XI edycja gminnego przeglądu Teatralia Bożonarodzeniowe już za nami.
W czwartkowy poranek (19.12.2013) w naszej szkole zrobiło się gwarnie, wesoło i kolorowo. A to za sprawą bajkowych jasełek. Tym razem do Kamienicy przybyły baśniowe postacie z Szymbarka, był Pinokio z długim nosem, Dziewczynka z zapałkami,Rybak ze złotą rybką, Czerwony Kapturek - wszyscy kłaniali się małemu Jezuskowi. Zespół z Gołubia przygotował muzyczne ,,Wigilijne opowieści’’ ,a Wicherki z Kamienicy widowisko pod tytułem "Każdy z nas jest wyjątkowy". Przedstawienie pokazało, że w codziennym zabieganym życiu są też ludzie niepełnosprawni, którzy potrzebują naszej akceptacji, uśmiechu i wsparcia. Nietypową scenografią do widowiska był pokaz slajdów z życia szkoły. Salwy śmiechu wskazywały, że pobudzał wyobraźnię małych widzów. Młoda widownia żywo reagowała na taką niezwykła dekorację. W przerwach między spektaklami jak zawsze rozbrzmiewały kolędy i festiwalowa piosenka. Uczestnicy otrzymali piękne dyplomy i słodki upominek. Nad całością czuwały p.Teresa Wejer i Izabela Grabowiecka (autorka pokazu multimedialnego).
,, Zaproś z nami Mikołaja" - to akcja organizowana przez redakcję Dziennika Bałtyckiego od wielu lat.W tym roku do tej akcji przyłaczyli się samorządowcy. Do rodziny państwa Wolskich z Kamienicy Szlacheckiej przybył odziany w strój Mikołaja- wójt naszej gminy Tomasz Brzoskowski. Paulina, Robert, Marta i Karol dostali dokładnie to, co sobie wymarzyli.Cieszymy się, że świąteczne marzenia jednak się spełniają.... dzięki ludziom wielkich serc.
W dniach 13-14 grudnia członkowie Szkolnego Koła CARITAS, w liczbie 21 osób, udali się na Pażęce koło Stężycy, gdzie uczestniczyli w formacyjnych Dniach Skupienia. Celem tego niecodziennego spotkania było jeszcze lepsze przeżywanie okresu Adwentu i przygotowanie na Święta Bożego Narodzenia poprzez wspólną modlitwę, śpiew, czytanie i rozważanie Pisma św. Uczestnicy pod opieką p. K. Butowskiej, D. Literskiej, A. Reiter, J. Mejer uczyli się również jak pożytecznie spędzić czas wolny na np. przygotowaniu wieńca adwentowego czy kartki świątecznej. Atmosfera ciszy i spokoju pry blasku świec i ognia w kominku sprzyjała rozmyślaniom nad sobą, wyciszeniu oraz pielęgnowaniu wzajemnej życzliwości. Wyczerpujące zajęcia, trwające prawie do godziny pierwszej w nocy, nie zniechęciły uczestników do udziału w roratach w sobotni poranek. Spotkanie zakończyło się przy wspólnym stole podaniem przepisu na dobre święta, który zamieszczamy poniżej. Może się przyda…
Przepis na dobre święta
Składniki:
50 dag modlitwy, 1 kg wiary w Pana Jezusa,
20 dag oczekiwania, 20 dag radości,
12 dag życzliwości, 1 spowiedź,
1 dag miłości oczyszczonej,
2 łyżki ofiarności.
Przepis:
Modlitwę wymieszać z miłością oczyszczoną i wiarą,
zrobić zagłębienie i wlać życzliwość.
Zagnieść ciasto i rozwałkować na grubość około 3 mm.
Wycinać kształty jakie kto potrafi i lubi.
Ciastka piec w nagrzanym miłością, dobrocią i ciepłem piekarniku serca
- przez około 10 minut.
Po paru dniach można je dowolnie ozdabiać dobrymi uczynkami.
Autor nieznany
Joanna Marszk uczennica klasy III gimnazjum wzięła udział w XXI wojewódzkim konkursie literackim pt. ,, Jesień Literacka w Przodkowie”. Kryterium uczestnictwa było napisanie trzech wierszy o tematyce dowolnej. Asia napisała wiersze pt. ,,Wcześniej” ; ,,Buntownicy czasu” i ,,Dać odpowiedź” Jury tak wysoko oceniło poziom wierszy ,że postanowiło przyznać jej pierwsze miejsce, co było niebywałym sukcesem. Asia wielokrotnie brała już udział w konkursach literackich i w szkole była znana jako ,,nadworna poetka i miłośniczka dziewiątej muzy”., ale ten sukces był najbardziej znaczący. Oto jeden z nagrodzonych wierszy :
Buntownicy czasu
Nie dotkniesz czasu palcem
Ani nie szepniesz mu – zaśnij już
Nie powiesz do widzenia
Chcemy więcej ciebie mieć
Czasie nasz…
Nie płyń tak
Przez ciebie wszystko trzeba robić szybciej
Przez ciebie wszystko zostaje podzielone
Na historię, teraźniejszość, przyszłość
Dlaczego nie można żyć wolniej?
Dlaczego nie można żyć wiecznie?
A my zbuntujemy się
Nie będziemy patrzeć na zegar
My będziemy ,,Carpe diem”
My będziemy żyć chwilą
Żyć dniem
Chcemy łapać każdą chwilę
Wyprzedzić cię o godzinę…
Buntujemy się przeciwko tobie
Bo czasie płyniesz…
Zamiast zatrzymać się
Na prośbę GOPS w Sierakowicach i w Stężycy przypominamy, iż na dożywianie w szkole od stycznia 2014r.należy złożyć wnioski już w grudniu 2013r
W Sierakowicach należy uczynić to do 13 grudnia 2013r.
Intendentka
Próbny sprawdzian dla klasy VI odbędzie się 9 stycznia 2014 roku.
Próbny egzamin gimnazjalny dla klasy III gimnazjum odbędzie się:
- 10 grudnia 2013r. - część humanistyczna
- 11 grudnia 2013r. - część matematyczno-przyrodnicza
- 12 grudnia 2013r. - część z języka obcego
Głównym celem projektu KONTRO/WERSJE była próba przybliżenia osobom młodym (15 szkół z województwa pomorskiego) tematyki i technik realizacji współczesnych sztuk teatralnych. Projekt pokazał, że istnieją też inne – nietradycyjne – „wersje” sztuki. W tym celu zorganizowano spotkania z ekspertami: prof. W. Owczarskim oraz Marzeną Wojciechowską –Orszulak. W sierpniu odbył się wakacyjny plener teatralny, a w ostatnich dniach listopada przegląd teatralny i filmowy.
Na podsumowanie projektu uczniowie II i III klasy gimnazjum przygotowali przedstawienie pt,, A na co nam ten krokodyl”. Sztuka została oparta na fragmencie ,,Zemsty’’ Aleksandra Fredry. Młodzi artyści zaproponowali widzom trzy rodzaje teatru: teatr klasyczny, gdzie w rolę Papkina wcielił się Maciej Stencel , zaś Klary Jagoda Mejer, teatr współczesny – tu, aby było kontrowersyjnie Papkinem była Kasia Gruchała, a Klarą oryginalny Robert Niklas, nie zabrakło też zbulwersowanej widowni czyli Szymona Szycy i Krystiana Brylowskiego, którzy udawali, że nic nie rozumieją z tej współczesnej sztuki. Całość spajał teatr japoński w wykonaniu Adama Kulaszewicza i Pauliny Cebuli. Komisji artystycznej niezwykle podobał się sam pomysł. Podziwiano wdzięk, grację i elegancję Klary, piękno słowa mówionego przez Papkina oraz wykorzystanie cieni w teatrze japońskim. Dla aktorów prezentacja była niezwykłym przeżyciem, tym bardziej ,że wszystko odbyło się na dużej, koncertowej scenie w budynku Zarzadu Portu Gdynia. Uczniowie orzekli, że pomimo dużego stresu było super .Koordynatorkami i odpowiedzialne za realizację Kontrowersji były panie; Teresa Wejer i Izabela Grabowiecka
29 listopada 2013r. - Zajęcia „Segreguj śmieci, zostań Eko Dzieckiem” zorganizowała i przeprowadziła Lokalna Grupa Rybacka. Uczniowie poprzez zabawę, rozwiązywanie rebusów, zagadek przyswoili wiedzę na temat segregacji śmieci oraz zastosowali ją w praktyce. Mamy nadzieję, że zachowania ekologiczne staną się nawykiem w szkole i w domu.
W nagrodę za aktywny udział w zajęciach uczniowie otrzymali dyplomy i upominki.
Dnia 27 listopada uczniowie klas: Ia, Ib i IIa pojechali na wycieczkę do teatru. Obejrzeli przedstawienie pt. "Kot w butach". Przepiękna sceneria i wyśmienita gra aktorów bardzo spodobały się młodym widzom. Przedstawienie okazało się bardzo ciekawe, mimo iż bajkę tę wszyscy dobrze znali. Duże wrażenie wywarła też na wszystkich "gra świateł" i dopasowanie muzyki do poszczególnych scen. Dzieci były zachwycone!! Mamy zamiar w przyszłości powtórzyć taki wyjazd!
27 listopada 2013 roku odbył się w Stężycy Wojewódzki Konkurs ,,Polacy, których poznać warto”. Pytania konkursowe dotyczyły Juliana Tuwima– wybitnego poety i tłumacza, współpracownika kabaretów artystycznych oraz autora adaptacji teatralnych. Do zmagań przystąpiło łącznie 48 uczestników w trzech kategoriach wiekowych. Naszą szkołę reprezentowały:
Kategoria klas I-III
Reiter Magdalena
Reiter Paulina
Kategoria klas IV – VI
Izabela Kotłowska
Jolanta Gronda
Gimnazjum
Gronda Klaudia
Sobisz Natalia
Wiedzę i umiejętności uczestników oceniała komisja w składzie : Wanda Neumann (aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku), Jarosława Kiedrowska (Dyrektor Zespołu Szkół w Skorzewie), Eugeniusz Pryczkowski (dziennikarz, poeta, pisarz, tłumacz i działacz kaszubski) oraz Jan Dittrich (Dyrektor Kościerskiego Domu Kultury). Nasze uczennice przygotowały się dobrze do konkursu, tym razem nie udało im się stanąć na podium. Gratulujemy jednak dużej wiedzy i odwagi. Życzymy kolejnych sukcesów!
Dwie grupy uczniowskie z naszej szkoły biorą udział w konkursie na najładniejsze zdjęcie kaszubskiej architektury. Można na nich zagłosować logując się na stronie www.sladaminaszychojcow.pl/portal.
Nasze grupy to grupa 4 i 5 . Aby zagłosować należy zalogować i zarejestrować się (link - zarejestruj się przez e-maila) i oddać swój głos.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO GŁOSOWANIA!!!
W dniu 13 listopada 2013 r. Szkolne Koło Caritas zorganizowało dla wszystkich chętnych, wyjazd do Starogardu Gdańskiego na diecezjalną inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – akcji charytatywnej zorganizowaną przez Caritas Diecezji Pelplińskiej.
Takich tłumów na tej, ogromnej sali sportowo-widowiskowej ponoć dawno nie widziano. Zebrało się ponad dwa tysiące osób, w tym uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły. Wśród publiczności było wiele osób niepełnosprawnych, także posługujących się wózkami inwalidzkimi – dla nich m.in. przyjechała do Starogardu gwiazda wieczoru, Natalia Kukulska.
Tuż przed rozpoczęciem koncertu zgasło światło. Zapanowała ciemność. Widownia umilkła. Salę wypełniła cicha muzyka. W jej rytmie wkroczyły na salę dzieci niosące zapalone świeczki. Szły powoli, majestatycznie. Muzyka narastała. Sala powoli rozświetlała się. Rozległy się oklaski. Przybyłych serdecznie powitał ksiądz Grzegorz Weiss - dyrektor Caritas Diecezji Pelplińskiej. Koncert rozpoczął występ zespołu dziecięcego z parafii Miłosierdzia Bożego w Starogardzie Gdańskim. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kilka dynamicznych piosenek, które rozśpiewały widownię. Następnie sceną zawładnął kolejny zespół –młodzieżowy „Zbudowani na Chrystusie”. Widownia także wesoło śpiewała wraz z zespołem. Następnie burza braw powitała wbiegającą na scenę piosenkarkę, gwiazdę wieczoru – Natalię Kukulską.
- Cieszę się, że jestem z wami i w ten sposób mogę włączyć się w akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - powiedziała piosenkarka. Natalia śpiewała najpopularniejsze piosenki ze swojego repertuaru. Gwiazda wykonała także piosenki śpiewane przez jej mamę, Annę Jantar. Gra świateł, ostre brzmienie muzyki, rewelacyjnie skoordynowana choreografia sprawiły, że trudno było oderwać oczy od sceny, a każda prośba artystki o taniec czy śpiew uczestników koncertu była szybko spełniana. To była wspaniała inauguracja „Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom” zorganizowana przez Caritas Diecezji Pelplińskiej.
Przypomnijmy, że Caritas Diecezji Pelplińskiej od ponad dwudziestu lat uczestniczy w ogólnopolskim przedsięwzięciu pod nazwą „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, które prowadzone jest w okresie Adwentu i trwa aż do Świąt Bożego Narodzenia.
Idea akcji narodziła się w 1994 roku, kiedy to dyrektor Caritas Polska ks. dr Marian Subocz, zaproponował oparcie świątecznej akcji na polskiej tradycji wigilii, w której na stole ustawiana jest świeca symbolizująca życie. Tak więc od ponad 20 lat kampania polega na rozprowadzaniu świec, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Dochód ze sprzedaży świec przeznaczony jest na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. W ubiegłym roku Caritas Diecezji Pelplińskiej rozprowadziła ponad sto tysięcy wigilijnych świec.
Cieszymy się, że w naszej szkole istnieje i działa Szkolne Koło Caritas, poprzez które możemy świadczyć konkretną pomoc najbardziej potrzebującym w naszym otoczeniu i solidaryzować się z działalnością Caritas Polska.
Dnia 13 listopada 2013r. w bibliotece szkolnej została przeprowadzona II tura eliminacji szkolnych do konkursu wojewódzkiego „POLACY, KTÓRYCH POZNAĆ WARTO” - Julian Tuwim.
Wzięły w nim udział cztery uczennice klasy III b. Wytypowano 2 uczestniczki, które będą reprezentowały naszą szkołę: Paulinę Reiter i Magdalenę Reiter.
W kategorii klas IV – VI naszą szkołę będą reprezentowały: Izabela Kotłowska i Jolanta Gronda.
Życzymy dalszych sukcesów!
Dnia 6 listopada 2013r. w Bibliotece Publicznej został przeprowadzony konkurs „Pięknego Czytania” . Wzięło w nim udział 16 uczniów wytypowanych w drodze eliminacji klasowych z klas II i III SP. Zadaniem każdego uczestnika było piękne przeczytanie przygotowanego wcześniej tekstu, a następnie przeczytanie fragmentu tekstu bez wcześniejszego przygotowania. Komisja w składzie p. J. Czerwińska, p. M. Birr, p. B. Furman wytypowały zwycięzców:
W kategorii klas II:
I miejsce: Marcin Młyński
II miejsce: Wiktoria Daleka
III miejsce: Filip Jóskowski
Wyróżnienie: Paulina Myszk
W kategorii klas III:
I miejsce: Przemysław Kotłowski
II miejsce: Oliwia Treder
III miejsce: Julia Baranowska
Wyróżnienie: Julia Jelińska
Uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy i upominki w formie książek .
Gratulujemy!
6.11.2013r. X edycja Wojewódzkiego Konkursu Poezji i Pieśni Patriotycznej w Gdańsku okazała się dla naszych śpiewaków bardzo szczęśliwa. Zespół w składzie: Robert Niklas - śpiew, Natalia Macholl - śpiew, Szymon Szyca - gitara akustyczna i śpiew, Klauda Kulwikowska – klarnet, zaśpiewał dwa utwory patriotyczne, jeden w języku kaszubskim, drugi współczesny ,,Powraca wiatr’’ L. Kołakowskiego. Profesjonalne jury podkreślało szczególnie wysoki poziom konkursu, doceniało urozmaicony repertuar, bogactwo instrumentów no i niezwykły talent wykonawców. Wśród laureatów znalazł się nasz tercet otrzymując nagrodę specjalną. Konkurs dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i patriotycznych wzruszeń. Należy wspomnieć, że honorowy patronat nad przeglądem sprawowali: Wojewoda Pomorski oraz Kuratorium Oświaty w Gdańsku.
Dnia 29 października 2013 r. uczennica klasy III gimnazjum Joanna Marszk wzięła udział w XIV Konkursie Poetyckim na "Wiersz o muzyce", którego organizatorem był Zespół Szkół z Czeczewa. Szczęście dopisało! Joanna zajęła I miejsce w kategorii klas gimnazjalnych. Nad przygotowaniem Joanny do konkursu czuwała pani Teresa Wejer.
A kiedy już odejdą pozostaje nam tylko (albo „aż”) modlitwa i dbałość o miejsce ich pochówku. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku porządkowali zaniedbane i zapomniane groby na cmentarzu parafialnym w Wygodzie, krzyż upamiętniający zmarłych mieszkańców naszej wsi w epidemii cholery oraz pomnik Gryfa Pomorskiego koło Przyrowia. Odwiedzili też grób patrona szkoły ks. A. Peplińskiego w Mściszewicach. To piękna lekcja patriotyzmu i uszanowania naszych przodków,