Nawigacja

  • Kolędowanie 2015

    Kolędowanie 2015

    Nastał czas tradycyjnego kolędowania. Oczywiście i nasza grupa kolędnicza wyruszyła 06.01.15 z noworocznym przesłaniem po Borucinie. Zawitaliśmy również do Jejmościny w Stężycy, gdzie odbywało się coroczne spotkanie opłatkowe członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Stary Rok chwalił się, że był ciepły i suchy. Jednak Nowy Roczek obiecywał dobre, nowe zmiany. Jak zawsze niezwykle ciepło witali nas mieszkańcy częstując słodkościami i datkami, które w tym roku przeznaczymy na wycieczkę do Warszawy.

     

                                                     

  • Międzyszkolny Konkurs "Święta Bożego Narodzenia - tradycje, które łączą pokolenia"

    Międzyszkolny Konkurs "Święta Bożego Narodzenia - tradycje, które łączą pokolenia"

    16 grudnia w Zespole Szkół w Kiełpinie odbyło się podsumowanie międzyszkolnego konkursu pt. "Święta Bożego Narodzenia - tradycje, które łączą pokolenia". Uczniowie z jedenastu szkół powiatu kartuskiego przygotowali prawie 240 prac. Można było podziwiać wiersze, kartki świąteczne, bombki, choinki, stroiki, szopki i rysunki. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

    Przed ogłoszeniem wyników zaprezentowano część artystyczną. Wystąpiła mini orkiestra.
    Konkurs obejmował dwie kategorie: plastyczną i literacką. Wszystkie prace biorące udział w międzyszkolnym konkursie musiały nawiązywać do zwyczajów obchodzonych na Kaszubach w czasie Bożego Narodzenia. Wśród nagrodzonych znaleźli się także uczniowie naszej szkoły:

    Z kl. IV B: Wiktoria Brzeska otrzymała I miejsce (stroik), Paulina ReiterII miejsce (kartka świąteczna), Martyna ReiterIII miejsce (stroik), Maksymilian Jankwyróżnienie (choinka). Filip Reiter z kl. V zajął II miejsce w kategorii stroik, zaś Alicja Birr z kl. I GIM za wykonaną szopkę otrzymała II miejsce. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Anna Reiter

     

                                         

  • Akcja "Podziel się kocykiem"

    Akcja "Podziel się kocykiem"

    12.12.2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego, grupa „A”, zorganizowały przedstawienie, na rzecz akcji „Podziel się kocykiem”, którego patronatem jest m.in. Express Kaszubski z Kartuz. Celem było wsparcie zwierzątek ze schroniska w Sopocie. Dzieci przygotowały przedstawienie, na które przyszli uczniowie ze szkoły wraz z nauczycielami i przynieśli potrzebne rzeczy dla zwierząt, wśród których znalazły się kocyki, karmy suche i mokre dla psów oraz kotów, legowiska dla zwierzątek, zabawki a także ziarno, które zostanie przekazane do leśniczówek w celu dokarmiania ptaków zimą. Dzieci wykonały obrazki, które sprzedały i z zarobionych pieniążków udało się zakupić smycze i miseczki do pokarmów dla kotków i piesków.

    W dniu 17.12.2014 r. rodzice wraz z dziećmi i panią wychowawczynią, zawieźli zebrane dary do Kartuz do redakcji Expressu Kaszubskiego. Dzieci miały możliwość zwiedzić budynek i porozmawiać z panem redaktorem.

    Express Kaszubski opublikował zdjęcia i artykuł z naszego udziału w akcji, który można przeczytać na stronie internetowej: www.expresskaszubski.pl oraz na Facebooku na stronie Akcja „Podziel się kocykiem”.

     

                              

  • "Pieczemy pierniczki"

    "Pieczemy pierniczki"

    W ostatnim tygodniu przed świętami w klasie „0” B oraz klasie II B odbyły się zajęcia kulinarne pt. „ Pieczemy Pierniczki”. Z pomocą pań praca z przygotowaniem wypieków szła sprawnie i bez trudu. Dzieci w każdej grupie mieszały składniki, wygniatały i wałkowały ciasto według przygotowanych wcześniej przepisów. Wszystkim podobało się wykrawanie świątecznych kształtów – choinek, gwiazdek, bałwanków, aniołków, przy pomocy foremek. Następnie słodkie ciasteczka piekły się w piekarniku. W salach zaczął unosić się wspaniały zapach, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe dzieci przystąpiły do ich dekorowania lukrowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne!!! 

  • Ogólnopolski Szkolny Konkurs "Strofy o Szkole"

    Ogólnopolski Szkolny  Konkurs "Strofy o Szkole"

     Uczennica naszej szkoły Julia Baranowska z klasy IVA zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Strofy o Szkole". Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie. Nagrodzone wiersze zostały zaprezentowane podczas uroczystości otwarcia nowej szkoły w tejże miejscowości.

    Gratulujemy!

                                        WIERSZ O SZKOLE


    W Kamienicy Szlacheckiej na ulicy Długiej stoi piękna szkoła,

    mieści ona wielu uczniów dookoła.

    Imieniem księdza Antoniego Peplińskiego nazwana,

    w całym powiecie dobrze znana.

    Pani Dyrektor rządzi świetnie,

    By chłopcom i dziewczętom uczyło się chętnie.

    Kiedy dzwonek na lekcje zadzwoni,

    każdy przed nauczycielem się broni.

    Ćwiczymy dzielnie na gimnastycznej sali,

    a nauczyciel od w- fu nas czasem chwali.

    Dużo konkursów szkoła organizuje

    i wielu naszych uczniów się w tym wykazuje.

    Czasami ciężki plecak mamy,

    ale uczyć się zawsze radę damy.

    Wielu fajnych nauczycieli w szkole pracuje,

    na przerwach  porządku pilnuje i patrzy, czy nikt nie łobuzuje.

    Do szkoły bezpiecznie teraz chodzimy,

    bo wszyscy odblaski na plecakach nosimy.

    Codziennie pyszne obiadki dostajemy,

    i za to kucharkom bardzo dziękujemy.

    Każdy uczy się pilnie od września, aż do czerwca,

    i na koniec roku na  wielką nagrodę się nakręca,

    Czy to chłopiec, czy dziewczynka, sierpnia doczekać się nie może,

    Kiedy to wakacje się zaczną, by wyjechać nad morze.

    Nasza szkoła jest piękna i wesoła,

    Czas szybko leci i nigdy nie nudzą się tu dzieci

    Bardzo lubimy chodzić do tej szkoły,

    choć nie z wszystkich uczniów są anioły.

     

  • Uwaga Rodzice!!!

    Uwaga Rodzice!!!

    Szanowni Państwo,

    Zwracam się z prośbą o informację czy w dniach od 22.12.2014r. do 05.01.2015r. (z wyjątkiem świąt) Państwa dziecko potrzebuje zajęć opiekuńczych w szkole. Informację proszę przekazać do dnia 15.12.2014r. do wychowawcy klasy lub w sekretariacie szkoły.

    Z poważaniem 

    dyr. Bernadeta Kucyk

  • Uwaga!!!

    Uwaga!!!

    W sobotę 6 grudnia o godz. 10.30 zostanie podstawiony autobus dla chętnych na wyjazd do Stężycy na Zjazd Mikołajów.

  • KOMUNIKAT W SPRAWIE SKŁADANIA WNIOSKÓW NA DOŻYWIANIE DZIECI

    KOMUNIKAT W SPRAWIE SKŁADANIA WNIOSKÓW NA DOŻYWIANIE DZIECI

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sierakowicach uprzejmie informuje, że wnioski w sprawie dożywiania dzieci w placówkach szkolnych na okres od stycznia 2015 r. do końca czerwca 2015 r. należy składać w siedzibie ośrodka przy ul. Lęborskiej 34   do dnia 12 grudnia 2014 r.  

    Pomoc w formie dożywiania dzieci udziela się osobom spełniającym warunki określone w ustawie o pomocy społecznej i kryterium dochodowe w wysokości 684,00 zł netto na osobę w rodzinie.

    Prosimy rodziców o składanie wniosków wraz z dokumentacją potwierdzającą dochody członków rodziny za miesiąc poprzedzający złożenie wniosku.

    Listy osób dożywianych zostaną przekazane do szkół w dniu 18 grudnia 2014 r.

    Listy osób zakwalifikowanych na dożywianie w późniejszych terminach będą na bieżąco przekazywane do szkół.

     

                                                                                Z poważaniem

                                                                                Ryszard Klajn

  • V WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY I FRASZEK EWY WARMOWSKIEJ

    V WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI WIERSZY I FRASZEK  EWY WARMOWSKIEJ

    Dnia 28 listopada 2014 r. w Szopie odbył się V Wojewódzki Konkurs Recytatorski Wierszy i Fraszek Ewy Warmowskiej. Naszą szkołę w tym konkursie reprezentowali uczniowie kl. „0” B tj. Magdalena Kluwa, Wiktor Konkol i Monika Gosz oraz Kornelia Lica z kl. „IV” B. W konkursie wzięło udział aż 180 uczestników dlatego komisja miała naprawdę trudny orzech do zgryzienia, by wśród tylu uczniów wyłonić tych najlepszych. W  kategorii zerówka i młodsi  II miejsce zajął Wiktor Konkol z wierszem „Taczi knópik”. Serdecznie gratulujemy!!!   

  • XXII edycja Konkursu Literackiego

    XXII edycja Konkursu Literackiego

    27 listopada w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych w Przodkowie odbyła się gala zakończenia XXII edycji Konkursu Literackiego dla uczniów województwa Pomorskiego.  Głównym celem konkursu było: inspirowanie zainteresowań literackich uczniów,  podkreślanie talentu dziecka, zachęcenie dzieci i młodzieży do podejmowania prób literackich w języku polskim oraz języku kaszubskim.

    W konkursie zorganizowanym przez wójta gminy Przodkowo, Zrzeszenie Kaszubsko- Pomorskie o/Przodkowo  wzięło udział 181 autorów, w tym kilkunastu z naszej szkoły, nadsyłając 550 wierszy. Szczególne uznanie należy się Nikoli Pobłockiej z kl. I GIM, ponieważ za napisane wiersze w języku polskim jak i kaszubskim otrzymała III miejsce! Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

    A. Reiter

                         

  • ANDRZEJKOWE „CZARY- MARY”

    ANDRZEJKOWE „CZARY- MARY”

    Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie.Według dawnych wierzeń ten dzień miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.

            Dnia 27.11.2014 r. klasa „0” B przeniosła się w świat magii i wróżb by uczcić tradycyjne Andrzejki. Wszystkie dzieci z wielką radością wypowiadały andrzejkowe zaklęcia i brały udział w różnych wróżbach i zabawach. Swoją przyszłość odkrywały losując przedmioty, które przepowiadały, w jakim zawodzie będą pracowały kiedy dorosną, wróżyły z butów, przebijały igłą serduszka z imionami a także przy pomocy ,,czarodziejskiej butelki ” dowiadywały się , co czeka je w przyszłości. Nie zabrakło również konkursów, tańców, pląsów i zabaw przy muzyce. Słodki poczęstunek był miłym zakończeniem wspaniałej zabawy. Wesoła zabawa w gronie kolegów sprawiła, iż w zerówce zagościł radosny i wyjątkowy nastrój.

  • Małe korki - Wielka pomoc

    Małe korki - Wielka pomoc

    Nasza mała społeczność szkolna  poraz kolejny przystąpiła do akcji zbierania nakrętek, dzięki której pomagamy konkretnemu dziecku - Kubusiowi ze Świątkowa koło Bytowa. 

    "Kubuś urodził się 10 czerwca 2008r. Schorzenia: przepuklina oponowo-rdzeniowa , niedowład kończyn dolnych (nie chodzi samodzielnie), wodogłowie, końsko- szpotawość stóp, pęcherz neurogenny (4 razy dziennie jest cewnikowany), opóźniony rozwój mowy, wada wzroku. Jakub wymaga stałej rehabilitacji intelektualnej i ruchowej. Jest pod opieką lekarzy specjalistów – nefrologa, okulisty, neurologa, ortopedy oraz logopedy i fizjoterapeuty. Obecnie Kubuś raczkuje oraz uczy się chodzenia w specjalnych aparatach szynowych z obuwiem i przy pomocy balkoniku. Kubuś wymaga intensywnego procesu fizjoterapii ruchowej i intelektualnej. Udział w tego rodzaju zabiegach jest dość kosztowny. Aby zebrać pieniądze, my rodzice zbieramy plastikowe nakrętki oraz zużyte tonery od drukarek laserowych i atramentowych. Uzyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie turnusów rehabilitacyjnych. Całkowity koszt takiego turnusu wynosi 5100 zł. Nie stać nas na pełne sfinansowanie takiego wyjazdu. Stąd nasz apel i gorąca prośba o wsparcie finansowe na rehabilitację dla Kubusia.
    Jesteśmy dumni z naszego syna, który swoją postawą inspiruje nas do dalszych wysiłków na rzecz poprawy jego zdrowia." - to słowa ojca skierowane do wszystkich - małych i dużych.

     Pomóżmy!!!!

     

  • Konkurs „Kaszëbskô chëcz” - Pomieczyńska Huta

    Konkurs  „Kaszëbskô  chëcz” - Pomieczyńska Huta

    Dnia 26 listopada w Szkole Podstawowej w Pomieczyńskiej Hucie odbyło się rozstrzygnięcie Międzyszkolnego konkursu plastycznego pt.  „Kaszëbskô  chëcz” . Kilkunastu uczniów z naszej szkoły wzięło w nim udział, ale tylko dwie prace zostały zauważone i wyróżnione  przez jury. Laureatki: Paulina Reiter  z kl. IV i Weronika Klawiter  z kl. VI zostały zaproszone na uroczysty finał konkursu i wręczenie nagród. Uroczystość uświetnił występ  kaszubskiego zespołu  pieśni i tańca z tejże szkoły oraz  prezentacja multimedialna nt. budownictwa kaszubskich chat. Gości uraczono pysznymi wypiekami i słodyczami.        

    Pani dyrektor  dziękując wszystkim uczestnikom konkursu (prac nadesłano 290 z 18 szkół) zapraszała za rok.                              Z pewnością i przyjemnością weźmiemy w nim udział.

                   

                           

  • Spotkanie z Górnikiem

    Spotkanie z Górnikiem

    W dniu 26.11.2014 roku w Oddziale przedszkolnym kl. „0”A i „0” B oraz w maluszkach odbyło się spotkanie z emerytowanym górnikiem Kopalni „Murcki” z Panem Marianem Stefańskim. Pan Marian ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce, która poprawnie nazywa się czako lśnił czarny pióropusz z kogucich piór. Dzieci dowiedziały się do czego służyły poszczególne części prezentowanego ubioru. Nasz gość opowiedział legendy związane z górnictwem: „Legenda o św. Barbarze” „Legenda o Skarbku”, opowiedział również jak powstał wielki skarb, jakim jest węgiel. Następnie zaproszony gość opowiadał dzieciom jak niebezpieczną pracę wykonują górnicy w kopalni. Dużo radości przyniosło dzieciom ubieranie czapki z pióropuszem, pasowanie szabelką na górnika i zabawy z węglem przyniesionym przez naszego gościa. Pan Marian zaśpiewał również pieśń którą wszyscy górnicy śpiewają podczas święta „barburki”. Dzieci miały również okazję do osłuchania się z gwarą śląską.

    Spotkanie to było bardzo pouczające i przybliżyło dzieciom trud górniczej pracy, ich poświęcenie dla nas wszystkich, każdego dnia, kiedy zjeżdżają do kopalni. Myślę, że dzieci dzięki takim spotkaniom nie tylko pogłębiają wiedzę, ale też uczą się dziękować i szanować trud oraz pracę górników i nie tylko. Na zakończenie dzieci bardzo serdecznie podziękowały za przybycie wręczyły drobny upominek i zrobiły pamiątkowe zdjęcie.

    Opracowanie:

    Anna Spierewka

  • II edycja Powiatowego Konkursu "Piękno Słowa Czytanego"

    II edycja Powiatowego Konkursu "Piękno Słowa Czytanego"

    24 listopada odbył się w Kartuzach II Powiatowy Konkurs „Piękno Słowa Czytanego”. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Kazimierza w Kartuzach. W tym roku hasłem przewodnim były „MIŁOŚĆ/PRZYJAŹŃ/KOLEŻEŃSTWO". Oznaczało to, że teksty, które odczytywane były w trakcie konkursu musiały być związane w jakiś sposób z tymi tematami. Mimo, że była to dopiero druga edycja rangi powiatowej, to konkurs ma już swoją piękną tradycję. Wcześniej odbyło się kilka edycji rangi gminnej i poprzednia – już powiatowej. Organizatorzy, przy wsparciu Starosty Powiatu Kartuskiego pani Janiny Kwiecień, zaprosili do udziału szkoły z całego powiatu. W sumie w konkursie udział wzięło dwudziestu uczniów z dwudziestu szkół powiatu kartuskiego.

    Przedstawicielem naszej szkoły w tym konkursie była uczennica klasy V Wiktoria Furman, która została wyłoniona podczas szkolnych eliminacji. Niestety nie zajęła miejsca na podium, ale i tak gratulujemy, jesteśmy dumni i życzymy powodzenia w przyszłym roku. 

     

  • Dzień Życzliwości i Pozdrowień

    Dzień Życzliwości i Pozdrowień

    W piątek 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy po raz pierwszy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.  Zorganizował go samorząd szkolny oraz świetlica. Odświętnie ubrani uczniowie rozdawali każdemu piękny uśmiech, dobre słowo i częstowali cukierkiem na dobry początek dnia. Przygotowano plakaty, które zostały rozwieszone na korytarzach oraz „dekalog człowieka życzliwego”. Wszyscy uczniowie mieli przypięte żółte uśmiechnięte buźki.  Na drugiej lekcji uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły wyszli na korytarz następnie pani Dyrektor przesłała „Iskierkę przyjaźni”.  W szkole panowała szczególnie miła atmosfera. Pamiętajmy, aby być życzliwym każdego dnia, nie tylko od święta. Wszystkim naszym sympatykom z okazji Dnia Życzliwości życzymy szerokiego uśmiechu, na co dzień, humoru, miłości i aby nigdy nie zabrakło życzliwości.

  • UWAGA! W poniedziałek 24.11.2014r. o godz. 1700 odbędzie się zebranie z rodzicami

    UWAGA!  W poniedziałek 24.11.2014r.  o godz. 1700 odbędzie się zebranie  z rodzicami

    Klasa

    Nr sali

    Wychowawca

    0 a

    20

    1.  Rinc

    0 b

    22

    1.  Spierewka

    I a

    6

         J. Mejer

    I b

    14

         E. Puzdrowska

    II a

    17

         L. Popowicz

    II b

    21

         J. Koss

    III a

    19

        W. Kobiela

    III b

    12

         J. Koniuszewska

    IV a

    11

        M. Młyńska

    IV b

    3

        D. Literska

    V

    2p - Biblioteka

        B. Czaja

    VI

    4

        I. Kozłowska

    I G.

    9 p

        R. Furman

    II G

    8 p

        K. Butowska

    III G

    1

        J. Zarach

  • VI PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH W JĘZYKU NIEMIECKIM "DRAMA"

    VI PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH W JĘZYKU NIEMIECKIM "DRAMA"

    Dnia 20 listopada 2014 r. czworo uczniów z klasy II gimnazjum (Natalia Macholl, Patrycja Macholl, Przemysław Birr oraz Dominik Niklas) wzięło udział w VI PRZEGLĄDZIE MAŁYCH FORM TEATRALNYCH W JĘZYKU NIEMIECKIM "DRAMA"który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach. Uczniowie przedstawili scenkę pod tytułem "Stimmt so!" (Zgadza się!), w której wcielili się w rolę pracowników i klientów pewnej restauracji.

    Konkurencja była spora. W Przeglądzie udział wzięło 6 grup z gimnazjów powiatu kartuskiego oraz jedna grupa licealna. Jury, w którego składzie znalazła się  pani Ulrike Vogt - przedstawiciel Konsulatu Generalnego w Gdańsku, przyznało wiele nagród. Nasza grupa okazała się jednak najlepsza i zdobyła I miejsce.

    Gratulujemy!!!

     

  • Noc z Remusem 14-15 listopada 2014 r.

    Noc z Remusem  14-15 listopada 2014 r.

    Remus to główny bohater najwybitniejszej kaszubskiej powieści „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Jest on symbolem umiłowania  ziemi kaszubskiej i ratowania od zapomnienia mowy jej mieszkańców.

    Uczniowie kl. II gimnazjum, którzy uczą się j. kaszubskiego zorganizowali „Noc z Remusem”, podczas której  wzięli udział w warsztatach i zajęciach mających na celu przybliżenie losów tej postaci literackiej. W programie było: czytanie fragmentów w/w powieści, quiz wiedzy o Remusie, film, spotkanie z p. Wandą Kiedrowską, warsztaty o Aleksandrze Majkowskim i nie tylko… Znalazł się również czas na wspólne rozmowy i zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Mile spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci a sala regionalna już nie będzie nam się kojarzyła jedynie z lekcjami. Oby do następnego razu…

                                                  

  • Nasze gimnazjum odbiera pomoce naukowe od Marszałka Województwa Pomorskiego

    Nasze gimnazjum odbiera pomoce naukowe  od Marszałka Województwa Pomorskiego

    Gimnazjum ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej zostało laureatem pierwszej edycji „Szkolnego konkursu zbiórki zużytych baterii i akumulatorów” zorganizowanego w ramach publicznych kampanii edukacyjnych dla szkół gimnazjalnych z województwa pomorskiego, przeprowadzonego zgodnie z Zarządzeniem Marszałka Województwa Pomorskiego.

    Główną ideą konkursu była poprawa stanu środowiska oraz utrwalenie wśród uczniów nawyków ochrony środowiska. Szkoły, które wygrały, w nagrodę otrzymały od marszałka województwa pomorskiego pomoce naukowe.

    Dnia 14 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim miało miejsce uroczyste wręczenie nagród  - z rąk dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa – pani Marzeny Sobczak  - otrzymaliśmy zestaw do eksperymentów fizyczno-chemicznych o wartości blisko 9 tysięcy złotych!

     W naszej szkole baterie zbieramy i oddajemy do utylizacji regularnie od wielu lat, ale te uzbierane w 2014roku przez uczniów gimnazjum w ramach działania Szkolnego Koła LOP dały nam dodatkową satysfakcję i cenną nagrodę.

                                                                                                   Opiekun SK LOP

                                                                                                    Ilona Kozłowska

strona: