Nawigacja

  • VI PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH W JĘZYKU NIEMIECKIM "DRAMA"

    VI PRZEGLĄD MAŁYCH FORM TEATRALNYCH W JĘZYKU NIEMIECKIM "DRAMA"

    Dnia 20 listopada 2014 r. czworo uczniów z klasy II gimnazjum (Natalia Macholl, Patrycja Macholl, Przemysław Birr oraz Dominik Niklas) wzięło udział w VI PRZEGLĄDZIE MAŁYCH FORM TEATRALNYCH W JĘZYKU NIEMIECKIM "DRAMA"który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Kartuzach. Uczniowie przedstawili scenkę pod tytułem "Stimmt so!" (Zgadza się!), w której wcielili się w rolę pracowników i klientów pewnej restauracji.

    Konkurencja była spora. W Przeglądzie udział wzięło 6 grup z gimnazjów powiatu kartuskiego oraz jedna grupa licealna. Jury, w którego składzie znalazła się  pani Ulrike Vogt - przedstawiciel Konsulatu Generalnego w Gdańsku, przyznało wiele nagród. Nasza grupa okazała się jednak najlepsza i zdobyła I miejsce.

    Gratulujemy!!!

     

  • Noc z Remusem 14-15 listopada 2014 r.

    Noc z Remusem  14-15 listopada 2014 r.

    Remus to główny bohater najwybitniejszej kaszubskiej powieści „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Jest on symbolem umiłowania  ziemi kaszubskiej i ratowania od zapomnienia mowy jej mieszkańców.

    Uczniowie kl. II gimnazjum, którzy uczą się j. kaszubskiego zorganizowali „Noc z Remusem”, podczas której  wzięli udział w warsztatach i zajęciach mających na celu przybliżenie losów tej postaci literackiej. W programie było: czytanie fragmentów w/w powieści, quiz wiedzy o Remusie, film, spotkanie z p. Wandą Kiedrowską, warsztaty o Aleksandrze Majkowskim i nie tylko… Znalazł się również czas na wspólne rozmowy i zajęcia sportowe na sali gimnastycznej. Mile spędzony czas na długo pozostanie w naszej pamięci a sala regionalna już nie będzie nam się kojarzyła jedynie z lekcjami. Oby do następnego razu…

                                                  

  • Nasze gimnazjum odbiera pomoce naukowe od Marszałka Województwa Pomorskiego

    Nasze gimnazjum odbiera pomoce naukowe  od Marszałka Województwa Pomorskiego

    Gimnazjum ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej zostało laureatem pierwszej edycji „Szkolnego konkursu zbiórki zużytych baterii i akumulatorów” zorganizowanego w ramach publicznych kampanii edukacyjnych dla szkół gimnazjalnych z województwa pomorskiego, przeprowadzonego zgodnie z Zarządzeniem Marszałka Województwa Pomorskiego.

    Główną ideą konkursu była poprawa stanu środowiska oraz utrwalenie wśród uczniów nawyków ochrony środowiska. Szkoły, które wygrały, w nagrodę otrzymały od marszałka województwa pomorskiego pomoce naukowe.

    Dnia 14 listopada br. w Urzędzie Marszałkowskim miało miejsce uroczyste wręczenie nagród  - z rąk dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa – pani Marzeny Sobczak  - otrzymaliśmy zestaw do eksperymentów fizyczno-chemicznych o wartości blisko 9 tysięcy złotych!

     W naszej szkole baterie zbieramy i oddajemy do utylizacji regularnie od wielu lat, ale te uzbierane w 2014roku przez uczniów gimnazjum w ramach działania Szkolnego Koła LOP dały nam dodatkową satysfakcję i cenną nagrodę.

                                                                                                   Opiekun SK LOP

                                                                                                    Ilona Kozłowska

  • Konkurs projektowy ,, A mury mówią”

    Konkurs projektowy ,, A mury mówią”

    Dnia 11.listopada 2014 r. uczniowie naszej szkoły (trzy drużyny  sześcioosobowe )  po czterotygodniowej rywalizacji ( przez cztery tygodnie udzielali odpowiedzi na wyznaczone pytania  konkursowe )  z innymi szkołami , zakwalifikowali się do udziału w konkursie projektowym "Śladami ludzi i zabytków" -  właśnie 11 listopada 2014r. w Kartuzach odbył się finał projektu pod postacią - Gry  miejskiej – ,,A mury mówią” gdzie drużyna  dziewcząt  z III Gimnazjum  zajęła pierwsze miejsce, a pozostałe drużyny  uzyskały bardzo wysokie lokaty .

     

  • Akademia z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości

    Akademia z okazji  odzyskania przez Polskę Niepodległości

    7 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 96 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowana przez uczniów klasy V pod opieką wychowawczyni, p. Barbary Czaja oraz nauczycielki języka polskiego, p. Moniki Młyńskiej.  W nastrój święta narodowego wszystkich zebranych wprowadziła przygotowana na tę okazję przez p. Joannę Koniuszewską  scenografia - flagi w barwach narodowych, biało czerwone kwiaty. Poprzez zaprezentowane przez uczniów klasy V przedstawienie (wiersze, piosenki) przebyliśmy wyprawę od czasów zaborów do okresu I wojny światowej, gdy to 11 listopada 1918r. Polska powróciła na mapy świata.

    Niezapomnianych wrażeń  dostarczył nam również występ Natalii  Mocholl i Przemka Birr. Akademia ta była z całą pewnością oryginalną lekcją patriotyzmu, przesłaniem, iż musimy pamiętać o przeszłości naszego narodu, by móc budować jego przyszłość. 

  • Wojewódzki Konkurs Piosenki Patriotycznej

    Wojewódzki Konkurs Piosenki Patriotycznej

    5 listopada duet w składzie: Natalia Macholl i Przemysław Birr wziął udział w Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej w Gdańsku. Była to już XI edycja konkursu i wszyscy, którzy w nim wystąpili byli wspaniale przygotowani, prezentowali bardzo wysoki poziom. Cieszymy się, że mogliśmy usłyszeć i podziwiać tak wielu artystów. Jury miało trudny wybór. Uczniowie naszego Gimnazjum zajęli III miejsce.Gratulujemy sukcesu!

  • Dyktando Kaszubskie

    Tegoroczne zmagania z niełatwą pisownią kaszubską  odbyły się w luzińskim Gimnazjum im. Pisarzy Kaszubsko-Pomorskich. Aż 196 śmiałków przystąpiło do pisania tekstów Alojzego Nagla i Stanisława Jankego. Wśród nich było czworo uczniów naszej szkoły: Izabela Kotłowska i Sebastian Stefanowski w kategorii szkół podstawowych oraz Przemek Birr i Mateusz Ceschica-Wensierski w kategorii gimnazjum. Iza i Sebastian zakwalifikowali się do finału a to niemały sukces. Gratulujemy! Pisaniu dyktanda towarzyszyło wiele atrakcji mających na celu promowanie języka i kultury kaszubskiej: występy artystów, wystawy malarstwa, rękodzieła oraz stoiska z książkami. Nie sposób było się nudzić.

       

  • ŚWIĘTO MARCHEWKI

    ŚWIĘTO MARCHEWKI

    W piątek 24 października w klasach I-III obchodziliśmy "święto marchewki". Z tej okazji w naszych salach dominujący był kolor pomarańczowy. Na zajęciach dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem. Smakowały marchew surową, gotowaną, robiły z niej soki, surówki, ciasta, sałatki i inne pyszności. Przy okazji poznały walory odżywcze warzyw. Zajęcia zakończyły się wystawą prac plastycznych zaprezentowaną na gazetce szkolnej. Nasze sale zdobią zaś przeróżne marchewkowe stworki. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.

  • Teatrzyk "Mambo"

    Teatrzyk "Mambo"

    W dniu 20.10.2014 r. dzieci z oddziału przedszkolnego oraz młodsi koledzy z przedszkola gościli w szkole aktorów teatralnych z  przedstawieniem  pod tytułem „Mambo”. Dzieci mogły uczestniczyć w przygodzie chłopca o imieniu Mambo, który poszedł po raz pierwszy do nowej szkoły i pomimo iż był inny niż pozostali, został bardzo miło i sympatycznie przyjęty w nowym gronie przyjaciół.  

  • Spotkanie z pisarzem

    W dniu 16.10.2014r. w ramach DKK dla Dzieci w Filii Bibliotecznej w Kamienicy Szlacheckiej odbyło się spotkanie z Wojciechem Widłakiem, autorem popularnych książek dla dzieci m. in. serii „Pan Kuleczka” . Wzięli w nim udział uczniowie klas I-IV.

     Pisarz opowiedział o bohaterach swoich książek, czytał fragmenty utworów, zachęcał dzieci do aktywnego udziału , tworząc tym samym wspaniałą atmosferę. Pan Wojciech przybliżył dzieciom proces powstawania książki, przygotował również „worek z pomysłami”, w którym znajdowały się zwykłe – niezwykłe przedmioty, a dzieci używając wyobraźni opowiadały z czym się im one kojarzą. W trakcie spotkania można było zakupić książki oraz otrzymać autograf pisarza.

    Na zakończenie dzieci pięknie podziękowały za spotkanie, wręczając autorowi kwiaty i drobne upominki.

  • Udział naszych uczennic w XVI Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej w Somoninie

    Udział naszych uczennic w XVI Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej w Somoninie

    W dniach 17-18 października uczennice  z III Gimnazjum ( uczące się j. kaszubskiego )   brały udział w XVI Forum Twórczości Ludowej Ziemi Kaszubskiej. Tegoroczne spotkanie upłynęło pod hasłem - Sztuka Kulinarna Kaszub.
    Na spotkaniu poświęconym sztuce kulinarnej Kaszub można było podziwiać specjalistów podczas pracy - mistrzów gastronomii Kazimierza Żołnowskiego i Krzysztofa Szulborskiego ,kaszubskie gospodynie domowe, oraz uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Somoninie. Degustowaliśmy m.in. gołąbki, śledzie z pulkami , przygotówkę i polędwiczki w sosie kurkowym – palce lizać . Oprócz specjałów kulinarnych braliśmy udział w warsztatach z plecionkarstwa , haftu  oraz  rzeźby . Podziwialiśmy dorobek kaszubskich artystów – a było ich sporo  , zachwycające hafty kaszubskie, piękne obrazy olejne i malowane na szkle, tabakiery z rogu i rzeźby. 

  • Dzień Papieski 2014 pod hasłem „Świętymi bądźcie”

    Dzień Papieski 2014 pod hasłem „Świętymi bądźcie”

    Tegoroczny Dzień Papieski przeżywaliśmy w sposób wyjątkowy, bo po raz pierwszy ze Świętym Janem Pawłem II. Ojciec święty Franciszek kanonizował największego z rodu Polaków. Kiedy Kościół wynosi swoje sługi na ołtarze, czyni to przede wszystkim po to, aby dać wiernym przykład drogi życia, która znalazła uznanie u Boga. Tegoroczne hasło zaczerpnięte z Księgi Kapłańskiej wzywa nas dobitnie: „Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty”! Przeżywając ten dzień, staraliśmy się pokazać, że świętość nie jest zarezerwowana tylko dla tych, którzy dokonują rzeczy nadzwyczajnych. Każdy z nas może po nią sięgnąć żyjąc swoim życiem, ale zawsze blisko Chrystusa. Uczniowie naszej szkoły wraz z zespołem parafialnym „Cantus Angeli”, przygotowali nabożeństwo w kościele parafialnym Św. Józefa w Wygodzie Łączyńskiej, na lekcjach wychowawczych oraz lekcjach religii wspominali postać św. Jana Pawła II, rozważali Jego słowa, a w klasach przygotowali okazjonalne gazetki. W ten sposób chcieliśmy pokazać, że wciąż pamiętamy i pielęgnujemy niezwykłe dziedzictwo, które pozostawił nam nasz Wielki Rodak.

  • Uroczystość ślubowania pierwszych klas

    Uroczystość ślubowania pierwszych klas

    10  października 2014 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania pierwszych klas. 38 uczniów zasiliło szeregi szkoły podstawowej ślubując uczyć się pilnie, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.

    Uroczystość uświetnili swą obecnością Wójt Gminy Stężyca pan Tomasz Brzoskowski, pani sekretarz Ewa Borzestowska, dyrektor GZEAS-u pani Urszula Ziomkowska oraz pani dyrektor szkoły Bernadeta Kucyk, pani wicedyrektor Renata Wolska-Wardęska i ksiądz Mirosław Wensierski. Nie zabrakło również kolegów i koleżanek z klasy "0"a i "0"b, klas II i III z wychowawcami oraz rodziców. To był wspaniały dzień... Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

    Nad przebiegiem tego święta czuwali wychowawcy klasy Ia Janina Mejer i klasy Ib Ewa Puzdrowska.

  • Witaminki - samo zdrowie!

    Witaminki - samo zdrowie!

     8 października dzieci z klas trzecich postanowiły przygotować i spożyć prawdziwą "bombę witaminową". Już od pierwszej lekcji na szkolnej stołówce zaczęliśmy kroić warzywa potrzebne do przygotowania tradycyjnej sałatki. Gdy wszystkie składniki zostały wymieszane powstała pyszna sałatka, którą zjedliśmy z wielkim apetytem. Będziemy się starali częściej wspólnie przygotowywać tak zdrowe i smaczne posiłki!

  • Akcja "Pola Nadziei"

    Akcja "Pola Nadziei"

    Kolejna jesień i po raz kolejny włączamy się do Akcji  Pola Nadziei. Pamięć i wsparcie potrzebne tym, którzy są podopiecznymi Domowego Hospicjum Caritas w Kartuzach  okazało bardzo wielu uczniów i ich rodziców. Zbiórka zorganizowana przez Szkolne Koło Caritas zaowocowała pozyskaniem ok. 250 cebulek żonkili (zakupionych częściowo z zebranych datków) i posadzeniem ich na placu przed szkołą. Mamy nadzieję, że będą nie tylko symbolem życzliwości i okazanego serca , ale też posłużą jako wyraz wdzięczności  dla darczyńców w wiosennej edycji naszej akcji. Wychowawcy na godzinach wychowawczych przeprowadzili pogadanki  i obejrzeli z uczniami prezentacje oraz dostępne filmy nt. działalności hospicjów. Pragniemy tworzyć atmosferę empatii i serdeczności dla ludzi cierpiących przez cały czas, nie tylko przy szczególnej okazji.

  • Owoce smaczne i zdrowe

    Owoce smaczne i zdrowe

    Owoce smaczne i zdrowe”- pod takim hasłem przebiegał miniony tydzień zajęć w klasach 0 „A” i 0 „B”. Dzieci poznały wartość zdrowotne owoców tych krajowych jak i egzotycznych. Rozpoznawali owoce przez zmysły ( dotyku, węchu i smaku). Dużo przy tym było radości i zabawy. Na podsumowanie zajęć dzieci zamieniły się w kucharzy i przygotowały „owocowe szaszłyki” – prawdziwa bomba witaminowa!!!. Mniam! Uczta była udana!

    Zdjęcia z owocowej uczty można obejrzeć w fotogalerii.

  • Hej tu u nas na Kaszubach...

    O tym, że nasze Kaszuby są piękne nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Uczniowie klas czwartych dowiedzieli się natomiast ostatnio, że oprócz walorów estetycznych mają one również wielkie zasługi  dla Polski. W małej wiosce Będomin urodził się bowiem Józef Wybicki – twórca naszego hymnu. To właśnie Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie było głównym punktem programu  wycieczki, która odbyła się 23 września. Uczniowie uczestniczyli tam w niecodziennej lekcji historii, dzięki której poznali bliżej tą wybitną postać oraz dzieje samego hymnu. Na terenie posiadłości znajduje się także posąg orła, wykonanego z około 300 kos, które są symbolem kościuszkowskich kosynierów

    Następnie czwartaki  udały się do Kościerzyny, gdzie w kinie Remus obejrzały  film zatytułowany „Wakacje Mikołajka”. Zwariowane przygody tytułowego bohatera i jego rodzinki wprawiły wszystkich w jeszcze lepszy nastrój.

    Po seansie  wycieczkowicze odbyli mały spacer po Kościerzynie, zobaczyli pomnik Remusa, wysłuchali jego historii opowiedzianej przez panią Kasię Butowską. Nie obyło się też bez sesji zdjęciowej ze słynnym bohaterem kaszubskiej powieści.

    Na zakończenie wyprawy dzieci odwiedziły Sanktuarium Matki Bożej Kościerskiej Królowej Rodzin, który znajduje się w kościele farnym Świętej Trójcy. Od XVII wieku czczony jest tam obraz Matki Bożej zwanej Madonną Kościerską. O jego niezwykłym kulcie opowiedział  ksiądz z tamtejszej parafii.

    Dzień był wyjątkowo udany, nie popsuł go nawet ulewny deszcz towarzyszący podróznikom w drodze powrotnej do autokaru.

  • "Wyzwania Szekspira" - warsztaty aktorskie z udziałem zespołu Wicherki

    Dnia 27 IX 2014 aktorzy z zespołu Wicherki pod opieką pani Teresy Wejer wzięli udział w warsztatach aktorskich "Wyzwanie Szekspira" w Teatrze w Oknie w Gdańsku. Zajęcia pod kierownictwem aktora Jana Orszulaka osnute były wokół pomysłu pod hasłem: tor przeszkód (niedosłowny, tylko teatralny oraz edukacyjny). W skład tego „toru” wchodziły elementarne zajęcia aktorskie (bycie mimem, kreowanie etiud, świadomość ciała, odkrywanie tajemnic związanych z Szekspirem). Dzieci poznały postaci i fabuły dramatów w przystępnej formie, dodatkowo rozwijając swoją wrażliwość i kreatywność. 

  • Uwaga!!! Zebranie rodziców

    Uwaga!!! Zebranie rodziców

    W dniu 18.09.2014 odbędzie się zebranie z rodzicami wg harmonogramu:

    15.30 -  kl. I-III – spotkanie z wychowawcami w klasach

    17.00 - zebranie ogólne z dyrektorem w sali nr 3

    17.30 - kl. IV-VI i  I –III Gim. – spotkanie z wychowawcami w klasach

    Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców!

  • NARODOWE CZYTANIE

    6 września odbędzie się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

    Podstawowym celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

    Nasza szkoła postanowiła przyłączyć się do tej akcji. Ruszamy już 5 września o godzinie 10.00. Ponieważ na ten rok zaplanowano wspólną lekturę "Trylogii" Henryka Sienkiewicza,  zapraszamy do wysłuchania  fragmentów "Potopu". Przeczytają je dla nas znane i szanowane osobistości m.in.: Ewa Borzestowska, Bernadetta Kucyk, Elżbieta Kulwikowska, Janina Czerwińska, Maria Birr.

    Serdecznie zapraszamy!

strona: