokonkurs Matematyczny klas III-IV

W Szymbarku 10 maja odbył się „Mikrokonkurs Matematyczny klas III – IV szkół podstawowych”. Nasz uczeń PATRYK SZULTA  z klasy IV zajął I miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!

 

Konkurs Matematyczny

We wtorek 21 maja w Prokowie odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny. Uczestniczyły w nim 154 osoby z 52 szkół. Uczeń klasy VI Mateusz Ceschica – Wensierski zajął VII miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!

 

Powiatowy Konkurs "ABC Młodego Ekonomisty"

24 maja w piątek odbył się w ZSZiO w Kartuzach finał IV Powiatowego Konkursu ABC Młodego Ekonomisty. W finale tego konkursu uczestniczyło 78 uczniów z 15 szkół gimnazjalnych powiatu kartuskiego. Nasi uczniowie zajęli:

Szymon Bucior – V miejsce

Joanna Marszk – VI miejsce

Natalia Okroj – VI miejsce

W klasyfikacji zespołowej zajęliśmy III miejsce.

Gratulujemy!!!

 

Dzień Matki

W piątek 24 maja 2013 roku odbyła się w naszej szkole  po przywitaniu gości przez panią Dyrektor Bernadetę Kucyk uroczystość Dnia Matki. Klasy I-III przygotowały przedstawienie dla swoich kochanych mam. Z uśmiechem na twarzy i łezką w oku zostały przyjęte skecze, piosenki i życzenia. Dzieci wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Uroczystość zakończyła się spotkaniem przy kawie i ciastku.

 

Nakręteczki dla Nataleczki

W imieniu wnuczki Natalki i całej naszej rodziny pragnę raz jeszcze podziękować za zorganizowanie akcji „NAKRĘTECZKI DLA NATALECZKI”, przekazanie kolejnych kolorowych nakrętek (ok. 500 kg; 150 – 250 tysięcy szt.!!!), pomoc przy ich załadunku oraz bardzo miłe spotkania                 

      Dzięki Waszej pomocy i wsparciu w trudnych chwilach, wytężonej pracy lekarzy, rehabilitantów oraz logopedów Natalka wypowiada coraz więcej słów, a w listopadzie 2012 roku - podczas 2-tygodniowego turnusu  rehabilitacyjnego  zrobiła kilka pierwszych kroczków.

Ponadto Natalka w styczniu 2013 roku - po 35 miesiącach od urodzenia rozpoczęła samodzielnie chodzić i biegać.

          Mamy nadzieję, że już niedługo – dzięki kolejnym zabiegom  oraz ciągłej rehabilitacji Natalka będzie mogła uczęszczać do przedszkola, a później do szkoły, aby uczyć się i rozwijać razem z innymi dziećmi.                                                  

Serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy

Dziadek Janusz z rodziną

PS Natalka jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. Uzyskane ze sprzedaży nakrętek środki finansowe wpływają na indywidualne konto Natalki i przeznaczone zostaną na Jej leczenie oraz rehabilitację.

 
Światowy Dzień Bez Nikotyny
Z okazji Światowego Dnia Bez Nikotyny - 31 maja - uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o negatywnym wpływie reklam papierosów i innych produktów zawierających nikotynę. Klasa czwarta przygotowała specjalne plakaty manifestujące zgubny wpływ papierosów na nasze zdrowie. Plakaty te zostały wykorzystane na wystawę w formie gazetki szkolnej. Ilona Kozłowska - wychowawca klasy IV.
 
 
Dzień Dziecka
Dnia 3 czerwca uczniowie klas I-III obchodzili Dzień Dziecka. Dzieci z klasy Ia wraz z wychowawczynią udały się na piknik połączony z ogniskiem. Na miejscu na dzieci czekało wiele atrakcji przygotowanych przez rodziców: trampolina, hulajnogi, zjeżdżalnia, huśtawka. Ponadto dzieci mogły skosztować wiele smakołyków (cukierki, chrupki, chipsy) a nawet pomóc w przygotowaniu waty cukrowej. Na koniec wszyscy piekliśmy kiełbaski (nie tylko przy ognisku) i udaliśmy się do sklepu na lody. Dziękujemy rodzicom, którzy pomogli w organizacji tego dnia i zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

Uczniowie Ia z wychowawczynią

 

Warsztaty Przyrodnicze

Dnia 10 czerwca br. uczniowie klasy IV wzięli udział w Warsztatach Przyrodniczych zorganizowanych i sfinasowanych przez Kaszubski Park Krajobrazowy. Pojechaliśmy autokarem KPK do leśniczówki w Mirachowie, następnie poszliśmy poznawać rezerwat "Jezioro Lubygość" i obejrzeć część bunkru Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski "Ptasia Wola". Nad jeziorem podziwialiśmy prawdziwy unikat przyrodniczy - jaskinię na Pomorzu! Oprowadzała i edukowała nas Pani Joanna Kuśnierz - specjalista ds. edukacji i ochrony środowiska Kaszubskiego PK. Po powrocie do leśniczówki odbyły sie jeszcze warsztaty entomologiczne - badaliśmy i poznawaliśmy owady naszych łąk i lasów. Wycieczka była bardzo udana i pouczająca!!! Wychowawca klasy IV - Ilona Kozłowska.

 

Projekty Gimnazjalne 2012/2013

Dnia 28 maja 2013r.  roku odbyła się prezentacja projektów gimnazjalnych, jakie zostały przygotowane przez uczniów klas drugich naszego gimnazjum. Uczniowie gimnazjów w całej Polsce obowiązkowo wykonują przynajmniej jeden projekt edukacyjny w ciągu trzech lat edukacji. Ta idea przyświeca propagowaniu pracy w grupie i rozwijaniu umiejętności samodzielnego znajdywania informacji. W bieżącym roku szkolnym uczniowie pracowali nad 5 projektami:

  1. ,,W Pitagorejskim lesie”

Uczniowie: Natalia Okroj, Patrycja Okroj, Alicja Stolc, Aleksandra Stolc, Justyna Płotka

Opiekun: Dorota Literska

  1. ,,Angielski jako język międzynarodowy”

Uczniowie: Joanna Marszk, Natalia Kwidzińska, Patrycja Gronda, Angelika Rompa, Agata Puzdrowska, Paulina Cybula

Opiekun: Alina Jędrasik

  1. ,,Co młodzież robi w wolnym czasie?”

Uczniowie: Adam Kulaszewicz, Ewelina Cichosz, Dawid Miotk, Tomasz Reiter, Piotr Wiczkowski

Opiekun: Janusz Zarach

  1. ,,Wpływ siatkarek klubu ,,Wieżyca 2011 Stężyca” na zainteresowanie siatkówką na terenie naszej gminy”

Uczniowie: Robert Niklas, Maciej Stencel, Jagoda Mejer, Cezary Klinkosz, Rafał Gruchała

Opiekun: Barbara Czaja

  1. ,,Gaz łupkowy w Polsce i w nasze gminie”

Uczniowie: Szymon Szyca, Szymon Bucior, Maria Szyca, Aleksandra Gruchała, Krystian Brylowski

Opiekun: Rozalia Furman

Wszyscy stanęli na wysokości zadania i przygotowali ciekawe prezentacje multimedialne jako efekt swojej całorocznej pracy.

Uczniowie zaprezentowali je przed dyrekcją, opiekunami projektów i rodzicami. Dla niektórych było to wydarzenie mocno stresujące, ale też mobilizujące do zachowania powagi i właściwego zaprezentowania swojej pracy.

 

Dzień Patrona

 13 czerwca obchodziliśmy Dzień Patrona Naszej Szkoły. Uczniowie w tym dniu mają sposobność w różnych formach przypomnieć sobie życie i twórczość ks. Antoniego Peplińskiego.

W tym szczególnym dniu cała szkoła na czele z pocztem sztandarowym wzięła udział w nabożeństwie mszalnym. Po mszy  uczniowie klas V-VI  oraz gimnazjum  mogli wykazać się po raz drugi wiedzą na temat Kaszub w quizie przygotowanym przez absolwenta Naszej Szkoły ks. Zbigniewa Kulwikowskiego. Emocjonujące rozgrywki ostatecznie zakończyły się zwycięsko dla grupy z kl. III gimnazjum (Barbara Kostuch) ; II m-ce zajęła klasa II gimnazjum (Rober Niklas) oraz ex-equo II m-ce zajęła klasa I gimnazjum( Agnieszka Daleka) . Na IV miejscu uplasowała się klasa V SP (Przemek Klasa).

Zmagania uczniów zostały uhonorowane wspaniałymi nagrodami i niespodziankami przygotowanymi przez ks. Zbigniewa Kulikowskiego, któremu za czas i wspaniałe emocje podziękowali słownie i śpiewem uczniowie oraz nauczyciele wraz z Panią Dyrektor.

Alina Jędrasik

Pobyt klasy III sp w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku
W dniach 12-14.06.2013 uczniowie klasy III przebywali w Zielonej Szkole w Szymbarku.

Pojechaliśmy razem pierwszy raz na tak długo bez rodziców! Spisaliśmy się na medal, było wesoło i ciekawie, a przede wszystkim nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Zwiedziliśmy CEPR, zdobyliśmy Wieżycę, braliśmy udział w podchodach ekologicznych oraz warsztatach "Znaczenie roślin w przyrodzie".

W czwartek wieczorem odwiedzili nas Rodzice, zorganizowaliśmy ognisko, wspominaliśmy oraz podziękowaliśmy p. Lucynie Popowicz za trzyletnie wychowawstwo.

Pobyt zakończyliśmy warsztatami "Poszukiwanie skarbu".

Cali i zdrowi, troszkę opaleni i nieźle zmęczeni wróciliśmy do domu. Dziękujemy Paniom Lucynie Popowicz, Barbarze Czaja oraz Karolinie Licbarskiej za opiekę oraz Rodzicom, którzy zadbali o nasz transport - p. Reiter, p. Okroj, p. Licbarskiej i p. Zarach.

 

Wicherki na deskach profesjonalnego teatru w Dworku Artura na Gdańskiej Oruni.

Finał XXIX Wojewódzkiego Turnieju Teatralnego "Niebieskie Tarcze" w Gdańsku

18.06.2013 Małe i Duże Wicherki wzięły udział w kolejnej edycji wojewódzkiego konkursu teatralnego. Na scenie zaprezentowały dwa widowiska: "Rozterki reżysera" oparte na Mickiewiczowskich "Dziadach" cz.II oraz "Kresztofowe Rozegraceje".

Profesjonalne jury szczególnie doceniło próbę zainscenizowania przez młodzież gimnazjalną trudnego dramatu A. Mickiewicza a w szczególności odwagę i nowatorstwo prezentacji poszczególnych postaci. Guślarz (gra Robert Niklas) w ciemnej, przycmentarnej kaplicy wywołuje duchy lekkie i ciężkie: mroczne postaci zmarłych dzieci (Paulina Cybula i Adam Kulaszewicz),marionetkowo ukazaną Zosię (Jagoda Mejer), cień Kruka (Krystian Brelowski) a także upiorne widmo najcięższego z duchów (Szymon Bucior). Aktorzy idealnie wcielili się w role nierealistycznych zjaw, budząc grozę i przerażenie, co spotkało się z ogromnym aplauzem widowni. Całość spinał klamrą chór antyczny (Maria Szyca, Szymon Szyca, Justyna Płotka, Agata Puzdrowska, Aleksandra Gruchała i Patrycja Gronda).

Nietuzinkową rolę reżysera wykreował Maciej Stencel, tworząc  swego rodzaju teatr młodzieżowy  w teatrze antycznym.

                W zupełnie innym charakterze zaprezentowały się Małe Wicherki, pokazując zwyczaj żeglarski- chrzciny morskie. "Kresztofowe Rozegraceje" to obrzęd wystawiony w całości w języku kaszubskim.

Akcja prezentacji toczy się na żaglowcu "Kaszubianka", który właśnie przepływa równik. Młody żeglarz poddawany jest różnym próbom, by w ostateczności stanąć przed obliczem Neptuna.

Sztuka potraktowana z humorem i dowcipem słownym często była nagradzana salwami śmiechu.

Obsada:

Żeglarze: Czarek Szulta, Filip Kotłowski, Tomasz Płotka, Mateusz Ceschica-Wensierski

Bosman: Tomasz Kostuch

Neofita: Przemysław Birr

Świta Neptuna: Patrycja i Natalia Machol, Weronika Literska, Kornelia Zarach

Diabełki pokładowe: Agnieszka Rinc, Izabela Kotłowska, Klaudia Malek- Podjaska

Neptun: Szymon Miotk

Żona Neptuna: Martyna Bartelik

                Wicherki po raz kolejny pokazały swoje umiejętności i talent aktorski na deskach prawdziwej sceny.

 

Wycieczka do Gdańska klas Ia i IIb

Dnia 19 czerwca uczniowie klas Ia i IIb byli na wycieczce w Gdańsku. Najpierw wyruszyliśmy w rejs statkiem Motławą i Kanałem Kaszubskim. Dzięki przewodnikowi dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o historii portu, Westerplatte, a także mnóstwo ciekawych informacji o mijanych dzielnicach, zabudowaniach i mijanych statkach. Kolejnym celem było zwiedzenie Starego Miasta. Spacerowaliśmy ulicą długą podziwiając Żuraw(zabytkowy dźwig portowy), fontannę Neptuna oraz przepięknie zdobione kamieniczki. Na zakończenie naszej wędrówki po Gdańsku udaliśmy się do kina na seans "Tajemnica Zielonego Królestwa". Bilety zostały ufundowane przez Radę Rodziców za zwycięstwo w konkursie na największą ilość nakrętek w akcji charytatywnej "NAKRĘTECZKI DLA NATALECZKI". Zmęczeni ale bardzo szczęśliwy z udanej wyprawy wróciliśmy do naszych domów.

 

 „Każde dziecko jest słońcem, które wschodzi

nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo

projektem, który nieustannie urzeczywistnia

przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”

 

ZIELONA NOC…..

     Dnia 20.06.2013r. o godz: 18.00 odbyło się uroczyste zakończenie Przedszkola połączone z „Zieloną Nocą”. Dzieci na scenie zaprezentowały wierszyki, kilka piosenek, których nauczyły się podczas roku szkolnego. Po części oficjalnej dzieci wraz z rodzicami udały się na poczęstunek zorganizowany przez ‘trojkę rodziców’. Chętni rodzice pomogli również przy rozpalaniu ogniska i smażeniu kiełbasek. Dodatkowo dzieci zajadały się pysznymi hot-dogami przygotowanymi przez panią M. Zdrojewską. Po wszystkich „atrakcjach” dzieci udały się wraz w nauczycielkami Mileną Płotka i Kornelią Neubauer do Przedszkola, gdzie uczestniczyły w tzw. Zielonej Nocy…..

 

JURAJSKI PARK DINOZAURÓW

            Korzystając z ostatnich dni przed wakacjami Przedszkolaki wybrały się w podróż w czasie, dn. 24.06.2013r. Celem naszej wycieczki był Park Jurajski w Łebie. W Parku dzieci miały okazję podziwiać najróżniejsze okazy dinozaurów -  od najmniejszych, po te gigantyczne. Największą atrakcją dla dzieci była prehistoryczna osada, wioska Flinstonów oraz Mini Zoo, gdzie dzieci miały okazję zapoznać się z różnymi gatunkami zwierząt, tj. kozy, lamy, antylopy, czy konie. Widok magicznych wodospadów dopełnił „uśmiechy” uczestników wycieczki. Wizyta w Parku zajęła nam kilka godzin. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni, pełni wrażeń i przemiłych wspomnień…..

 

Wycieczka do Szymbarka klasy II gimnazjum.

W dniach 24.06 – 25.06.2013r uczniowie II klasy gimnazjum wraz z p. Renatą Wolską-Wardęską i p.Teresą Wejer uczestniczyli w pieszej wędrówce do Szymbarka. Po kilku próbach organizacji wspólnego wyjazdu nareszcie się udało. Po trudach wędrówki stanęliśmy u progu Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Szymbarku. Popołudnie i wieczór spędziliśmy na czynnym odpoczynku: był mecz piłki nożnej w drużynach mieszanych, siatkówka, piłkarzyki. Wieczorem wspólne ognisko i zabawy. Odbył się też mecz w dwa ognie. Pozostały czas uczniowie spędzili na zabawach, rozmowach, odpoczynku. Następnego dnia, mimo niesprzyjającej aury, wybraliśmy się do Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Zwiedziliśmy z przewodnikiem ciekawe miejsca, wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy historię zapisaną w drewnie. Największą atrakcją jednak miał być park linowy, ale ze względów pogodowych musieliśmy zrezygnować. Rekompensatą okazało się kino XD, które dostarczyło nam wiele niezapomnianych wrażeń.  Wwesołym nastroju uczestnicy wycieczki wrócili do domów.

 

Uroczyste zakończenie roku szk. 2012/2013  28.06.2013r

  • 8.15 – 9.00      Apel dla klas „0“ – III + przedszkole
  • 9.00 – 10.10    Spotkanie z wychowawcami w klasach

 

Dowóz uczniów z klas IV SP – II gimnazjum ( Cybulowo – 9.15,

Leszczynki – 9.35, Przyrowie 9.45, Łączyno „szkoła“- 9.55, Borucino – 10.05)

 

  • 10.15  Wspólny wymarsz uczniów wraz z pocztem sztandarowym na mszę św. do kościoła.
  • 10.30  Msza Święta dla wszystkich uczniów.

 

Po mszy odwóz uczniów kl. „0“ – III wg harmonogramu.

 

  • 11.30  Apel dla uczniów klas IV – VI SP i I – II Gimn.
  • 12.30  Spotkania uczniów z wychowawcami w klasach
  • 13.00  Odwóz uczniów wg harmonogramu.

 

Nauczyciele uczący w klasach IV –VI   i   I – III gimnazjum oraz ci, którzy nie mają wychowawstw przychodzą  na 10.30 na  mszę i wspólny apel.

 

Nareszcie WAKACJE

Wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy udanego wypoczynku.Życzymy dni ciekawych, pełnych słońca, przygód i wrażeń. Dni bogatych w bezpieczne zabawy. Do zobaczenia po wakacjach!!!