12.03.14r. w gimnazjum w Stężycy odbyły się kolejne eliminacje Konkursu Poezji Polskiej. Recytowano m.in. wiersze Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy. Poziom tej edycji był wyjątkowo wysoki.
Naszą szkołę w kategorii szkół podstawowych reprezentowali: Wiktoria Daleka, która zajęła II miejsce, Dawid Szulta , Wiktoria Mach oraz Amelia Zarach.
W kategorii gimnazjum: Joanna Marszk - wyróżnienie w recytacji własnych utworów i poetów polskich , Paulina Maszk oraz Natalia Macholl , która również otrzymała wyróżnienie.
W poezji śpiewanej: Szymon Szyca oraz Robert Niklas, który zachwycił wszystkich zebranych i zajął II miejsce.
Do etapu powiatowego, który odbył się 20.03.14 w Kartuzach dostali się : Wiktoria Daleka oraz Robert Niklas. Godnie reprezentowali szkołę, ale to Wiktoria zachwyciła Jury i zajęła II miejsce.
.
Dnia 14 kwietnia 2014 roku (poniedziałek) w sali zerówek (budynek szkoły obok Ośrodka Zdrowia) odbędą się zapisy dzieci do zerówek na rok szkolny 2014/2015.
W piatek 14 marca 2014 roku odbyły się w naszej szkole eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Rywalizowały ze sobą zespoły czteroosobowe ze wszystkich szkół podstawowych oraz zespoły trzyosobowe ze wszystkich gimnazjów naszej gminy. Uczniowie sprawdzili swoją wiedzę z przepisów ruchu drogowego rozwiązując test, swoje umiejętności, jako kierowcy jednośladu, przedstawili podczas jazdy po torze przeszkód oraz udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej przytomnemu poszkodowanemu. Wszystkie zespoły, jak sie okazało, bardzo dobrze sobie poradziły z zadaniami. Oto wyniki:
Kategoria: szkoła podstawowa
I miejsce - drużyna z Kamienicy Szlacheckiej w składzie: Alicja Birr, Klaudia Socha, Kacper Gruchała i Krystian Maszk;
II miejsce - drużyna z Szymbarka w składzie: Karolina Wierzba, Agnieszka Hirsz, Jakub Niklas i Daniel Konkol;
III miejsce - drużyna z Klukowej Huty w składzie: Mateusz Duzowski, Adrian Cichosz, Klaudia Dunst i Faustyna Gulatowska;
IV miejsce - drużyna z Gołubia w składzie: Paweł Węsierski, Mateusz Chrapkowski, Anna Sadowska i Nina Bober;
V miejsce - drużyna ze Stężycy w składzie: Szymon Baska, Patryk Recław, Marta Cieszyńska i Marta Korda.
Kategoria: gimnazjum
I miejsce - drużyna z Klukowej Huty w składzie: Dawid Wiśniewski, Bartłomiej Król i Domaszk Szymon;
II miejsce - drużyna z Szymbarka w składzie: Tomasz Serkowski, Bartosz Nastały i Wojciech Wysocki;
III miejsce - drużyna z Kamienicy Szlacheckiej w składzie: Dominik Niklas, Przemysław Birr i Mateusz Ceschica-Wensierski;
IV miejsce - drużyna ze Stężycy w składzie: Szymon Mielewczyk, Paweł Platta i Dawid Las;
V miejsce - drużyna z Gołubia w składzie: Sebastian Turzyński, Paweł Szalewski i Kacper Las.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!!! Drużyny, które zajęły I miejsce wezmą udział w eliminacjach powiatowych.
Serdecznie dziękujemy opiekunom drużyn za przygotowanie uczniów jak również za pracę w jury. Szczególnie dziękujemy Policjantom z Posterunku w Stężycy, panu Stefanowi Literskiemu oraz pani Marii Szyca za pomoc w organizacji turnieju.
WÓJT GMINY STĘŻYCA OGŁASZA KONKURS NA NAZWĘ:
KONKURS SKIEROWANY JEST DO DOROSŁYCH, MŁODZIEŻY I DZIECI.
REGULAMIN KONKURSU JEST DOSTĘPNY NA TABLICY OGŁOSZEŃ URZĘDU GMINY STĘŻYCA ORAZ NA STRONIE WWW.GMINASTEZYCA.PL
KARTY ZGŁOSZEŃ NALEŻY SKŁADAĆ DO SEKRETARIATU URZĘDU GMINY
PRZY ULICY 9 MARCA 7 W GODZINACH PRACY URZĘDU.
KONKURS TRWA OD 17 MARCA DO 11 KWIETNIA 2014
ZWYCIĘZCA OTRZYMA NAGRODĘ RZECZOWĄ
Regulamin_konkursu_na_nazwy_przedszkoli_w_Stezycy_i_Klukowej_Hucie.doc
OBOWIĄZEK SZKOLNY 6 LATKÓW OD DNIA 1 WRZEŚNIA 2014 R.
ORAZ OBOWIĄZEK ROCZNEGO PRZYGOTOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
W dniu 14 listopada 2013 r. weszła w życie tzw. ustawa sześciolatkowa. Zawarte w niej rozwiązania wprowadzają nowe regulacje dotyczące obejmowania obowiązkiem szkolnym dzieci sześcioletnich.
Datą wprowadzenia obowiązku szkolnego dla 6-latków pozostaje 1 września 2014 r.
Od 1 września 2014r. klasy pierwsze będą liczyły do 25 uczniów. Rozwiązanie to ma docelowo dotyczyć klas I-III (we wrześniu 2014r. - klasy pierwsze, we wrześniu 2015r. - klasy pierwsze i drugie, od września 2016r. - klasy I-III). Przepis wchodzi w życie 1 września 2014 r.
W latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 – w sytuacji gdy będzie więcej niż jeden oddział klasy pierwszej, dzieci będą dobierane do poszczególnych oddziałów klasy według miejsca zamieszkania..
Od 1 września 2014 r.:
obowiązek szkolny obejmie wszystkie dzieci 7-letnie (rocznik 2007) oraz dzieci 6-letnie, urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r.;
spełnianie obowiązku szkolnego będą mogły rozpocząć również dzieci urodzone w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2008 r., jeśli taka będzie wola ich rodziców (na wniosek rodziców);
Od 1 września 2015 r.:
obowiązek szkolny obejmie dzieci 7-letnie, urodzone w okresie 1 lipca - 31 grudnia 2008 r., które rok wcześniej nie rozpoczęły spełniania obowiązku szkolnego, oraz wszystkie dzieci z rocznika 2009 (6-latki).
Obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego – realizowania zajęć w tzw. klasie „0” od 1 września 2014r. ciąży na dzieciach w wieku 5 lat (rocznik 2009)
Dnia 04.03.2014r. w bibliotece szkolnej odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski Prozy i Poezji Polskiej. Do konkursu przystąpiło 37 uczniów.
Uczestnicy zostali wyłonieni w drodze eliminacji klasowych i recytowali wiersze z zakresu literatury polskiej. Ocenie podlegał: dobór repertuaru do możliwości wykonawczych uczestnika, interpretacja utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Uczestnicy konkursu byli oceniani w trzech kategoriach: w kategorii I-III SP, IV-VI SP i I - III gimnazjum.
Komisja w składzie: p. Janina Czerwińska, p. Maria Birr i p. Barbara Furman wyłoniła następujących zwycięzców:
Kategoria klas I – III:
I miejsce: Wiktoria Daleka
II miejsce: Dawid Szulta
III miejsce: Julia Baranowska
Wyróżnienie: Łukasz Bigus, Wiktoria Cybula i Kornelia Lica
Kategoria klas IV – VI:
I miejsce : Wiktoria Mach
II miejsce: Amelia Zarach
III miejsce (eqsequo): Martyna Bartelik i Sylwia Tutkowska
Wyróżnienie: Barbara Elendt, Weronika Myszk, Wiktoria Bigus
Kategoria gimnazjum:
I miejsce: Natalia Macholl
II miejsce (eqsequo): Paulina Marszk i Joanna Maszk
Wyróżnienie: Jagoda Mejer, Przemysław Birr i Patrycja Macholl
Kategoria poezja śpiewana:
I miejsce: Szymon Szyca i Robert Niklas.
Zwycięzcy konkursu otrzymali dyplomy uznania i gratulacje. Ponadto osoby, które zajęły I i II miejsce przeszły do kolejnego etapu konkursu. Odbędzie się on 12 marca 2014r. w Stężycy. Życzymy powodzenia!
Harmonogram wyjazdów uczniów klas III znajduje się w zakładce "Dla Rodziców"
W dniu 22 lutego 2014 r. w naszej szkole odbył się koncert zatytułowany „Serce za serce”, zorganizowany z inicjatywy Szkolnego Koła Caritas. Głównym celem imprezy było podziękowanie wszystkim ludziom dobrej woli za wspieranie działalności koła: rodzicom uczniów naszej szkoły, sponsorom, darczyńcom. Członkowie SKC podejmują inicjatywy, mające na celu niesienie konkretnej pomocy ludziom, którym trudniej się żyje z różnych powodów: choroby, starości, samotności czy biedy. Na drodze swojej działalności spotykają ludzi niezwykłych w swojej zwyczajności, bo po prostu wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka. Dzięki takim ludziom możliwe jest przygotowywanie paczek na święta dla biedniejszych rodzin, zbiórki funduszy na WOŚP i Domowe Hospicjum Caritas w Kartuzach oraz wspieranie innych akcji w ramach działalności Caritas Polska. Życzliwość ludzi przyczynia się też do formacji duchowej członków koła, która dokonuje się podczas adwentowych i wielkopostnych dni skupienia, spotkań z ludźmi starszymi, chorymi i samotnymi. Właśnie organizacją koncertu, członkowie koła i jego opiekunowie oraz dyrekcja szkoły , postanowili promować dobroczynność, życzliwość i wrażliwość na ludzką krzywdę i cierpienie.
Swoimi występami koncert uświetnili: uczniowie naszej szkoły, zespół parafialny Cantus Angeli, p. Justyna Pobłocka i jej podopieczne - Martynka i Weronika, panie z koła gospodyń – Kaszubianki, szkolny zespół czirliderki, p. Leszek Bolibok z akompaniatorem.
Wspaniała i spontaniczna publiczność, która bardzo licznie zgromadziła się na widowni w sali gimnastycznej chętnie włączała się we wspólny śpiew refrenu piosenki „Bo jak nie my, to kto?”, który stał się myślą przewodnią spotkania a dzieci z wielką radością tańczyły przed sceną.
Zorganizowanie koncertu możliwe było dzięki pomocy wielu ludzi. Dziękujemy w szczególności sponsorom, nauczycielom, uczniom i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do tego, aby było to piękne i radosne spotkanie.
19 lutego 2014 roku w ZKiW w Stężycy odbył się gminny konkurs „Mistrz Ortografii 2014”. W konkursie wzięły udział wszystkie szkoły gminy Stężyca, a każdą z nich reprezentowały 2 osoby w kategorii klas IV-VI i dwóch przedstawicieli gimnazjum
Naszą szkołę reprezentowali: Jolanta Gronda , Weronika Klawiter, Agata Literska i Szymon Bucior. Uczniowie napisali dyktando i rozwiązali test ortograficzny. Komisja, w skład której wchodzili opiekunowie uczniów biorących udział w konkursie sprawdziła prace i wyłoniła mistrzów ortografii.
Okazało się, że o zwycięstwie decydowały dziesiętne części punktów – to tak, jak w przypadku Mistrzostw Olimpijskich! Szymonowi zabrakło 0,1 punktu do zajęcia miejsca na podium, natomiast Joli 0,4. Pozostałe osoby również spisały się świetnie. Możecie być z siebie dumni!
Uczniowie naszej szkoły uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego (grupa uczniów z kl. II Gimnazjum ) uczestniczyli w „Nocy Kaszubskiej”, która odbyła się w dniach 14 – 15 lutego 2014 roku w zaprzyjaźnionej szkole katolickiej w Kartuzach. W zajęciach brała udział także młodzież z Gimnazjum Nr 1 im. Antoniego Abrahama w Kartuzach oraz młodzież z Gimnazjum Katolickiego im. Jana Pawła II z Kartuz. Młodzież wykazała się ogromnym talentem kulinarnym, były pączki, chruściki, drożdżówki i dużo dobrej zabawy.
W naszej bibliotece szkolnej co roku odbywa się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych, tak też stało się i w tym roku szkolnym - 12.02.2014r. Uroczystość przygotowali uczniowie należący do Aktywu Bibliotecznego pod opieką nauczycieli bibliotekarzy. W tym roku motywem przewodnim uroczystości była bajka o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach. Młodzi aktorzy doskonale wcielili się w swoje role i wprowadzili młodszych kolegów i koleżanki w świat bajek i baśni, opowiedziały o zasobach bibliotecznych i regulaminach korzystania z biblioteki i czytelni. Po przedstawieniu uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w uroczystej przysiędze. Składali ją na ręce Królowej Książek, którą odgrywała Martyna Leman. W uroczystości brały również udział: Pani Dyrektor, Pani Wicedyrektor, Pani Barbara Furman.
Dla rodziców uczniów klas pierwszych mamy do przeczytania list!!!
List do rodziców
„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.
Szanowni Państwo!
Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Nie zapominajmy, że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.
Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Nie zapominajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.
10 powodów dla których warto czytać dziecku książki
Dnia 11.02.2014 r., dzieci z zerówek A i B, odbyły wycieczkę do Leśniczówki w Przewozie, gdzie spotkały się z panem leśniczym, który opowiedział ciekawe rzeczy o swojej pracy. Pokazał także w jaki sposób odbywa się pomiar ściętych drzew i umożliwił dzieciom próby takich pomiarów.
W ramach odwiedzin, dzieci przywiozły smakołyki dla leśnych zwierząt, które wraz z panem leśniczym zaniosły do pobliskiego paśnika. Wśród przywiezionych produktów znalazło się siano, ziarno, kasztany, żołędzie a także duże ilości marchewki, kapusty i ziemniaków. Mamy nadzieję, że przez najbliżej dni, zwierzątka zamieszkujące lasy w Przewozie, będą miały smakowitą ucztę!
6 lutego 2014 roku odbył się w naszej szkole Konkurs Ortograficzny. Uczestnicy wyłonieni w drodze eliminacji klasowych, startowali w dwóch kategoriach wiekowych.
Uczniowie napisali bardzo trudne dyktando. Komisja miała również trudne zadanie, ponieważ poziom wiedzy okazał się wyrównany i niezbędne okazało się przeprowadzenie dogrywki. W końcu wyłoniono zwycięzców:
Kategoria klasy IV – VI SP (9 uczestników)
I miejsce: Jolanta Gronda kl. V
II miejsce: Weronika Klawiter kl. V
III miejsce: Amelia Zarach kl. IV
Kategoria gimnazjum (7 uczestników)
I miejsce: Agata Literska kl. II
II miejsce: Szymon Bucior kl. III
III miejsce: Natalia Sobisz kl. I
Gratulacje!
Jola, Weronika Agata i Szymon pojadą na Gminny Konkurs „Mistrz Ortografii 2014”, który odbędzie się 19 lutego w Stężycy. Życzymy im powodzenia.
Dnia 15.01.2014 r., dzieci z oddziału przedszkolnego (zerówka A i B) przygotowały uroczystość z Okazji Dnia Babci i Dziadka.
Obie grupy zaprezentowały gościom przedstawienia. Zerówka B wystąpiła z Jasełkami Bożonarodzeniowymi zaś zerówka A z przedstawieniem o tematyce świątecznej, zimowej. Do wspólnej zabawy, w rytm tańca „Ługi – Bugi”, zaproszono wszystkie babcie i dziadków.
Po występach, szanowni goście zasiedli do poczęstunku, przygotowanego przy pomocy rodziców dzieci.
Nasze uczennice Natalia Sobisz i Klaudia Gronda dnia 14 stycznia 2014 wzięły udział w eliminacjach rejonowego konkursu z języka polskiego.Eliminacje odbyły się w Gimnazjum nr 27 w Gdańsku-Morenie. Test obejmował zadania zamknięte i otwarte. Trzeba było wykazać się analizą wiersza pt. ,,Upiór'' Adama Mickiewicza i napisać streszczenie. Obowiązywała również interpretacja dramatu "Romea i Julii" Wiliama Szekspira. Czekamy na wyniki.
Paulina Reiter, uczennica kl. III B, wzięła udział w powiatowym konkursie bożonarodzeniowym „Święta – tradycje, które łączą pokolenia”, który organizowany był przez Zespół Szkół w Kiełpinie. Tematyka prac koncentrowała się wokół Świąt Bożego Narodzenia, nawiązywała do tradycji i obyczajów naszego regionu. Paulina za swoją pracę otrzymała I miejsce w kategorii kl. I-III.
Anna Reiter
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców i sympatyków naszej szkoły na Charytatywny Bal Karnawałowy, który odbędzie się dnia 8 lutego 2014r w Sali SZLACHCIANKA w Kamienicy Szlacheckiej. Koszt 75 zł/osoba. Początek imprezy o godz. 20.00 W rytm muzyki Zespołu DELECTO bawić się będziemy do białego rana.
Rada Rodziców przy ZKiW w Kamienicy Szlacheckiej